Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-1531/08-02/KK
z 26 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-1531/08-02/KK
Data
2009.01.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą


Słowa kluczowe
dochód
dywidendy
grupa
odliczenia
spółka dominująca
spółki
Ukraina
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
1. Czy dywidenda otrzymana przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową:stanowi dochód podatkowej grupy kapitałowej? podlega zryczałtowanemu podatkowi od dochodów osób prawnych?2. Czy w przypadku dywidendy otrzymanej przez spółkę dominującą od spółki spoza grupy z siedzibą na Ukrainie:dochód podatkowej grupy kapitałowej osiągnięty na terytorium RP łączy się z przychodem z dywidend od spółki spoza RP? można dokonać odliczeń podatku zapłaconego na Ukrainie stosując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – art. 20 ust. 1 oraz ust. 2 z ograniczeniami wynikającymi z art. 20 ust. 6 ustawy?



Wniosek ORD-IN 420 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu 30 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów tej ustawy w odniesieniu do podatkowej grupy kapitałowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów tej ustawy w odniesieniu do podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka, wraz ze spółką zależną z siedzibą na terenie RP, rozważa możliwość utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wymagane warunki utworzenia i funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej są dokładnie określone w art. 1a ustawy, natomiast wątpliwości interpretacyjne wiążą się z określeniem dochodu grupy podatkowej w przypadku otrzymania dywidendy:

  • przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową,
  • przez spółkę dominującą od spółki zależnej spoza grupy podatkowej grupy, z siedzibą na Ukrainie i tam opodatkowaną od całości swoich dochodów – spółka dominująca poosiada 80% udziałówo w kapitale spółki ukraińskiej nieprzerwanie od 2 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy dywidenda otrzymana przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową:

  1. stanowi dochód podatkowej grupy kapitałowej...
  2. podlega zryczałtowanemu podatkowi od dochodów osób prawnych...

2. Czy w przypadku dywidendy otrzymanej przez spółkę dominującą od spółki spoza grupy z siedzibą na Ukrainie:

  1. dochód podatkowej grupy kapitałowej osiągnięty na terytorium RP łączy się z przychodem z dywidend od spółki spoza RP...
  2. można dokonać odliczeń podatku zapłaconego na Ukrainie stosując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – art. 20 ust. 1 oraz ust. 2 z ograniczeniami wynikającymi z art. 20 ust. 6 ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż:

  1. W przedmiocie dywidendy wypłacanej wewnątrz podatkowej grupy kapitałowej – zgodnie z art. 7a ustawy – dochodem grupy kapitałowej jest suma dochodów wszystkich spółek tworzących podatkową grupę obliczanych zgodnie z art. 7 ust. 1-3 ustawy. Oznacza to, iż w dochodzie spółki, i w konsekwencji grupy podatkowej, nie uwzględnia się, stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 2, przychodów wymienionych w art. 22, tj. przychodów z dywidend osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP. Natomiast przepisy ustawy zawarte w art. 22 i art. 26 stanowiące o ryczałtowym opodatkowaniu przychodów z dywidend stosuje się wyłącznie do spółek będących podatnikami podatku dochodowego, którymi nie są spółki tworzące podatkową grupę kapitałową.

Stąd też, przychody z dywidendy otrzymane przez spółkę dominująca tworzącą grupę, od innej spółki z tej grupy:

  1. nie stanowią dochodu podatkowej grupy kapitałowej,
  2. nie podlegają zryczałtowanemu podatkowi od dochodów osób prawnych

2. W przedmiocie dywidendy otrzymanej od spółki zależnej spoza podatkowej grupy z siedzibą poza RP – stosując się do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy – dochód spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową obejmuje również dochody, o których mowa w art. 20, tj. przychody z tytułu otrzymanych dywidend. Otrzymana dywidenda od spółki zależnej z terytorium Ukrainy staje się przychodem dla spółki otrzymującej, i w konsekwencji, przychodem podatkowej grupy, do której zastosowania mają w pełni przepisy art. 20 ustawy. Stąd też:

  1. dochód podatkowej grupy kapitałowej osiągnięty na terytorium RP przez spółki tworzące grupę łączy się z przychodem z dywidend od spółki spoza RP,
  2. można dokonać odliczenia podatku zapłaconego na Ukrainie stosując przepisy ustawy – art. 20 ust. 1 oraz ust. 2 z ograniczeniami wynikającymi z art. 20 ust. 6 – zapewniając tym samym zgodność z postanowieniami art. 24 umowy międzynarodowej zawartej miedzy Rządem RP a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z dnia 12 stycznia 1993 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj