Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1523/08-4/ER
z 30 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1523/08-4/ER
Data
2008.12.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obniżka (obniżenie)
przejęcie spółki
rok podatkowy
rozliczanie (rozliczenia)
strata


Istota interpretacji
Czy przejęcie Spółki Przejmowanej spowoduje ograniczenia w prawie Spółki Przejmującej do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w latach ubiegłych przez Spółkę Przejmującą? Czy Spółka Przejmująca będzie miała prawo do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w danym roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50% straty?



Wniosek ORD-IN 463 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.10.2008r. (data wpływu 14.10.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia straty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia straty podatkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Spółka H sp. z o.o. („Spółka przejmująca”, „Spółka”) posiada 100% udziałów w spółce M sp. z o.o. („Spółka Przejmowana”, razem jako „Spółki”) od dnia utworzenia Spółki Przejmowanej w 2006 roku
  2. W dniu 1 grudnia 2007 roku („Dzień Aportu”) Spółka Przejmująca wniosła do Spółki Przejmowanej aportem całe swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu Cywilnego.
  3. Spółka Przejmująca posiada straty podatkowe z lat ubiegłych, o których wysokość może być obniżony dochód w kolejnych latach podatkowych (w szczególności w roku 2009).
  4. Spółka Przejmująca zamierza połączyć się ze Spółką Przejmowaną poprzez przejęcie Spółki Przejmowanej; przy czym
  1. na skutek połączenia cały majątek Spółki Przejmowanej (w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu Cywilnego) zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą; w szczególności dotyczy to składników majątkowych, które wcześniej zostały wniesione aportem do Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą;
  2. planowane połączenie będzie przeprowadzone w trybie art. 515 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94. poz. 1037; dalej: „k.s.h”) tj. bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej,
  3. po połączeniu Spółka Przejmująca będzie całkowicie kontynuowała działalność prowadzoną przez Spółkę Przejmowaną w szczególności wszystkie składniki majątkowe otrzymane w wyniku połączenia będą wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT (czyli od czynności, w związku, z którymi Spółce Przejmującej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przejęcie Spółki Przejmowanej spowoduje ograniczenia w prawie Spółki Przejmującej do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w latach ubiegłych przez Spółkę Przejmującą...

Czy Spółka Przejmująca będzie miała prawo do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w danym roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50% straty...

Zdaniem wnioskodawcy.

Przejęcie Spółki Przejmowanej nie spowoduje ograniczenia w prawie Spółki Przejmującej do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w latach ubiegłych przez Spółkę Przejmującą. W konsekwencji, Spółka Przejmująca będzie miała prawo do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w danym roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50% straty. UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku — Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej „UOrdPod”):

  1. osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się (I) osób prawnych, (II) osobowych spółek handlowych, (III) osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek (art. 93 § 1);
  2. przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) (art. 93 § 2 pkt 1).

Zgodnie z ustawą o podatku od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm., dalej „UPodPraw”):

  1. przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (art. 7 ust. 3 pkt 4);
  2. przy ustalaniu straty nie uwzględnia się (...) w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe (art. 7 ust. 4).

Zdaniem Spółki, zgodnie z oczywistą literalną wykładnią powyższych przepisów, ograniczenia w rozliczaniu strat wynikające z art. 7 ust.3 - 4 UPodPraw nie dotyczą strat spółki przejmującej, lecz - między innymi - spółki przejmowanej.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, przejęcie Spółki Przejmowanej nie spowoduje ograniczenia w prawie Spółki Przejmującej do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w latach ubiegłych przez Spółkę Przejmującą.

W rezultacie, Spółka Przejmująca będzie miała prawo do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość straty poniesionej w danym roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50% straty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj