Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-295/09/MM
z 9 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-295/09/MM
Data
2009.07.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
budowa
budynek mieszkalny
nabycie nieruchomości
nieruchomości
odpłatne zbycie
opodatkowanie
prawa majątkowe
sprzedaż
sprzedaż praw
użytkowanie (używanie)
użytkowanie wieczyste
wybudowanie
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu nabytego w 2005 roku wraz z prawem własności budynku mieszkalnego w trakcie budowy jest zwolniony z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeśli przychód ten został przekazany na własne cele mieszkaniowe?



Wniosek ORD-IN 581 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2005 roku - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 24 kwietnia 2009 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2005 roku.

Z uwagi, że złożony wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem nr ITPB1/415-295/09-2/IG z dnia 22 czerwca 2009 roku wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego. Wezwanie doręczone zostało Wnioskodawcy w dniu 26 czerwca 2009 roku.


W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym z dnia 29 czerwca 2009 roku (data wpływu 3 lipca 2009 r.) przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni wraz z mężem i jeszcze jednym małżeństwem nabyła w dniu 16 grudnia 2005 roku za własne środki prawo wieczystego użytkowania nieruchomości. Na gruncie tym małżonkowie rozpoczęli budowę domu finansowaną z kredytu bankowego. 8 maja 2007 roku sprzedali powyższe prawo wieczystego użytkowania wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem mieszkalnym.

Z pisma wyjaśniającego wynika, że w dniu dokonania sprzedaży budowa budynku mieszkalnego nie została zakończona w myśl przepisów prawa budowlanego (budowa nie została formalnie zakończona), w budynku tym Pani i jej małżonek nie zamieszkali. Wskazuje Pani, że budowę zakończyli w roku 2006 i budynek nadawał się do zamieszkania, gdyż posiadał wszelkie niezbędne instalacje, tj. wodno-kanalizacyjną, elektryczną. W domu były zamontowane drzwi, okna, toaleta, kran, elektryczność. W akcie notarialnym widnieje zapis: sprzedano „prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz własności znajdującego się na tym gruncie budynku mieszkalnego, tj. budynek parterowy mieszkalny niepodpiwniczony o powierzchni 1232,20 m. kw, o dachu kopertowym, krytym dachówką z wstawionymi oknami i drzwiami wejściowymi w stanie surowym zamkniętym. Z uzyskanej kwoty ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości małżonkowie spłacili zaciągnięty kredyt na sprzedaną nieruchomość i w ciągu czternastu dni od dnia sprzedaży złożyli PIT-23 wraz z oświadczeniem o przeznaczeniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. W dniu 27 grudnia 2006 roku nabyli również za kredyt kolejne prawo wieczystego użytkowania gruntu. W dniu 25 maja 2007 roku małżonkowie rozpoczęli budowę domu (w którym obecnie mieszkają), na którą przeznaczyli kwotę uzyskaną ze sprzedaży pierwszej nieruchomości oraz na spłatę kolejnego kredytu hipotecznego. W 2009 roku mija czas, kiedy Wnioskodawca musi rozliczyć się ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Kwota wydatków na dom, który aktualnie zamieszkują znacznie przekroczyła kwotę uzyskaną ze sprzedaży 8 maja 2007 roku. Wydatki udokumentowane są fakturami.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy przychód uzyskany ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu nabytego w 2005 roku wraz z prawem własności budynku mieszkalnego w trakcie budowy jest zwolniony z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeśli przychód ten został przekazany na własne cele mieszkaniowe...


Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 roku zastosowanie ma następujące zwolnienie: wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:


  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku albo prawa wieczystego użytkowania lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, remont lub modernizacje własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Zdaniem Wnioskodawcy nie należy rozdzielać prawa wieczystego użytkowania gruntu i domu wzniesionego na tym gruncie i opodatkowywać według różnych zasad oraz sprzedawać różnym osobom, gdyż dom jest trwale związany z gruntem i nie może być oddzielnym przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży. Wydatkowanie całej kwoty na własne cele mieszkaniowe zwalnia z płacenia podatku.

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale związane z gruntem lub część takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego, przez budynek rozumie się taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Zatem dom sprzedany w 2007 roku w pełni spełnia definicję budynku w rozumieniu prawa budowlanego i jest nieruchomością w rozumieniu kodeksu cywilnego i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym sprzedaż winna być opodatkowana tak jak nieruchomość. Należy jeszcze dodać, iż w akcie notarialnym wyraźnie nie wydzielono wartości prawa użytkowania wieczystego i wartości budynku, dlatego powinno być traktowane jako jeden przedmiot sprzedaży. Należy też podnieść, że dom w chwili sprzedaży mógł zostać zamieszkany, mimo że nie był oddany do użytku przez nadzór budowlany.

Reasumując, zbycie w 2007 roku nieruchomości nabytej w 2005 roku i przeznaczenie całej kwoty na własne cele mieszkaniowe – w ocenienie Wnioskodawcy - podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych klasyfikuje przychody uzyskane przez osoby fizyczne do określonych źródeł przychodów. Zgodnie zaś z zasadą autonomii poszczególnych źródeł przychodów wszelkie przychody przyporządkowane są do poszczególnych źródeł: w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości – do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, zaś w przypadku sprzedaży praw majątkowych – do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007 r., nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Sprzedaż nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 roku stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 roku.

Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy.


Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:


  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tej ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z powyższego wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, jest wyłącznie wydatkowanie otrzymanych środków pieniężnych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy.

Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy, podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi: 1) od terminu płatności określonego w art. 28 ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych, 2) począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych. Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

Jednakże wskazać należy, że przedmiotowe zwolnienie dotyczy wyłącznie wydatkowania przychodów uzyskanych ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, lecz posługuje się pojęciem zdefiniowanym w art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 46 § 1 ww. ustawy, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Stąd też nieruchomością jest również budynek trwale z „gruntem” związany, bowiem na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 235, w związku z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego). Sytuację taką przewidują przepisy o użytkowaniu wieczystym.

Pojęcie użytkowania wieczystego zawarte zostało w art. 232 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z paragrafem pierwszym powołanego przepisu, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Natomiast w myśl art. 235 § 1 wskazanego kodeksu budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Paragraf 2 cytowanego przepisu stanowi jednak, że przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Jak wynika z powyższego, użytkowanie wieczyste dotyczy gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub gmin i ich związków, oddanych w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym lub prawnym. Natomiast budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gminy przez wieczystego użytkownika stanowią odrębną własność. Zatem, prawo własności budynku wybudowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest ściśle związane z tym prawem, jednakże oba te prawa stanowią oddzielny przedmiot władania. Dlatego też pięcioletni termin, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczyć należy odrębnie dla nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz dla wybudowanego (nabytego) na nim budynku.

W przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i budynku trwale z nim związanego lub części tego budynku, źródłem przychodu jest zarówno sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, jak i sprzedaż wybudowanego (nabytego) budynku, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu bądź wybudowanie (nabycie) budynku. Okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy, jest w takim przypadku liczony odrębnie – od daty nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu i odrębnie od daty wybudowania (nabycia) budynku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prawo wieczystego użytkowania gruntu nabyła Pani wraz z mężem w 2005 r. Oznacza to, iż dokona w dniu 8 maja 2007 roku sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu – jako nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, została dokonana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Odrębną kwestię – w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego – stanowi natomiast niezakończona budowa budynku mieszkalnego. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym zawiera potocznie słowa języka polskiego i w związku z tym użyte w jego treści słowo „wybudowanie” rozumieć należy w myśl sensu, jaki nadaje temu słowu słownik języka polskiego, czyli „postawienie, wzniesienie domu”. Nie ma wątpliwości, że słowu „wybudowanie” przypisano czas przeszły dokonany, co oznacza wybudowanie budynku w takim stanie, by nadawał się do zamieszkania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie posiada Pani żadnej dokumentacji wskazującej, że budowa budynku w sensie formalnym została zakończona (nie zawiadomiono właściwego organu o zakończeniu budowy), a budynek sprzedany został w stanie surowym zamkniętym, z czego wynika, ze nie wykonano w nim wszystkich prac przewidzianych w projekcie budowlanym, a zatem budynek ten – w momencie sprzedaży - był nadal w trakcie budowy (nie został wybudowany) i nie został oddany do użytkowania.

Jak wskazano we wniosku przedmiotem sprzedaży był budynek w stanie surowym zamkniętym, co wynika m.in. z aktu notarialnego, na mocy którego została dokonana sprzedaż. Zatem budynek w trakcie budowy nie stanowi odrębnej nieruchomości, o której mowa w art. 235 § 1 Kodeksu cywilnego i przychód z jego sprzedaży nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej.

W myśl natomiast cytowanego art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw od topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Użycie w tym przepisie sformułowania „w szczególności” oznacza, że jest to wyliczenie tylko przykładowe. Przychodami z praw majątkowych są więc również przychody z innych praw majątkowych nie wymienionych w tym przepisie.

Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z pozostałymi dochodami zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował pojęcia praw majątkowych, wyjaśniając je odwołać się należy do poglądów doktryny prawa, zgodnie z którymi za prawa majątkowe uważa się uprawnienie określonego podmiotu, pozostające w ścisłym związku z jego ekonomicznym interesem, z jego majątkiem. W szczególności zalicza się do nich prawa rzeczowe, w tym prawo własności, wierzytelności, prawa majątkowe – małżeńskie, a także prawa własności intelektualnej.

Sprzedaż poniesionych nakładów, jako „niezakończonej budowy” zakwalifikować należy zatem jako zbycie praw majątkowych w postaci roszczeń o zwrot nakładów przysługujących zgodnie z prawem cywilnym osobie, która nakłady te poczyniła. Tym samym, nie może mieć zastosowania zasada wynikająca z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku, iż do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 roku, stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku, albowiem jak wskazano poniesione nakłady należy traktować jako prawa majątkowe, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, przychód uzyskany ze zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu może podlegać zwolnieniu z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o ile kwoty uzyskane z jego sprzedaży zostały wydatkowane – w określonym terminie - na inne cele mieszkaniowe, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 roku. Natomiast odpłatne zbycie nieukończonej budowy, jak wykazano nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem sprzedaży nie była nieruchomość nabyta bądź wybudowana (oddana do używania) przed 1 stycznia 2007 roku, co wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy. Odpłatne zbycie prawa majątkowego związanego z niezakończoną budową budynku mieszkalnego – jako przychód z praw majątkowych - należy opodatkować na zasadach ogólnych, w zeznaniu rocznym, wg skali podatkowej obowiązującej w danym roku, uwzględniając udokumentowane koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie mając na uwadze, iż prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz nieukończoną budową było wspólną własnością Pani i Małżonka, zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy również Małżonka, z tym, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej – tylko Wnioskodawcy.

Małżonek Pani chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj