Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-256/09-2/MB
z 11 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-256/09-2/MB
Data
2009.08.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
przedsiębiorstwa
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
W jaki sposób należy ustalić wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją E, które uprzednio nie zostały wniesione do E jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części?



Wniosek ORD-IN 361 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2009 r. (data wpływu 18.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wartości początkowej środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.05.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wartości początkowej środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem spółki E Sp. z o.o. (dalej: „E”). Rozważane jest rozwiązanie i likwidacja E. W związku z likwidacją E, w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, o którym mowa w art. 286 Kodeksu spółek handlowych, Wnioskodawca otrzyma składniki majątku E (m.in. nieruchomości), które zaliczy do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Część spośród środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które zostaną otrzymane przez Wnioskodawcę, nie zostały uprzednio wniesione do E jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Do takich środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych zaliczą się m.in. nieruchomości zabudowane będące obecnie w posiadaniu E Sp. z o.o.

Spółka zadała następujące pytanie:

W jaki sposób należy ustalić wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją E, które uprzednio nie zostały wniesione do E jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części...

Stanowisko Podatnika:

Wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją E, które uprzednio nie zostały wniesione do E jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części należy ustalić w wysokości przyjętej przez Wnioskodawcę, nie wyższej od wartości rynkowej tych środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) z dnia ich otrzymania. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Zgodnie z art. 16g ust. 10b ustawy o CIT w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio stosuje się ust. 9 art. 16g, nakazujący ustalać wartość początkową środków trwałych w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia lub podziału podmiotów, w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. W związku z likwidacją E - spółki posiadającej osobowość prawną - Wnioskodawca otrzyma składniki majątku, które zaliczy do własnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ze względu na fakt, że część otrzymanych środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) nie została uprzednio wniesiona do E jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (m.in. nieruchomości zabudowane będące obecnie w posiadaniu E), w stosunku do takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) zastosowania nie znajdzie art. 16g ust 10b ustawy o CIT. A zatem, wartość początkowa przedmiotowych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będzie mogła zostać ustalona zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, w wysokości przyjętej przez Wnioskodawcę, nie wyższej od wartości rynkowej tych środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) z dnia ich otrzymania.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj