Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-733/12-2/GJ
z 29 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.09.2012r. (data wpływu 24.09.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu - jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 24.09.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Podstawowym przedmiotem działalności Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest działalność finansowa. Spółka posiada 2500 udziałów o wartości nominalnej 2.083.500 złotych w innej Spółce B z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiotem działalności jest urządzanie i prowadzenie gier na automatach o niskich wygranych oraz gier hazardowych na podstawie zezwoleń i koncesji. Do działalności tej stosuje się przepisy ustawy z dnia 19.11.2009 roku o grach hazardowych, w związku z czym każda zmiana w strukturze kapitału zakładowego tej Spółki wymaga uprzedniej zgody Ministra Finansów oraz właściwego miejscowo dla siedziby tej Spółki Dyrektora Izby Celnej.

We wrześniu 2012 roku Spółka zawarła warunkową umowę sprzedaży swoich udziałów w Spółce B z innym podmiotem zagranicznym, na mocy której podmiot zagraniczny nabędzie od Spółki 2500 udziałów o wartości nominalnej 2.083.500,00 złotych w Spółce B pod warunkiem uprzedniego wyrażenia w drodze decyzji przez Ministra Finansów i Dyrektora Izby Celnej zgody na zmianę praw do tych udziałów w strukturze kapitału zakładowego Spółki B.

Za ziszczenie się warunku strony przyjmują datę doręczenia decyzji Ministra Finansów lub Dyrektora Izby Celnej wyrażającej zgodę na zmianę w strukturze kapitału w zakresie omawianym we wniosku. Ponieważ jest to proces długotrwały w przypadku, gdy przed ziszczeniem się warunku Spółka B utraci wszystkie posiadane koncesje lub zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie urządzania i prowadzenia gier regulowanych ustawą, za datę ziszczenia się warunku strony umowy przyjmują datę wygaśnięcia z mocy prawa ostatniej koncesji lub zezwolenia.

Warunkowa umowa sprzedaży wygasa w przypadku uprawomocnienia się decyzji przynajmniej jednego z organów o odmowie wyrażenia zgody na zmianę w strukturze kapitału Spółki B.

Podmiot zagraniczny zobowiązuje się do zapłaty określonej w umowie ceny za udziały przelewem na wskazany rachunek bankowy w terminie 14 dni od daty zawarcia warunkowej umowy. Zatem prawa majątkowe ze sprzedanych udziałów omawianych we wniosku przechodzą na podmiot zagraniczny w dniu ziszczenia się warunku i powiadomienia zarządu Spółki B o treści umowy zawartej pomiędzy stronami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


W jakim momencie powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce z o.o. na podstawie opisanej we wniosku warunkowej umowy sprzedaży?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Spółka zaznacza, iż istotą warunkowej umowy sprzedaży jest uzależnienie jej wejścia w życie od spełnienia określonego warunku. W rezultacie, termin przeniesienia prawa własności zbywanych rzeczy bądź praw zostaje przesunięty w przyszłość.

Umowa sprzedaży ma charakter warunkowy, ponieważ do jej treści wprowadzono warunek zawieszający. Oznacza to, że umowa ta wchodzi w życie (wiąże strony) dopiero po ziszczeniu tego warunku. W umowie sprzedaży opisanej we wniosku warunkiem jest wyrażenie zgody w drodze decyzji przez odpowiednie organy na zmianę w strukturze kapitału. W konsekwencji umowa sprzedaży wchodzi w życie nie wcześniej niż w dacie doręczenia tejże decyzji.

Zdaniem Spółki dochód lub stratę osiąganą ze sprzedaży udziałów rozlicza się na ogólnych zasadach. Podatnik nie określa dochodu na poszczególnych transakcjach, ale stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o CIT. Ponieważ zbywane udziały wcześniej nabyte były w zamian za wkład pieniężny to koszty uzyskania przychodów są równe wydatkom poniesionym na nabycie albo objęcie zbywanych udziałów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do ustalenia przychodu z odpłatnego zbycia udziałów stosuje się zapis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Ustawodawca zastrzegł jednak, że jeżeli przyjęta cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości ceny rynkowej.

Z powyższych zasad wynika również i ta reguła, że przychód winien być rozliczany memoriałowo - tj. według ceny transakcyjnej, bez uwzględnienia terminu zapłaty ceny. Skoro przepisy podatkowe odwołują się do ceny wyrażonej w umowie (czyli ceny transakcyjnej), uznać należy, że cała kwota 2.083.500,00 złotych winna być rozpoznana jako przychodów w dniu spełnienia warunków umowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że we wrześniu 2012 roku miało miejsce zawarcie warunkowej umowy sprzedaży udziałów w B sp. z o. o., na mocy której po ziszczeniu się warunku zawieszającego nastąpi przeniesienie prawa własności udziałów. Przed tym dniem (przeniesienie prawa własności udziałów), a po upływie 14 dni od zawarcia warunkowej umowy Spółka otrzymała od podmiotu zagranicznego zapłatę za udziały w wysokości 2.083.500,00 złotych. Ponieważ warunkowa umowa sprzedaży jest umową przenoszącą własność zbywanej rzeczy pod warunkiem ziszczenia się okoliczności w niej przewidzianej w chwili jej zawarcia jak i zapłaty nie doszło do zbycia udziałów. W konsekwencji nie doszło do powstania obowiązku podatkowego.

Wobec powyższego otrzymanie zapłaty za udziały nie wywołuje skutku w postaci powstania przychodu w dniu jej otrzymania tj. przed dniem ziszczenia się warunku zawieszającego wejście w życie umowy- sprzedaży udziałów.

Wartość pieniężna otrzymana za udziały winna być traktowana jak zaliczka, zadatek czy zabezpieczenie otrzymane w pełnej wysokości wartości udziałów, które będzie przychodem w dniu, w którym ziści się warunek zawieszający i nastąpi przeniesienie posiadania udziałów na nabywcę, co w omawianym przypadku nastąpi w dniu doręczenia decyzji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj