Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-343/09-4/MN
z 16 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-343/09-4/MN
Data
2009.06.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
grunt zabudowany
grunty
likwidacja
likwidacja spółki cywilnej
nieruchomości
nieruchomość zabudowana
opodatkowanie
remanent
remanent likwidacyjny
spółka cywilna
spółki
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości będącej składnikiem majątku zlikwidowanej spółki cywilnej.



Wniosek ORD-IN 920 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2009 (data wpływu 29 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) o doprecyzowanie zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do 2007 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej, składającej się z dwóch wspólników z udziałami po 50% każdy. W dniu XX maja 2007 r. spółka została zlikwidowana. W skład majątku spółki wchodziła 1/2 nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkami magazynowo-biurowymi i gospodarczymi, należąca w proporcji posiadanych udziałów (50%) do każdego ze wspólników, która pozostawała na stanie majątku spółki w chwili jej likwidacji. Nieruchomość zakupiono w 1996 r. od czynnego podatnika VAT na podstawie faktury VAT z naliczonym podatkiem VAT, który został w całości odliczony przez spółkę. Obecnie były wspólnik chciałby odsprzedać Wnioskodawcy swoją część posiadanej nieruchomości bez naliczania podatku VAT.

Złożony wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z czym, pismem z dnia 15 maja 2009 r. nr ILPP2/443-343/09-2/MN na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do doprecyzowania opisanego stanu faktycznego.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż nieruchomość była objęta remanentem likwidacyjnym, a podatek VAT nie był naliczony z uwagi na to, iż nie został odliczony przy zakupie. Sprzedaż nieruchomości odbywa się w ramach działalności. Od dnia likwidacji spółki nie minęło więcej niż 6 lat, a nieruchomość była składnikiem majątku spółki. Nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości. Dostawa nieruchomości nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

Z treści złożonego wniosku z dnia 11 marca 2009 r. wynika, że: „Nieruchomość zakupiono w 1996 r. od czynnego podatnika VAT na podstawie faktury VAT z naliczonym podatkiem VAT, który został w całości odliczony przez spółkę”. Natomiast w uzupełnieniu do wniosku z dnia 25 maja 2009 r. wskazano, iż: „Nieruchomość była objęta remanentem likwidacyjnym, a podatek VAT nie był naliczony z uwagi na nie odliczanie VAT przy zakupie”.

W związku z zaistniałą rozbieżnością, tut. Organ traktuje jako aktualną i wiążącą (ze względu na późniejszą datę sporządzenia pisma) informację dotyczącą nie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości, zawartą w uzupełnieniu do wniosku z dnia 25 maja 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, przy sprzedaży budynków magazynowych zakupionych w 1996 r. występuje obowiązek naliczenia podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia od podatku w pkt 10 b „dostawę budynków, budowli lub ich części jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata”. W opisanej sprawie od pierwszego zasiedlenia budynku upłynęło 13 lat, dlatego Zainteresowany uważa, że sprzedaż nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia od podatku na mocy cytowanego przepisu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).

W myśl art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, do 2007 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej, składającej się z dwóch wspólników z udziałami po 50% każdy. W dniu XX maja 2007 r. spółka została zlikwidowana. W skład majątku spółki wchodziła 1/2 nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkami magazynowo-biurowymi i gospodarczymi, należąca w proporcji posiadanych udziałów (50%) do każdego ze wspólników, która pozostawała na stanie majątku spółki w chwili jej likwidacji. Nieruchomość zakupiono w 1996 r. Nieruchomość była objęta remanentem likwidacyjnym, a podatek VAT nie był naliczony z uwagi na to, iż nie został odliczony przy jej zakupie. Sprzedaż nieruchomości odbywa się w ramach działalności. Od dnia likwidacji spółki nie minęło więcej niż 6 lat. Nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości, a dostawa nieruchomości nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

Stosownie do art. 14 ust. 7 ustawy, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Zatem dostawa towarów objętych spisem z natury, w ciągu roku od zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę cywilną, dokonywana przez jej byłych wspólników, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług, na mocy ww. art. 14 ust. 7 ustawy. Zwolnione od podatku są tylko dostawy dokonywane przez byłych wspólników rozwiązanych spółek, a zwolnienie ma zastosowanie tylko wówczas, gdy wspólnik rozwiązanej spółki dalej prowadzi indywidualną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli natomiast były wspólnik spółki cywilnej po zaprzestaniu wykonywania przez spółkę czynności opodatkowanych nie będzie prowadził indywidualnej działalności gospodarczej, to nie wystąpi u niego czynność zwolniona z podatku od towarów i usług, gdyż osoba taka nie działając w charakterze podatnika podatku od towarów i usług – nie wykona czynności podlegających temu podatkowi.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka została zlikwidowana w dniu XX maja 2007 r. Sprzedaż nieruchomości, będącej uprzednio składnikiem majątku Spółki, odbywa się w ramach działalności.

W związku z powyższym, wspólnik dokonujący dostawy przedmiotowej nieruchomości w ramach działalności gospodarczej w sytuacji, gdy od dnia rozwiązania spółki minęło więcej niż 12 miesięcy – nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 14 ust. 7 ustawy.

Z kolei aby określić, czy po upływie 12 miesięcy sprzedaż towarów objętych spisem z natury podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy również określić czy dokonujący tej dostawy będzie wówczas działał jako podatnik podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z okoliczności przedstawionych w uzupełnieniu do wniosku wynika, iż sprzedaż nieruchomości następuje w ramach działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy były wspólnik spółki cywilnej wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako osoba będąca podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działająca w takim charakterze, to dostawa przedmiotowych nieruchomości co do zasady będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, przedmiotowa nieruchomość (budynki magazynowe), spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku lub opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa nieruchomość została zakupiona w 1996 r. od czynnego podatnika VAT, nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, iż dostawa nieruchomości nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

W związku z powyższym, w analizowanej sytuacji nie znajdą zastosowania wyłączenia ze zwolnienia od podatku wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ dostawa nieruchomości nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata (nieruchomość została nabyta przez Spółkę od czynnego podatnika VAT w 1996 r.).

Wskazać również należy, iż ustawodawca wprowadzając przepis art. 43 ust. 10 ustawy, dał podatnikom możliwość wyboru opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części nawet w sytuacji, gdy na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 takie zwolnienie przysługuje.

Z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli były wspólnik spółki cywilnej dokonując dostawy nieruchomości (budynki magazynowe) będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ nie zachodzą przesłanki wykluczające to zwolnienie, tzn. dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, tut. Organ podkreśla, iż złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez Wnioskodawcę. W związku z tym zaznacza się, iż interpretacja nie będzie wywierać skutku prawnego w tym zakresie dla byłego wspólnika Spółki, dokonującego dostawy przedmiotowej nieruchomości (budynków magazynowych).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj