Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-446/09-3/IK
z 14 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-446/09-3/IK
Data
2009.07.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
korekta podatku
stawka preferencyjna
usługi na majątku rzeczowym


Istota interpretacji
w przypadku kiedy Spółka nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy z tytułu dostawy okładek w ciągu 60 dni od dnia ich wydania do Podmiotu trzeciego, czy Spółka będzie zobowiązana do skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty i opodatkowania tej sprzedaży stawką



Wniosek ORD-IN 878 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 kwietnia 2009r. (data wpływu 24 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zapytania nr 5 tj. określenia, że w przypadku kiedy Spółka nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy z tytułu dostawy okładek w ciągu 60 dni od dnia ich wydania do Podmiotu trzeciego, Spółka będzie zobowiązana do skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty i opodatkowania tej sprzedaży stawką właściwą dla dostawy krajowej licząc podatek należny rachunkiem „w stu” oraz czy późniejsze otrzymanie zapłaty będzie uprawniało Spółkę do dokonania korekty podatku należnego wyliczonego wg stawki właściwej dla dostawy krajowej w deklaracji VAT za okres, w którym Spółka otrzyma zapłatę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zapytania nr 5 tj. określenia, że w przypadku kiedy Spółka nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy z tytułu dostawy okładek w ciągu 60 dni od dnia ich wydania do Podmiotu trzeciego, Spółka będzie zobowiązana do skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty i opodatkowania tej sprzedaży stawką właściwą dla dostawy krajowej licząc podatek należny rachunkiem „w stu” oraz czy późniejsze otrzymanie zapłaty będzie uprawniało Spółkę do dokonania korekty podatku należnego wyliczonego wg stawki właściwej dla dostawy krajowej w deklaracji VAT za okres, w którym Spółka otrzyma zapłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, jest jedną z wiodących firm na światowym rynku produkcji opakowań i usług poligraficznych dla przemysłu filmowego, fonograficznego i firm oprogramowania komputerowego. W skład portfolio produktów Spółki wchodzą m.in. wkładki, papierowe okładki do filmów DVD, gier komputerowych oraz płyt CD, jak i naklejki samoprzylepne.

Spółka jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym i podatnikiem VAT UE. Spółka nabywa w Polsce m.in. papierowe okładki do filmów nagranych na płytach DVD (dalej: okładki), a następnie sprzedaje je na rzecz studiów filmowych (dalej: SF lub Nabywcy), będących podatnikami VAT i VAT UE w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej. Okładki sprzedawane przez Spółkę, w zależności od przeznaczenia na określony rynek, opracowywane są w różnych wersjach językowych, np. okładka przygotowana we francuskiej wersji językowej przeznaczona jest do filmów sprzedawanych przez SF m.in. na rynku francuskim itd.

Na zlecenie SF Spółka fizycznie przekazuje okładki do podmiotu trzeciego, który ma siedzibę na terytorium Polski i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce (dalej: Podmiot trzeci). Podmiot trzeci dostarcza na rzecz SF płyty z nagraną zawartością np. filmem DVD, a także plastikowe opakowania do tych płyt. Ponadto, Podmiot trzeci wykonuje na rzecz SF czynności polegające na zamontowaniu okładek przekazanych przez Spółkę w celu stworzenia finalnego produktu w postaci płyty DVD. Montowanie okładek w opakowaniach odbywa się na terytorium Polski. W trakcie procesu montowania mogą powstawać naturalne ubytki wynikające głównie ze zniszczenia okładek. Zwyczajowo ubytki te stanowią nie więcej niż 3% okładek przekazanych przez Spółkę do Podmiotu trzeciego.

Gotowy produkt - płyta DVD umieszczona w plastikowym opakowaniu, w którym zamontowano okładkę - wysyłany jest przez Podmiot trzeci do innych krajów Unii Europejskiej wskazanych przez SF. Z tego względu, to Podmiot trzeci, a nie Spółka, jest w posiadaniu dokumentów transportowych potwierdzających wywóz okładek do innych krajów Unii Europejskiej.

Spółka wystawia na rzecz Nabywców faktury VAT dokumentujące sprzedaż okładek przekazanych fizycznie do Podmiotu trzeciego w celu ich zamontowania w plastikowych opakowaniach przed wysłaniem do innych krajów Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.

Czy w sytuacji, w której Spółka nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy z tytułu dostawy okładek w ciągu 60 dni od dnia ich wydania do Podmiotu trzeciego, Spółka będzie zobowiązana do skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty i opodatkowania tej sprzedaży stawką właściwą dla dostawy krajowej licząc podatek należny rachunkiem „w stu”... Czy późniejsze otrzymanie zapłaty będzie uprawniało Spółkę do dokonania korekty podatku należnego wyliczonego wg stawki właściwej dla dostawy krajowej w deklaracji VAT za okres, w którym Spółka otrzyma zapłatę...

Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym, jeżeli nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy za sprzedane okładki w ciągu 60 dni od dnia wydania okładek do Usługodawcy, będzie zobowiązana do skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty i opodatkowania tej sprzedaży stawką właściwą dla dostawy krajowej licząc podatek należny rachunkiem „w stu”. Późniejsze otrzymanie zapłaty będzie uprawniało Spółkę do dokonania korekty podatku należnego wyliczonego wg stawki właściwej dla dostawy krajowej w deklaracji VAT za okres, w którym Spółka otrzyma zapłatę. Zgodnie z § 10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia wykonawczego, możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT do dostawy towarów, o której mowa § 10 ust. 1 tego rozporządzenia, uzależniona jest m.in. od otrzymania zapłaty na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia wydania towaru. Jednocześnie, wspomniany przepis stanowi, iż otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego.

Powyższe oznacza, iż podatnik ma prawo wykazać dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką VAT 0%, jeżeli otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia wydania towaru. Jak wskazano powyżej, zdaniem Spółki, prawo do zastosowania 0% stawki VAT przysługuje również wtedy, gdy zapłata wpłynie na konto podatnika w terminie 60 dni od daty wydania towarów, ale po upływie terminu do złożenia deklaracji VAT za okres, w którym wykazano tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Brak otrzymania zapłaty w powyższym terminie skutkuje u podatnika koniecznością opodatkowania dostawy wykazanej pierwotnie jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów według zasad właściwych dla dostawy krajowej, w szczególności zastosowania stawki podatku VAT właściwej dla dostawy krajowej.

§ 10 rozporządzenia wykonawczego nie precyzuje, w jakim terminie należy dokonać korekty podatku należnego wykazując podatek VAT wg stawki właściwej dla dostawy krajowej. W związku z tym, Spółka uważa, że korekta taka może być dokonana na bieżąco, tj. w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty. Podobne stanowisko zajął Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi w interpretacji z dnia 11 lipca 2007 r. (sygn. ŁUS-lIl-2-443/85/07/AMM), w której stwierdzono, że „… Spółka zobowiązana będzie do dokonania korekty kwoty podatku należnego w deklaracji za okres, w którym upłynął sześćdziesiąty dzień od dnia wydania towaru i opodatkowania tej dostawy stawką podatku właściwą dla dostawy krajowej, zachowując prawo do dokonania korekty po otrzymaniu zapłaty za towar, w rozliczeniu za okres, w którym tę zapłatę otrzymano.”

Ponadto, zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, który stanowi kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jak wynika z powyższego przepisu, podstawą opodatkowania stawką podatku właściwą dla dostawy krajowej dostawy towarów, o której mowa w § 10 ust. 1, będzie kwota należna od podatnika podatku od wartości dodanej pomniejszona o kwotę podatku należnego. W konsekwencji, kwotę podatku należnego do wykazania w korekcie deklaracji VAT-7 powinna zostać obliczona metodą „w stu”.

Jednocześnie, jak wynika z § 10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia wykonawczego, otrzymanie przez dokonującego dostawy towarów, o której mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, zapłaty w terminie późniejszym uprawnia go do ponownego skorygowania podatku należnego i wykazania przedmiotowej dostawy jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%. Biorąc pod uwagę fakt, że ponownie przepis ten nie określa terminu, w jakim należy dokonać korekty, zdaniem Spółki, korekta podatku należnego może odbyć się w deklaracji VAT za okres, w którym otrzymano zapłatę. Taki wniosek potwierdza również przywołana powyżej interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, nieotrzymanie przez nią zapłaty od SF za sprzedane okładki w ciągu 60 dni, będzie rodzić obowiązek skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty i opodatkowania tej sprzedaży stawką właściwą dla dostawy krajowej licząc podatek należny rachunkiem „w stu”. Późniejsze otrzymanie zapłaty będzie uprawniało Spółkę do dokonania korekty podatku należnego wyliczonego wg stawki właściwej dla dostawy krajowej i zastosowania stawki 0% w deklaracji VAT za okres, w którym Spółka otrzyma zapłatę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy dot. podatku od towarów i usług w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie zapytania nr 5 uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) wydanym na podstawie delegacji zawartej w art. 41 ust. 16 cytowanej ustawy, w § 10 ustalono obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku.

Zgodnie z § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia, obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W myśl § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:

  1. jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE;
  2. przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;
  3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
  4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;
  5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

W stanowisku Wnioskodawca wskazał, że jeżeli nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy za sprzedane okładki w ciągu 60 dni od dnia wydania okładek do Usługodawcy, będzie zobowiązany do skorygowania podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty. Natomiast zgodnie z ww. § 10 ust. 2 pkt 3 wewnątrzwspólnotową dostawę towarów Podatnik wykazuje w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę. Otrzymanie zapłaty na rachunek bankowy w terminie dłuższym niż 60 dni zobowiązuje Podatnika do dokonania korekty deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym została wystawiona faktura, a nie jak twierdzi Wnioskodawca za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty. W związku z powyższym stanowisko Strony, że dokonuje korekty podatku należnego w deklaracji VAT-7 stosując stawkę krajową za okres, w którym upłynął 60-dniowy termin do otrzymania zapłaty jest nieprawidłowe.

Reasumując w omawianym przypadku Wnioskodawca miał prawo zastosować na podstawie wymienionych przepisów obniżoną stawkę podatku 0% w momencie wystawienia faktury. Otrzymanie zapłaty na rachunek bankowy w terminie dłuższym niż 60 dni zobowiązuje go do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wystawienia faktury i odpowiadającej mu informacji podsumowującej VAT-UE. Późniejsze otrzymanie zapłaty upoważnia go do ponownego dokonania korekty wymienionej deklaracji i informacji podsumowującej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj