Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-301b/09/DP
z 25 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-301b/09/DP
Data
2009.06.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszt
miejsce parkingowe


Istota interpretacji
Czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć koszty amortyzacji podziemnego miejsca parkingowego w wysokości 2,5% rocznie od jego wartości początkowej, tj. ceny jego zakupu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 roku (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2009 r. oraz pismem z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 czerwca 2009 r. oraz pismem z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie działalności rachunkowo - księgowej (PKD 74.12.Z) oraz prawniczej (PKD 74.11.Z) opodatkowaną, zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) na zasadach ogólnych - podatek liniowy. Ponadto jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnik zamierza kupić lokal mieszkalny w nowobudowanym budynku wraz z podziemnym miejscem parkingowym i przeznaczyć ww. lokal na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wykonawca budynku nie sprzeciwia się wykorzystaniu lokalu mieszkalnego na biuro tzn. kancelarię prawno - podatkową.

Podziemne miejsce parkingowe będzie przeznaczone do postoju samochodu osobowego, wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Sprzedawca, z uwagi na fakt, iż przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny naliczy 7% podatek VAT, a na sprzedaż podziemnego miejsca parkingowego 22% podatek VAT.

Podatnik sfinansuje zakup przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z podziemnym miejscem parkingowym poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć:


    1. koszty amortyzacji lokalu mieszkalnego w wysokości 1,5% rocznie od wartości lokalu, tj. ceny zakupu...
    2. odsetki od kredytu hipotecznego...

  2. Czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć koszty amortyzacji podziemnego miejsca parkingowego w wysokości 2,5% rocznie od jego wartości początkowej, tj. ceny jego zakupu...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie drugie. W zakresie pytania pierwszego wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Wnioskodawca uważa, że będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty amortyzacji podziemnego miejsca parkingowego w wysokości 2,5% rocznie od wartości początkowej tego środka trwałego tj. ceny jego zakupu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, przy czym - jak stanowi art. 22 ust. 8 tej ustawy kosztem uzyskania przychodów są również odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywanie wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W myśl art. 22a ust. 1 pkt 1 amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:


  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  • maszyny, urządzenia i środki transportu,
  • inne przedmioty


- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.


Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych wydzielony trwałymi ścianami garaż indywidualny, znajdujący się w piwnicy budynku wielomieszkaniowego, mieści się w grupie 1 rodzaj 121 „Lokale niemieszkalne". Ponieważ miejsce parkingowe należy uznać za ułamkową część garażu, to i ono mieści się w pojęciu „ Lokal niemieszkalny". Według wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczna stawka amortyzacyjna dla lokali niemieszkalnych wynosi 2,5%.

Tak więc z uwagi na to, iż Wnioskodawca nabędzie podziemne miejsce parkingowe do celów prowadzonej działalności gospodarczej, będzie mógł je amortyzować z zastosowaniem 2,5% stawki amortyzacyjnej, a koszty amortyzacji ww. podziemnego miejsca parkingowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj