Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-707/08-2/WM
z 28 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-707/08-2/WM
Data
2009.01.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
odsetki od kredytu
zakup akcji
zbycie


Istota interpretacji
Czy odsetki od kredytu – biorąc pod uwagę wyżej opisany stan faktyczny oraz praktyczne wykorzystanie kredytu – mogą zostać potraktowane jako koszty osiągniętego dochodu na podstawie zaświadczenia banku o zapłaconych odsetkach?



Wniosek ORD-IN 290 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 03 listopada 2008 r. (data wpływu 04 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu akcji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu akcji.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ostatnich dwóch latach Wnioskodawca osiągał dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych – akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Od 2007 r. Zainteresowany wraz z małżonką korzysta z kredytu bankowego w formie kredytu w rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym. Zainteresowany podkreśla, iż przeznaczenie kredytu w umowie kredytowej zostało określone jako „bieżące potrzeby”.

W praktyce środki pochodzące z kredytu są przeznaczane na zakup akcji na GPW S.A. Zainteresowany podaje, iż przeznaczenie kredytu nie może być inaczej wskazane ze względu na brak możliwości weryfikacji przez bank celowości jego wykorzystania. Wnioskodawca argumentując powyższe, wskazuje, że bank nie prowadzi rachunków maklerskich poprzez powiązany ze sobą podmiot. Zdaniem Zainteresowanego, płacone odsetki od kredytu są w praktyce dodatkowym kosztem osiąganego dochodu, który do tej pory nie był uwzględniany w rozliczeniach PIT-38 za lata 2006 i 2007. Wnioskodawca podaje, że uzyskane w urzędzie skarbowym informacje sugerują taką możliwość, jednakże osoba udzielająca ww. informacji nie miała pewności.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy odsetki od kredytu – biorąc pod uwagę wyżej opisany stan faktyczny oraz praktyczne wykorzystanie kredytu – mogą zostać potraktowane jako koszty osiągniętego dochodu na podstawie zaświadczenia banku o zapłaconych odsetkach...

Zdaniem Wnioskodawcy, faktyczne przeznaczenie kredytu, z którego korzysta powoduje powstanie dodatkowego kosztu bezpośrednio powiązanego z osiągniętym dochodem ze zbycia akcji. Zainteresowany argumentuje swoje stanowisko tym, iż ww. dochód nie powstałby (lub byłby mniejszy), gdyby kredyt nie był dostępny. Wnioskodawca podaje, że teoretycznie istnieje możliwość udokumentowania faktu dokonywania na rachunek maklerski przelewów środków z kredytu z przeznaczeniem na zakup akcji.

Wnioskodawca, biorąc pod uwagę stan faktyczny i praktyczną celowość wykorzystywanego kredytu, prosi o umożliwienie zaliczenia płaconych odsetek do kosztu osiąganego dochodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jako źródło przychodów wymieniono m.in. kapitały pieniężne. Natomiast w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy wskazano, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Definicja dochodu zawarta jest w art. 30b ust. 2 ww. ustawy. Zgodnie z pkt 1 cyt. przepisu dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Natomiast stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują enumeratywnie, jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia między nim, a osiągniętym przychodem związku przyczynowo – skutkowego. Ponadto, celem ponoszonego kosztu powinno być osiągnięcie przychodu i jednocześnie przedmiotowy wydatek nie może znajdować się wśród wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 38 powyższej ustawy nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zaciągnął wraz z małżonką kredyt na zakup akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, i z tego tytułu poniósł wydatki związane odsetkami opłacanymi od uzyskanego kredytu. Następnie wyżej wskazane akcje zostały odpłatnie zbyte.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, do wydatków związanych z nabyciem akcji należy zaliczyć takie, które są bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji, a więc tylko te, bez których nie byłoby możliwe nabycie przedmiotowych akcji. Taki wydatek stanowią zatem koszty związane z nabyciem zbywanego papieru wartościowego, jak również koszty kredytu zaciągniętego na jego nabycie, w tym koszt zapłaconych odsetek.

Wynika to z faktu, iż uiszczenie opłat związanych z kredytem na zakup akcji jest warunkiem koniecznym do jego uzyskania. W rezultacie odsetki od kredytu zaciągniętego w celu nabycia akcji stanowią koszt uzyskania przychodów w takiej wysokości w jakiej zostały faktycznie poniesione.

Jednakże podkreślić należy, iż wydatki na nabycie akcji stanowią koszty uzyskania przychodu – stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy – dopiero w momencie uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych papierów wartościowych. Zatem w przypadku sprzedaży akcji w latach 2006, 2007 wydatki na ich nabycie będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w zeznaniu rocznym PIT-38 odpowiednio za 2006 r., 2007 r.

Reasumując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, wydatków związanych z odsetkami od kredytu zaciągniętego w celu zakupu tych akcji.

Zauważyć należy, że ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2009 r. zmiany w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez dodanie punktu 38b), który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu zapłaconych odsetek i prowizji od kredytu, za który nabyto papiery wartościowe, udziały lub pochodne instrumenty finansowe, przypadających proporcjonalnie na tę część kredytu, która nie została wydatkowana na nabycie tych papierów wartościowych, udziałów lub pochodnych instrumentów finansowych.

Ponadto, tut. organ informuje, że możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia między nim, a osiągniętym przychodem związku przyczynowo – skutkowego, zaś ciężar jego udowodnienia spoczywa na Zainteresowanym.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj