Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-745/09-2/KK
z 6 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-745/09-2/KK
Data
2009.08.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
oddział
odliczenie podatku
sukcesja uniwersalna


Istota interpretacji
Czy MEE, prowadząc w Polsce działalność gospodarczą za pośrednictwem Oddziału, będzie miała status podatnika VAT dla potrzeb polskich przepisów o podatku VAT? Czy MEE wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejętych spółek MPLT i MPLTG, w szczególności, prawa i obowiązki MPLT i MPLTG wynikające z polskich przepisów VAT? Czy, w oparciu o wyżej wspomnianą sukcesję praw i obowiązków podatkowych MPLT i MPLTG, Spółce przysługiwało będzie, w szczególności, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, istniejącego w dniu połączenia po stronie MPLT i MPLTG, jak również prawo do odliczenia w przyszłych okresach rozliczeniowych ewentualnej nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, lub też do zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy MEE Oddział w Polsce?



Wniosek ORD-IN 588 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 01 lipca 2009r. (data wpływu 08 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie statusu Oddziału Spółki jako podatnika VAT, sukcesji uniwersalnej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lipca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z restrukturyzacją działalności prowadzonej przez grupę M., planowane jest połączenie spółki M. (dalej: „M”, lub „Spółka”) z siedzibą w Holandii ze spółką P. z ograniczoną odpowiedzialnością („P.”) z siedzibą w B (woj. m) i spółką L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („L.”) również z siedzibą w B. M. jest holenderskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Holandii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, natomiast P. i L. są polskimi rezydentami podatkowymi podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Od maja 2009 r. M. posiada wszystkie udziały w P. i L. Połączenie zostanie dokonane poprzez przeniesienie całego majątku P. i L. (spółki przejmowane) na M. (spółka przejmująca). Z uwagi na fakt, iż M. posiada 100% udziałów w P. i L., Spółka nie będzie wydawać żadnych udziałów w zamian za przejęty majątek. W wyniku dokonanego połączenia, przejęte spółki zostaną rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Po dokonaniu połączenia M. ma zamiar kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski w oparciu o majątek przejętych spółek. W tym celu, przed dokonaniem połączenia M. utworzy w Polsce Oddział z siedzibą w B, do którego bezpośrednio po połączeniu zostanie alokowany majątek przejętych P. i L. Spółka P. i spółka L. są zarejestrowane, jako podatnicy VAT czynni dla potrzeb polskiego podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy M., prowadząc w Polsce działalność gospodarczą za pośrednictwem Oddziału, będzie miała status podatnika VAT dla potrzeb polskich przepisów o podatku VAT...
  2. Czy M. wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejętych spółek P. i L., w szczególności, prawa i obowiązki P. i L. wynikające z polskich przepisów VAT...
  3. Czy, w oparciu o wyżej wspomnianą sukcesję praw i obowiązków podatkowych P. i L., Spółce przysługiwało będzie, w szczególności, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, istniejącego w dniu połączenia po stronie P. i L., jak również prawo do odliczenia w przyszłych okresach rozliczeniowych ewentualnej nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, lub też do zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy M. Oddział w Polsce...

Zdaniem wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, iż za pośrednictwem Oddziału M. będzie wykonywać działalność gospodarczą w Polsce, M. będzie podatnikiem dla potrzeb polskiego podatku VAT. W wyniku dokonanego połączenia, M. wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki podatkowe P. i L. Z uwagi na fakt, iż, jak wyżej wskazano, M. będzie podatnikiem polskiego podatku VAT, w wyniku połączenia Spółka wstąpi, między innymi we wszelkie prawa i obowiązki P. i L. wynikające z przepisów o podatku VAT. Na Spółkę przejdzie zatem, między innymi, prawo do odliczenia, od swojego podatku należnego, podatku naliczonego istniejącego na dzień połączenia po stronie P. i L., jak również do rozliczenia (w drodze pomniejszenia podatku VAT należnego za przyszłe okresy lub też zwrotu na rachunek bankowy) ewentualnej nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, istniejącej po, stronie P. I L. w dniu połączenia.

Jak stanowi art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych („KSH”), spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą łączyć się ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 2 pkt 1 dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2005, str. 1), utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (połączenie transgraniczne).

Zgodnie natomiast z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, połączenie może być dokonane, między innymi, przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie przez przejęcie). Należy przy tym zaznaczyć, iż, jak stanowi art. 515 § 1 KSH, połączenie może być przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, jeżeli spółka przejmująca ma już udziały spółki przejmowanej. W wyniku dokonanego połączenia przez przejęcie, spółka przejmowana (tu, P. i L.) zostaje rozwiązana, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Konsekwencją dokonanego połączenia spółek jest tzw. sukcesja generalna przez spółkę przejmującą praw i obowiązków spółki przejmowanej. Regułę tę statuuje art. 494 § 1 KSH, według którego spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Planowane przez Spółkę połączenie z P. i L. będzie połączeniem transgranicznym w rozumieniu powołanego wyżej art. 491 § 1 KSH. Skutkiem tego połączenia będzie przeniesienie całego majątku P. i L. na M. Z uwagi na fakt, iż M. posiada 100% udziałów w P. i L., Spółka nie będzie dokonywać podwyższenia kapitału zakładowego, a w zamian za przejęty majątek P. i L. Spółka nie wyda żadnych nowych udziałów,

Jeżeli chodzi o sukcesję praw i obowiązków podatkowych wynikającą z połączenia, to są one uregulowane w art. 93 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 93 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Na podstawie art. 93 § 2 pkt 1 tej ustawy, powyższą regułę stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej. Z uwagi na wyżej powołane przepisy Ordynacji podatkowej, w wyniku dokonanego połączenia, M. wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe P. i L.

Zgodnie z przedstawionym na wstępie opisem stanu faktycznego, zamiarem Spółki jest kontynuowanie działalności w Polsce, po dokonaniu przejęcia P. i L., w formie Oddziału, który zostanie utworzony w Polsce. Oddział spełniał będzie definicję z art. 5 pkt 4 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a mianowicie będzie to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę (tu, M.) poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Stosownie do art. 86 tej ustawy, Oddział będzie prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności M. Działalność Oddziału będzie prowadzona przy wykorzystaniu majątku przejętej P. i L., który to majątek zostanie alokowany do Oddziału przez centralę M. bezpośrednio po połączeniu z P. i L.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 ust. 2 tego artykułu definiuje natomiast działalność gospodarczą, jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Biorąc pod uwagę, iż Oddział M. utworzony w Polsce będzie wykonywał działalność gospodarczą, M. będzie podatnikiem dla potrzeb polskiego podatku VAT, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT. W konsekwencji Spółka będzie miała obowiązek zarejestrować się dla celów tego podatku w Polsce. Biorąc pod uwagę, iż utworzenie Oddziału w Polsce oraz zarejestrowanie M. dla celów polskiego podatku VAT nastąpi przed dniem połączenia, rezultatem przejęcia przez M. spółki P. i L. będzie automatyczne wstąpienie przez M. w dniu połączenia w prawa i obowiązki P. i L. wynikające z przepisów o podatku VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku natomiast, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy VAT). Powołane przepisy statuują jedną z podstawowych zasad opodatkowania podatkiem VAT, a mianowicie zasadę neutralności tego podatku dla jego podatników.

Z uwagi na fakt, iż, jak wyżej wskazano, M., jako podatnik podatku VAT w Polsce, wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki P. i L. wynikające z przepisów VAT, po dokonaniu połączenia, Spółka będzie miała, między innymi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wynikającej z działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem polskiego Oddziału o kwotę podatku naliczonego istniejącego po stronie P. i L. na dzień połączenia. M. będzie miała również prawo do rozliczenia ewentualnej nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym posiadanej przez P. i L. na dzień połączenia, co będzie mogło nastąpić albo poprzez obniżenie przez M. podatku należnego w przyszłych okresach rozliczeniowych albo też poprzez jej zwrot bezpośredni na rachunek bankowy M. Oddział w Polsce.

Mając na uwadze przedstawione argumenty i uzasadnienie, Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska przedstawionego na wstępie. Jednocześnie, Spółka wskazuje, iż stanowisko Spółki znajduje również potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 listopada 2008 r., nr IPPP2/443-1441/08-2/SAP, która została wydana na podstawie analogicznego stanu faktycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj