Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-258/09-2/ES
z 9 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-258/09-2/ES
Data
2009.06.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Istota interpretacji
1.Czy zapłacone przez Wnioskodawcę w Niemczech składki na ubezpieczenie społeczne będą mogły być odliczone od dochodu opodatkowanego w Polsce?
2.Czy zapłacone w Niemczech składki na ubezpieczenie zdrowotne Zainteresowany będzie mógł odliczać od podatku płaconego w Polsce?



Wniosek ORD-IN 783 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce rozważa możliwość zawarcia umowy o pracę ze spółką mającą siedzibę w Niemczech. Na podstawie tej umowy Zainteresowany będzie wykonywać pracę na terytorium Polski. Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będą opłacane na terytorium Niemiec, co poświadczać będzie uzyskany od niemieckich organów, właściwych w sprawach ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, formularz.

Ponadto Wnioskodawca oświadczył, iż:

  • składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne zapłacone w Niemczech nie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie będą odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym oraz nie będą zwrócone Zainteresowanemu w jakiejkolwiek formie,
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenie emerytalne) oraz (ubezpieczenie na wypadek bezrobocia), będą dotyczyły wyłącznie dochodu uzyskanego z tytułu pracy w Polsce, a co za tym idzie nie będą mogły być odliczone na terytorium Niemiec, ponieważ w kraju tym dochód ten nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu,
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Niemczech (ubezpieczenie zdrowotne) oraz (ubezpieczenie na wypadek konieczności sprawowania opieki) nie będą odliczone od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie oraz nie będą odliczone na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej UPDOF). Wynika to jak wyżej z zasady opodatkowania tych dochodów wyłącznie na terytorium RP.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zapłacone przez Wnioskodawcę w Niemczech składki na ubezpieczenie społeczne będą mogły być odliczone od dochodu opodatkowanego w Polsce...
  2. Czy zapłacone w Niemczech składki na ubezpieczenie zdrowotne Zainteresowany będzie mógł odliczać od podatku płaconego w Polsce...

Zdaniem Wnioskodawcy dochody, które będzie on uzyskiwać od niemieckiego podmiotu za pracę w Polsce będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Jednocześnie na mocy Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (zwaną dalej UUOP) pomiędzy Polską a Niemcami nie będą one opodatkowane w Niemczech.

Ad. 1)

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2a UPDOF podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 13a - 13c.

Z powyższego przepisu wynika, iż Wnioskodawca będzie miał prawo odliczyć od uzyskanego dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli spełnione będą następujące warunki:

  1. opłacanie składek, które Zainteresowany zamierza odliczyć jest obowiązkowe,
  2. wydatki na składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne nie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie będą odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym oraz nie będą zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 13a UPDOF),
  3. odliczenie nie będzie dotyczyło składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 26 ust. 13b pkt 1 UPDOF),
  4. odliczenie nie będzie dotyczyć składek odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 (art. 26 ust. 13b pkt 2 UPDOF),
  5. istnieje podstawa prawna wynikająca z UUPO do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od niemieckiego organu podatkowego (art. 26 ust. 13c UPDOF).

Przedstawiając zdarzenie przyszłe Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, iż warunek nr 2 oraz warunek nr 4 będą spełnione. Jeśli chodzi o spełnienie warunku nr 3, to żaden przepis UUPO nie wyłącza z opodatkowania w Polsce dochodu uzyskanego przez polskiego rezydenta od niemieckiej spółki, za pracę wykonywaną w Polsce. Z kolei spełnienie warunku nr 5 wynika z brzmienia art. 27 ust. 1 UUPO. Ustawodawca w akcie prawnym nie wskazał w żaden sposób ograniczenia możliwości odliczenia składek do pewnych rodzajów tychże, brak jest również odwołania wskazującego, że wyłącznie składki tożsame ze składkami płaconymi w Polsce mogą być odliczone. Z tego też powodu przyjąć należy, iż sformułowanie "składki na ubezpieczenie społeczne" należy rozumieć szeroko, jako wszystkie obowiązkowe obciążenia nałożone w innym Państwie, które są związane z zabezpieczeniem społecznym.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan przyszły oraz przywołane przepisy można bez wątpienia uznać, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia od dochodu w Polsce opłaconych w Niemczech, a wskazanych powyżej, składek na ubezpieczenie społeczne.

Ad. 2)

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 UPDOF odliczeniu od podatku podlegają składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 4 UPDOF. Zatem Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia od podatku zapłaconych w Niemczech składek na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli spełnione będą następujące warunki:

  1. opłacanie składek, które Zainteresowany zamierza odliczyć jest obowiązkowe,
  2. obniżenie nie będzie dotyczyć składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie UUPO (art. 27b ust. 4 pkt 1 UPDOF),
  3. składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w Niemczech nie zostanie odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w Niemczech, albo nie zostanie odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a (art. 27b ust. 4 pkt 2 UPDOF),
  4. istnieje podstawa prawna wynikająca z UUPO do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od niemieckiego organu podatkowego (art. 27b ust. 4 pkt 3 UPDOF).

Przedstawiając zdarzenie przyszłe Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, iż warunek nr 3 będzie spełniony. Warunek nr 2 jest spełniony, ponieważ żaden przepis UUPO nie wyłącza z opodatkowania w Polsce dochodu uzyskanego przez polskiego rezydenta od niemieckiej spółki za pracę wykonywaną w Polsce. Z kolei art. 27 ust. 1 UUPO nie pozostawia wątpliwości, co do tego, iż warunek nr 4 jest również spełniony. Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan przyszły oraz przywołane przepisy należy jednoznacznie stwierdzić, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało obniżenie podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Niemczech, a wskazane w treści zapytania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe tut. organ podkreśla, iż zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj