Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-307/09-4/MT
z 15 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-307/09-4/MT
Data
2009.07.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akcja
papier wartościowy
spółka komandytowa
zbycie
źródła przychodu


Istota interpretacji
W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych i podatnik będzie dokonywał takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy przedmiotowe akcje zostaną nabyte w drodze zakupu czy jako wkład niepieniężny.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2009 r. (data wpływu 24.04.2009 r.) oraz piśmie (data nadania 30.06.2009 r., (data wpływu 06.07.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-307/09-2/MT z dnia 23.06.2009 r. (data nadania 23.06.2009 r., data doręczenia 26. 06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia akcji w sytuacji gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej jest obrót papierami wartościowymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z zbycia akcji w sytuacji gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej jest obrót papierami wartościowymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca rozważa przystąpienie w charakterze wspólnika do spółki komandytowej („spółka komandytowa”). Wnioskodawca przewiduje, iż spółka komandytowa może stać się właścicielem akcji spółki akcyjnej („akcje”), przy czym możliwa jest zarówno sytuacja, że wspólnik lub wspólnicy spółki komandytowej wniosą do niej akcje w charakterze wkładu, jak i sytuacja, że spółka komandytowa dokona kupna akcji.

Wnioskodawca przewiduje również, iż spółka komandytowa może dokonać odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji (zarówno nabytych przez spółkę komandytową w charakterze wkładu, jak i później zakupionych przez spółkę komandytową).

Wnioskodawca przewiduje, iż w przewidzianym przepisami trybie i terminie złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 updof (tj. oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie 19% podatku liniowego). Umowa spółki komandytowej będzie określała proporcję, w jakiej podatnik uczestniczy w zyskach spółki komandytowej.

Z uwagi na braki formalne w dniu 23.06.2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie, czy przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 23.06.2009r. Nr IPPB1/415-307/09-2/MT Wnioskodawca uzupełnił swój wniosek w dniu 06.07.2008 r. informując, iż w chwili obecnej nie jest znana umowa spółki komandytowej, ponieważ spółka ta jeszcze nie istnieje. Nie można zatem stwierdzić, czy formalnym (zapisanym w umowie spółki) przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych. W związku z powyższym Wnioskodawca wniósł o rozpatrzenie w interpretacji indywidualnej dwóch niezależnych zdarzeń przyszłych a mianowicie, gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych oraz gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej nie będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych. Wnioskodawca uiścił również dodatkową opłatę w kwocie 80 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz koszty uzyskania tych przychodów będą dla podatnika, w przypadającej na niego części wynikającej z umowy spółki, przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów podatnika – pozarolnicza działalność gospodarcza, gdy:

  1. udziały lub akcje zostały wniesione do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego – przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.
  2. spółka komandytowa dokonała zakupu udziałów lub akcji - przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.
  3. udziały lub akcje zostały wniesione do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego – przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. nie będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.
  4. spółka komandytowa dokonała zakupu udziałów lub akcji - przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. nie będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania 1 i 2. Wniosek Pana w zakresie pytania 3 i 4 zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem Wnioskodawcy przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia akcji będą dla Wnioskodawcy, w części odpowiadającej udziałowi podatnika w zysku spółki komandytowej wynikającemu z umowy spółki, przychodami zaliczanymi do źródła przychodów Wnioskodawcy - pozarolnicza działalność gospodarcza.

W konsekwencji, koszty uzyskania tych przychodów, w powyżej wskazanej części, będą powiększały wartość kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy służących określeniu dochodu Wnioskodawcy ze źródła – pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 updof „jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (tj. także spółka komandytowa), przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza)”.

Cytowany powyżej przepis ustanawia w istocie zasadę, zgodnie z którą jeżeli spółka osobowa prowadzi działalność gospodarczą, to wszelkie przychody osoby fizycznej - wspólnika spółki osobowej z tytułu udziału w tej spółce są przychodami ze źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza. Należy bowiem zwrócić uwagę, że dyspozycja omawianego przepisu odnosi się do całości przychodów osiąganych przez spółkę, a przypadających na jej wspólnika („przychody wspólnika z udziału w takiej spółce”), a nie np. (tylko do przychodów spółki, które na podstawie odrębnych przepisów można byłoby zakwalifikować jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej („w takim przypadku dyspozycja omawianego przepisu powinna np. brzmieć „przychody wspólnika z tej działalności spółki”).

W tym kontekście należy wskazać, iż zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych (ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Przepis ten oznacza, iż z mocy prawa celem istnienia spółki komandytowej jest prowadzenie działalności gospodarczej. w przypadku takiej spółki spełniona jest zatem hipoteza przepisu art. 5b ust. 2 upoof.

Podstawowym przepisem regulującym zasady opodatkowania przychodów wspólników z udziału w spółkach osobowych jest art. 8 updof. Zgodnie z art. 8 ust. 1 updof, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z przychodami z pozostałych źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. Natomiast zgodnie z ust. 1a tego artykułu, „przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (…) osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali”. Na podstawie art. 8 ust. 2 powołanej ustawy, zasady określone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o powyższe przepisy przychody z udziału w spółce osobowej można rozliczać na dwa sposoby:

  • jeżeli podatnik wybrał zasady opodatkowania określone w art. 9a i 30c upoof (19% podatek liniowy) - przychody przypadające na podatnika z udziału w spółce osobowej (oraz, zgodnie z ust. 2, koszty uzyskania tych przychodów) łączy się z przychodami i kosztami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 30c updof, albo
  • jeżeli podatnik nie wybrał zasad opodatkowania określonych powyżej - przychody przypadające na podatnika z udziału w spółce osobowej oraz odpowiednie koszty uzyskania przychodów łączy się z przychodami i kosztami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (tj. zgodnie z art. 27 updof).

Wskazać należy, iż na powyższych zasadach podlegają również opodatkowaniu dochody osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zatem przepis art. 8 updof nie przewiduje możliwości opodatkowania części przychodu wspólnika z udziału w spółce osobowej na zasadach określonych w art. 30b updof; nie jest zatem również możliwe kwalifikowanie części tego przychodu jako przychodu ze źródła - kapitały pieniężne. Z analizowanego przepisu jasno i ponownie wynika zasada, iż przychody i koszty przypadające wspólnikowi z udziału w spółce osobowej kwalifikuje się w całości do jednego źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 9a ust. 5 updof „jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek mniemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
  • wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (tj. opodatkowania 19% podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy”.

Analiza powyższego przepisu prowadzi do wniosku, iż ustawodawca przyznaje podatnikom prawo do opodatkowania w trybie art. 9a i art. 30c upoof dwóch kategorii dochodów:

  • dochodów uzyskiwanych z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz
  • dochodów przypisywanych podatnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce niemającej osobowości prawnej.

Zatem kwalifikacji do dochodów opodatkowanych w formie określonej w art. 9a i 30c updof podlega całość dochodów podatnika z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej oraz ta część jego dochodów, która pochodzi samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać także należy, iż zgodnie z powyżej powołanym przepisem, jeżeli podatnik wybrał opodatkowanie w formie 19% podatku liniowego, wszelkie jego dochody z tytułu uczestnictwa w spółkach mniemających osobowości prawnej podlegają z mocy prawa opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym. Przepis wyraźnie wskazuje bowiem, iż ,,wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (tj. opodatkowania 19% podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy”.

Na podstawie art. 24 ust. 1 updof „u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg”. Zgodnie z art. 6 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są m.in. spółki komandytowe.

Tym samym, zgodnie z art. 24 ust. 1 updof, dochód spółki komandytowej wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg uważa się w całości za dochód z działalności gospodarczej. zatem również dla wspólnika spółki komandytowej dochód ten jest dochodem z działalności gospodarczej, czyli kwalifikowany jest do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza. Dotyczy to także przychodów i kosztów podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem (w tym ze sprzedażą) udziałów i akcji. Nie ma bowiem możliwości, aby tego rodzaju transakcja nie została ujęta w księgach rachunkowych spółki komandytowej.

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie przez spółkę komandytową podwójnej księgowości w celu wyodrębnienia pewnych rodzajów przychodów oraz związanych z nimi kosztów. Trudno również wyobrazić sobie podział ogólnych kosztów ponoszonych przez spółkę komandytową, na te wyodrębnione rodzaje przychodów.

Pogląd, iż przychody i koszty uzyskania przychodów podatnika przypadające mu w związku z odpłatnym zbyciem lub sprzedażą akcji przez spółkę komandytową będą kwalifikowane do źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza, w żadnej mierze nie stoi w sprzeczności z przepisami zawartymi w art. 30b updof, a określającymi zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji. Zgodnie bowiem z art. 30b ust. 4 updof, „przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej”.

Ustawodawca przewidział zatem, że omawiany dochód nie będzie dochodem ze źródła przychodów - kapitały pieniężne (art. 10 ust. i pkt 7 updof), lecz będzie należał do źródła przychodów - działalność gospodarcza.

W świetle powyższych rozważań Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadające im koszty uzyskania przychodów będą dla podatnika, w części odpowiadającej udziałowi podatnika w zysku spółki komandytowej wynikającemu z umowy spółki, przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów podatnika - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zdaniem Wnioskodawcy bez znaczenia pozostaje fakt czy przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie lub nie będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.

Różne mogą być przyczyny, dla których przedsiębiorca dokonuje zbycia udziałów i akcji. Czynność ta może mieć charakter rutynowy i powtarzalny oraz należeć do podstawowego przedmiotu działalności przedsiębiorcy, ale może mieć również charakter incydentalny, np. w sytuacji gdy przedsiębiorca zbywa posiadane wcześniej aktywa finansowe (np. otrzymane w ramach wkładu niepieniężnego lub zakupione) lub inwestuje posiadane nadwyżki pieniężne np w akcje notowane na Giełdzie W tym drugim przypadku, choc nabywanie i zbywanie akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorcy, odbywa się bez wątpienia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Celem prowadzonej działalności gospodarczej jest maksymalizacja zysku. Cel ten osiąga się nie tylko poprzez optymalną realizację działań należących do przedmiotu działalności gospodarczejprzedsiębiorcy (np. produkcja wyrobów, sprzedaż towarów, świadczenie usług), ale również poprzez optymalne wykorzystanie posiadanych przez przedsiębiorcę aktywów (np. sprzedaż zbędnych aktywów, wydzierżawianie zbędnych pomieszczeń i maszyn, lokaty bankowe, inwestycje w udziały i akcje). Wszystkie te czynności wykonywane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i są podobne charakterem do kosztów pośrednio związanych z przychodem — z tą różnicą, że w ich rezultacie nie pomniejsza, lecz powiększa się podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca wskazuje, iż także przepisy podatkowe traktują przychody (dochody) osiągnięte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - choćby nie należały do przedmiotu tej działalności - jako przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej (tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof). Tytułem przykładu można tu wskazać przychody z tytułu odsetek, które w przypadku ich otrzymywania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są opodatkowane zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 updof, nie zaś zgodnie z art. 30a ust. 1 updof.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podatnikiem w myśl art. 7 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz jej wspólnicy.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.- określanego dalej skrótem K.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo- akcyjna. W myśl art. 102 K.s.h. spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 8 ust. 2 cyt. ustawy.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów, tj:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w ustępie 3 art. 14 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Przy czym, w myśl art. 30b ust. 4 ww. ustawy, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Pojęcie kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, do których odwołuje się przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest definiowane odpowiednio w art. 17 ust. 1 oraz w art. 18 ustawy. Aczkolwiek nie wszystkie rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przedmiot działalności gospodarczej, niemniej jednak przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Naturalnie, aby działalność ta mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Niezależnie już od tych warunków, w przypadku gdyby działalność miała obejmować handel papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.), wówczas respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. Powołana ustawa reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie oraz wykonywanie nadzoru w tym zakresie.

Skutkiem wskazanego przepisu art. 30b ust. 4 jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów określonego jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego, wynika, że przedmiotem działalności spółki komandytowej może być nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.

O ile zatem obrót instrumentami finansowymi (w tym akcjami) w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów stanowił będzie przedmiot działalności gospodarczej Spółki Komandytowej, której wnioskodawca będzie wspólnikiem, opisane we wniosku działania będą podejmowane „w wykonywaniu działalności gospodarczej".

W konsekwencji dochody uzyskiwane w związku z dokonanym przez Spółkę obrotem instrumentami finansowymi (wskazanymi przez wnioskodawcę akcjami) spełniać będą warunek sformułowanego w cyt. art. 30b ust. 4 ww. ustawy.

Mając na względzie powołane przepisy, przychody uzyskane z ww. tytułu podlegały będą opodatkowaniu według zasad ogólnych właściwych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody i koszty uzyskania przychodów określane będą proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej.

Reasumując w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych i podatnik będzie dokonywał takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy przedmiotowe akcje zostaną nabyte w drodze zakupu czy jako wkład niepieniężny.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie odpowiadającej 4 zdarzeniom przyszłym (w wysokości 160 zł), natomiast winna być uiszczona kwota odpowiadająca 2 zdarzeniom przyszłym, dodatkowa opłata w wysokości 40 zł dokonana w dniu 02.07.2009 r. będzie zwrócona zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej – na adres Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj