Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-972/08/AT
z 10 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-972/08/AT
Data
2008.12.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
obrót
usługi finansowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy wobec uzyskiwania dochodów z tytułu prowizji oraz odsetek od udzielanych pożyczek poza systemem bankowym należy wystawić faktury VAT oraz czy usługi te są zwolnione od podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 699 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania prowizji i odsetek z tytułu udzielania pożyczek świadczonych poza systemem bankowym – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania prowizji i odsetek z tytułu udzielania pożyczek świadczonych poza systemem bankowym.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna zamierza Pan rozszerzyć jej zakres o zawodowe udzielanie pożyczek świadczonych poza systemem bankowym. Będą one udzielane zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom. Pożyczki udzielane będą na okres od 3 miesięcy do 1 roku i w przypadku znacznych kwot będą zabezpieczone rzeczowo hipoteką na nieruchomości lub przewłaszczeniem na zabezpieczenie nieruchomości. Z tytułu udzielanej pożyczki będzie Pan pobierał jednorazową prowizję za jej udzielenie oraz odsetki za każdy miesiąc z góry liczone od wysokości niespłaconej należności głównej pożyczki.

Pismem z dnia 20 listopada 2008 r. uzupełniono wniosek poprzez wskazanie, iż jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym, pismem z dnia 20 listopada 2008 r., zadano następujące pytanie.


Czy wobec uzyskiwania dochodów z tytułu prowizji oraz odsetek od udzielanych pożyczek poza systemem bankowym należy wystawić faktury VAT oraz czy usługi te są zwolnione od podatku od towarów i usług...


Pana Zdaniem, przedmiotowa działalność nie podlega regulacjom prawa bankowego, a więc udzielanie w przyszłości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pożyczki należy uznać za „usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”, które klasyfikowane są pod symbolem PKWiU 65.22.1 sekcji J. W związku z tym, że powyższe usługi podlegają regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zarówno przychód z tytułu prowizji od udzielonej pożyczki, jak i odsetek będzie potwierdzony fakturą VAT. Jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Stosownie zaś do poz. 3 powyższego załącznika, zwolnione od podatku są usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane według PKWiU w sekcji J ex (65-67), a więc również „usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”.

W Pana ocenie, w związku z powyższym od uzyskanych przychodów z tytułu prowizji i odsetek od udzielonych pożyczek powinien wystawiać faktury VAT „w stawce zwolnionej” od podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi ponadto, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzenie działalności gospodarczej o zawodowe udzielanie pożyczek. Wskazane czynności sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 65.22.1 sekcji J.


Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Stosownie zaś do poz. 3 powyższego załącznika, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:


  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki
  2. ,
  3. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej
  4. ,
  5. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10 - 00.20)
  6. ,
  7. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10 - 00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń
  8. ,
  9. usług ściągania długów oraz faktoringu
  10. ,
  11. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy
  12. ,
  13. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy
  14. ,
  15. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności
  16. ,
  17. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości
  18. .


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku usług polegających na udzielaniu pożyczek obrotem, w rozumieniu art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, są odsetki od udzielonej pożyczki (otrzymane jak również niezapłacone, których termin zapłaty upłynął), a także prowizja z tytułu udzielenia tej pożyczki. Odsetki te oraz prowizje winny być udokumentowane fakturą VAT. Jak wynika bowiem z przepisu art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15 ust. 1 tejże ustawy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przy czym podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury, o czym stanowi art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury oraz terminu wystawienia faktur zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Uwzględniając treść przytoczonych przepisów, stwierdzić należy, iż odsetki i prowizje z tytułu świadczenia przez Pana usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z zał. nr 4, poz. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, korzystają one ze zwolnienia od tego podatku, o ile spełniają warunki ujęte w tym przepisie. Tym samym jako podatnik podatku od towarów i usług obowiązany Pan będzie do wystawiania faktur VAT ze wskazanym zwolnieniem od podatku w związku z ww. czynnościami, z uwzględnieniem postanowień powołanego art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo należy zauważyć, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji przedmiotowych usług, a obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania ich do właściwego grupowania statystycznego spoczywa na Wnioskodawcy.

W związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane w stanie faktycznym grupowanie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj