Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1166/08-2/AZ
z 19 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1166/08-2/AZ
Data
2008.12.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
odszkodowania
przychody z innych źródeł
przychód
stosunek pracy
wizerunek
zaliczka na podatek
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Biorąc powyższe pod uwagę ww. przepis przesądza o cywilnym charakterze wypłaconego odszkodowania.Tym samym wypłacone odszkodowanie stanowi przychód z tytułu innych źródeł, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 334 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 18.06.2008 r. (data wpływu 07.08.2008 r.) uzupełnionym pismem (data nadania 02.12.2008 r., data wpływu 15.12.2008 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB2/415-1166/08-2/AZ z dnia 30.09.2008 r. po wcześniejszych nadaniach ww. pisma w dniu 30.10.2008 r. i 13.11.2008r. pod adres do korespondencji wskazany na wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania tytułem naruszenia praw związanych z ochroną wizerunku -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.08.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania tytułem naruszenia praw związanych z ochroną wizerunku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest pracownikiem P…. W czasie wykonywania przez Wnioskodawczynię pracy w oddziale P…, została sfotografowana bez swojej wiedzy, a następnie jej wizerunek został umieszczony na ulotkach reklamowych, plakatach reklamowych w ramach prowadzonej przez P…Kampanii Reklamowej.

W związku z naruszeniem praw związanych z ochroną wizerunku na podstawie art. 23 oraz art. 405 Kodeksu Cywilnego została zawarta ugoda pomiędzy Wnioskodawczynią a P…. W dniu 05.05.2008 r. związana z wypłaceniem Wnioskodawczyni odszkodowania tytułem naruszenia praw związanych z ochroną wizerunku P… wypłacając ustalone w ugodzie odszkodowanie potraciła należność kwotę wskazana w ugodzie o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych przyjmując, że wypłata odszkodowania dotyczyła pracownika (podatnika) którego jest płatnikiem wynagrodzenia oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Natomiast według P… bez znaczenia w tej sprawie jest okoliczność że tytuł odszkodowania odbiega od charakteru stosunku pracy.

Pismem z dnia 30.10.2008 r. Nr IPPB2/415-1166/08-2/AZ wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Ww. pismo zostało dwukrotnie wysyłane na wskazany adres do korespondencji i nie odebrane.

Braki formalne Wniosku zostały uzupełnione w terminie pismem z dnia 11.12.2008 r. (data nadania 11.12.2008 r.), (data wpływu 15.12.2008 r.) po nadaniu ww. pisma w dniu 02.12.2008 r.

W odpowiedzi na ww. pismo Wnioskodawczyni przedłożyła pełnomocnictwo dla osoby, która podpisała przedmiotowy wniosek wraz z opłatą i wskazaniem adresu do doręczeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwota wypłacona w ramach odszkodowania nie związanego ze stosunkiem pracy a mającego charakter cywilny powinna zostać potrącona o zaliczkę na podatek od osób fizycznych osoby poszkodowanej przez pracodawcę – P… ...

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z treścią przepisu art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, P… nie jest zobowiązana jako płatnik do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy bowiem nie jest płatnikiem w niniejszej sprawie, nie jest zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni P… jest zobowiązania jedynie do wystawienia w terminach ustawowych tj. do końca lutego 2009 r. i przesłania na adres Wnioskodawczyni PIT-8C potwierdzającego wysokość wypłaconego odszkodowania tytułem naruszenia praw związanych z ochroną wizerunku na podstawie art. 23 oraz art. 405 Kodeksu Cywilnego.

Natomiast obowiązek podatkowy w związku z zawartą ugodą obciąża wyłącznie Wnioskodawczynię bowiem wypłacone odszkodowania ma charakter cywilny i nie jest związane ze stosunkiem pracy w P….

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z literalnego brzmienia powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

Powołany w stanowisku Wnioskodawczyni przepis art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi: dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego osoba, która bez podstawy prawnej uzyskała korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązana jest do jej zwrotu.

Z powyższego wynika, iż powołane przepisy nie regulują wprost wysokości ani zasad ustalania konkretnego odszkodowania.

Przy interpretacji przepisów dotyczących zwolnień podatkowych stosuje się wykładnię literalną, która ma pierwszeństwo przed wykładnią celowościową, co oznacza, że katalog zwolnień przedmiotowych zawarty w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym i nie można interpretować go rozszerzająco.

Z przedstawionych we wniosku stanu faktycznego wynika, że w czasie wykonywania przez Wnioskodawczynię pracy w oddziale P…, została sfotografowana bez swojej wiedzy, a następnie jej wizerunek został umieszczony na ulotkach reklamowych, plakatach reklamowych w ramach prowadzonej przez P Kampanii Reklamowej.

W związku z naruszeniem praw związanych z ochroną wizerunku na podstawie art. 23 oraz art. 405 Kodeksu Cywilnego została zawarta ugoda pomiędzy Wnioskodawczynią a P…. W dniu 05.05.2008 r. P… wypłaciła Wnioskodawczyni odszkodowanie tytułem naruszenia praw związanych z ochroną wizerunku.

Należy zatem przyjąć, że kwota wypłacona Wnioskodawczyni w ramach odszkodowania nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zakres obowiązków płatnika w związku z wypłaceniem odszkodowania zależy od charakteru jaki ma wypłacone odszkodowanie, tj. czy wypłacone odszkodowania ma charakter cywilny czy też jest związane ze stosunkiem pracy w P….

Przepis art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wskazuje, iż dobra osobiste człowieka m.in. wizerunek pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Biorąc powyższe pod uwagę ww. przepis przesądza o cywilnym charakterze wypłaconego odszkodowania.

Tym samym wypłacone odszkodowanie stanowi przychód z tytułu innych źródeł, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym przypadku - zgodnie z art. 42a ww. ustawy - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (tj. PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj