Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-487/09-2/MT
z 20 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-487/09-2/MT
Data
2009.07.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
miejsce postojowe
spółdzielnie mieszkaniowe
sprzedaż mieszkania


Istota interpretacji
Sprzedaż przez Wnioskodawczynię ww. lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, a zatem ich odpłatne zbycie nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów. Reasumując stwierdzić należy, że zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od tej sprzedaży.



Wniosek ORD-IN 328 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2009 r. (data wpływu 30.06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.06.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

W dniu 08.03.1999 r. Wnioskodawczyni zawarła ze Spółdzielnią Budowlano Mieszkaniową w W., umowę realizacyjną dotyczącą wybudowania i wydania przydziału na lokal mieszkalny i miejsce postojowe w garażu podziemnym - w tym samym budynku mieszkalnym.

W dniu 04.04.2001 r. Wnioskodawczyni otrzymała przydział lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu od powyższej spółdzielni.

W dniu 09.06.2009 r. aktem notarialnym rep. Nr r. Wnioskodawczyni dokonała ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu wraz z udziałem we współwłasności budynku i we współużytkowaniu wieczystym działki gruntu (dotyczy lokalu w budynku wielo mieszkaniowym).

Czynności powyższych Wnioskodawczyni dokonała jednoosobowo, gdyż zarówno w dacie przydziału jak i w dacie przekształcenia lokali Wnioskodawczyni była wdową. Wnioskodawczyni nie dokonywała żadnego innego rozporządzenia swoim Prawem. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać lokal mieszkalny i miejsce postojowe w 2010 lub 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w razie sprzedaży w 2010 r. lub w 2011 r.:

  1. lokalu mieszkalnego
  2. miejsca postojowego (razem lub osobno z lokalem mieszkalnym),

Wnioskodawczyni będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy (jeżeli tak to w jaki sposób obliczony ) z tytułu tej sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawczyni nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, gdyż dokonała jedynie przekształcenia prawa nabytego w 2001 r., a nie nowego nabycia.

Za datę nabycia lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego, od którego liczy się termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nie ustanowienie odrębnej własności.

W sytuacji, w jakiej najpierw Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego, a następnie dokonała ustanowienia prawa odrębnej własności tych lokali w trybie ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz.1116 ze zm.) za datę nabycia lokalu, od którego liczy się 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można uznać dnia ustanowienia odrębnej własności, gdzie Wnioskodawczyni dokonała tylko przekształcenia, czyli zmiany formy prawnej przysługującego jej prawa do tego samego lokalu.

Nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy następuje w dacie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest tak samo prawem rzeczowym, zbywalnym, dziedzicznym. Prawo to pozwala używać lokal i dysponować nim w granicach ustanowionych przez cytowaną ustawę i statut.

Prawo do lokalu Wnioskodawczyni nabyła w 2001 r. Spółdzielnia mieszkaniowa na wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zobowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności. Za datę nabycia lokalu powinien się liczyć termin nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i od tej daty powinien się liczyć 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód ze sprzedaży zarówno lokalu mieszkalnego jak i miejsca postojowego nie będzie podległ opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ minął już okres 5 lat od daty jego nabycia. Wnioskodawczyni zapoznała się także z interpretacją indywidualną nr IBPB2/415-1549/08 z dnia 27.11.2008 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w analogicznej sprawie, która podziela jej stanowisko i uznaje, iż zbycie lokalu po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest źródłem przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do źródeł przychodów zalicza się m. in. odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych po 1 stycznia 2007r.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego miało miejsce 4 kwietnia 2001 r., a przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa tych lokali w prawo odrębnej własności nastąpiło 9 czerwca 2009 r. W 2010 r. lub w 2011 r. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać lokal mieszkalny oraz miejsce postojowe.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego – „Własność i inne prawa rzeczowe”.

Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) – na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 17, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami,
  2. spłaty przypadającego na jego lokal uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku, w rozumieniu art. 61 ust. 5,
  3. spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,
  4. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego w 2009 roku w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, a później nastąpiło przeniesienie własności tych lokali na jej rzecz (ustanowienie odrębnej własności) za datę nabycia lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, od której liczony jest 5 letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć datę pierwotną nabycia lokalu i miejsca postojowego, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, zatem termin ten winien być liczony od końca 2001 roku i upłynął z dniem 31 grudnia 2006 r.

Mając na uwadze powyższe, sprzedaż przez Wnioskodawczynię ww. lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, a zatem ich odpłatne zbycie nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Reasumując stwierdzić należy, że zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od tej sprzedaży.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenie to zapadło w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie odpowiadającej 2 stanom faktycznym (w wysokości 80 zł), natomiast winna być uiszczona kwota odpowiadająca 1-mu stanowi faktycznemu, opłata w wysokości 40 zł dokonana w dniu 26.06.2009 r. będzie zwrócona zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej na adres Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj