Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-259/09-2/IŚ
z 11 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-259/09-2/IŚ
Data
2009.08.11


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
banki
dodatnie różnice kursowe
lokaty
rachunki
różnice kursowe
ujemne różnice kursowe
waluta obca
zabezpieczenie
zajęcie


Istota interpretacji
Czy w momencie zajęcia przez banki środków pieniężnych Wnioskodawcy w walucie obcej zgromadzonych na rachunkach (lokatach) bankowych, w ramach zaspokojenia się przez banki z przedmiotu udzielonego przez Wnioskodawcę zabezpieczenia finansowego, powstaną po stronie Wnioskodawcy różnice kursowe podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych (dalej: „CIT”), w kwocie różnicy pomiędzy wartością środków pieniężnych w dniu ich wpływu na rachunki bankowe Wnioskodawcy, a wartością tych środków z dnia ich zajęcia przez banki, przeliczonymi według odpowiednich kursów waluty obcej?



Wniosek ORD-IN 505 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2009 r. (data wpływu 18.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ustalenia różnic kursowych na okoliczność przejęcia przez bank przedmiotu zabezpieczenia w postaci środków pieniężnych w walucie obcej, zgromadzonych na rachunkach bankowych (lokatach) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.05.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ustalenia różnic kursowych na okoliczność przejęcia przez bank przedmiotu zabezpieczenia w postaci środków pieniężnych w walucie obcej, zgromadzonych na rachunkach bankowych (lokatach).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący zdarzenie przyszłe.

Spółka - Wnioskodawca udzieliła odpłatnie zabezpieczenia finansowego w stosunku do kredytów bankowych zaciągniętych przez spółki z grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca.

Przedmiotem zabezpieczenia są środki pieniężne w walucie obcej, zgromadzone na rachunkach bankowych (lokatach) w bankach, które udzieliły kredytów.

W przypadku niespłacenia kredytów w terminie banki mają prawo do zaspokojenia się z przedmiotu zabezpieczenia poprzez zajęcie środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach, w wyniku czego wygasną roszczenia Wnioskodawcy wobec banków o zwrot przedmiotowych środków pieniężnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w momencie zajęcia przez banki środków pieniężnych Wnioskodawcy w walucie obcej zgromadzonych na rachunkach (lokatach) bankowych, w ramach zaspokojenia się przez banki z przedmiotu udzielonego przez Wnioskodawcę zabezpieczenia finansowego, powstaną po stronie Wnioskodawcy różnice kursowe podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych (dalej: „CIT”), w kwocie różnicy pomiędzy wartością środków pieniężnych w dniu ich wpływu na rachunki bankowe Wnioskodawcy, a wartością tych środków z dnia ich zajęcia przez banki, przeliczonymi według odpowiednich kursów waluty obcej...
  2. Czy zajęcie przez banki środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego przez Wnioskodawcę odpłatnie zabezpieczenia finansowego spowoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności od cywilnoprawnych (dalej: „PCC”)...

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie nr 1. Odpowiedź na pytania nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji.

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie zajęcia przez banki środków pieniężnych Wnioskodawcy w walucie obcej zgromadzonych na rachunkach (lokatach), w ramach zaspokojenia się przez banki z przedmiotu udzielonego przez Wnioskodawcę zabezpieczenia finansowego, powstaną po stronie Wnioskodawcy różnice kursowe podlegające CIT, w kwocie różnicy pomiędzy wartością środków pieniężnych w dniu ich wpływu na rachunki bankowe Wnioskodawcy, a wartością tych środków z dnia ich zajęcia przez banki, przeliczonymi według odpowiednich kursów waluty obcej.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: ustawa o CIT) dodatnie różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe, w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i ust. 3.

Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Zgodnie z art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT ujemne różnice kursowe powstają jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Na podstawie art. 15a ust. 4 i ust. 5 ustawy o CIT, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, a jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Zajęcie przez banki środków pieniężnych Wnioskodawcy w walucie obcej zgromadzonych na rachunkach (lokatach), w ramach zaspokojenia się z przedmiotu udzielonego przez Wnioskodawcę zabezpieczenia finansowego, stanowić będzie - zdaniem Wnioskodawcy - inną formę wypływu przedmiotowych środków pieniężnych w walucie obcej z rachunków bankowych Wnioskodawcy, o której mowa w powyżej zacytowanych przepisach ustawy o CIT. W wyniku dokonanego zajęcia wygasną bowiem roszczenia Wnioskodawcy wobec banków o zwrot przedmiotowych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach (lokatach) bankowych, a własność tych środków pieniężnych przejdzie na rzecz banków. W związku z tym różnica pomiędzy wartością zajętych środków z dnia ich wpływu na rachunki bankowe Wnioskodawcy, a wartością tych środków z dnia ich zajęcia przez banki, przeliczonymi według kursów waluty obcej wskazanych w art. 15a ustawy o CIT, powinna powiększyć odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy jako dodatnia lub ujemna różnica kursowa, o której mowa art. 15a ust. 2 pkt 3 lub art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj