Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-275/09/MS
z 17 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-275/09/MS
Data
2009.06.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczenie podatku
podatek naliczony
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy


Istota interpretacji
Czy istnieje możliwość pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego ze sporządzonego przez Wnioskodawcę spisu z natury, na dzień rezygnacji ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy – w miesiącach następujących po dniu rezygnacji ze zwolnienia?



Wniosek ORD-IN 828 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2009 r. (data wpływu 27 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rezygnacją ze zwolnienia od podatku - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rezygnacją ze zwolnienia od podatku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie wypożyczania kaset wideo (jako osoba fizyczna) i jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej (ferma drobiu) do dnia 30 września 2008 r. był rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Od dnia 1 października 2008 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia i stał się czynnym podatnikiem VAT, również z tytułu prowadzenia fermy drobiu. Na dzień rezygnacji ze zwolnienia (tj. 30 września 2008 r.) – dokonał spisu z natury zapasu towarów istniejących w fermie drobiu, których zakup udokumentowany był fakturami VAT datowanymi przed dniem 1 października 2008 r. Były to głównie pisklęta oraz pasza. Wnioskodawca obliczył kwotę podatku naliczonego wynikającego z tak sporządzonego spisu z natury.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy istnieje możliwość pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego ze sporządzonego przez Wnioskodawcę spisu z natury, na dzień rezygnacji ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy – w miesiącach następujących po dniu rezygnacji ze zwolnienia...


Zdaniem Wnioskodawcy na mocy art. 91 ust. 7d ustawy o podatku od towarów i usług posiada on możliwość skorzystania z odliczenia podatku naliczonego. W tym przypadku towary (pisklęta, pasza), nabyte zostały przez podatnika z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których nie przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego, a nie zostały wykorzystane zgodnie z tym zamiarem. A zatem należałoby, na skutek zmiany przeznaczenia towarów – ich dalsze wykorzystywanie będzie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT – dokonać korekty podatku naliczonego, wykazując podatek naliczony wynikający ze spisu z natury sporządzonego na 30 września 2008 r., w deklaracji VAT-7 za pierwszy miesiąc rozliczeniowy po zmianie, tj. za październik 2008 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednak w oparciu o inne niż powołane we wniosku przepisy prawa.


Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało określone w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powyższe oznacza, że prawo do odliczenia podatku naliczonego uwarunkowane jest istnieniem związku podatku naliczonego podlegającego odliczeniu z opodatkowanymi transakcjami podatnika. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług , jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w związku z rezygnacją ze zwolnienia ze statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, od dnia 1 października 2008 r. stał się Pan czynnym podatnikiem VAT. Na dzień rezygnacji ze zwolnienia, tj. na dzień 30 września 2008 r. sporządził Pan spis z natury zapasu towarów (były to głównie pisklęta i pasza), istniejących w fermie drobiu, których zakup udokumentowany był fakturami VAT, datowanymi przed dniem 1 października 2008 r. W momencie dokonywania zakupów miał Pan status rolnika ryczałtowego, zwolnionego od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Zgodnie z treścią tego przepisu, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W tym miejscu wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem ust. 3 ww. artykułu, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:


  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł, oraz
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.


Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten zrezygnuje ze zwolnienia.

W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy nabycie towarów (wykazanych w sporządzonym spisie z natury) nastąpiło w okresie, kiedy prawo do obniżenia podatku należnego Panu nie przysługiwało. Towary te wykorzystywał Pan w okresie do 30 września 2008 r. jako rolnik ryczałtowy, korzystający ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z działalności rolniczej oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Natomiast od dnia 1 października 2008 r. nabyte towary wykorzystuje Pan do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Z uwagi na powyższe, w momencie zakupu nie miał Pan możliwości skorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem ww. towarów (pisklęta, pasza), na podstawie powołanego art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem w momencie nabycia podatek ten nie podlegał odliczeniu. Ponieważ od 1 października 2008 r. rozpoczął Pan wykonywanie czynności opodatkowanych, więc w kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami dotyczącymi tych zakupów znajdą zastosowanie przepisy art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawodawca, w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadził możliwość korygowania kwoty podatku naliczonego, odpowiednio według zasad określonych w ust. 1 – 5 tego artykułu, w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

W myśl art. 91 ust. 5 ww. ustawy korekta powinna być dokonana jednorazowo, w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (w przedmiotowej sprawie – zmiana przeznaczenia wskutek rezygnacji ze zwolnienia).

Reasumując należy stwierdzić, że na skutek rezygnacji przez Pana ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3, z dniem 1 października 2008 r. zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do art. 91 ust. 7 i 5 ustawy istnieje możliwość korekty podatku naliczonego od zapasu towarów udokumentowanych fakturami VAT, dokonanymi przed dniem rezygnacji ze zwolnienia, gdyż wydatki te służyły od 1 października 2008 r. czynnościom opodatkowanym - działalności rolniczej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

A zatem odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów (tj. pisklęta, pasza) można było dokonać jednorazowo w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym zmieniło się przeznaczenie towarów, tj. za miesiąc październik 2008 r., bądź poprzez złożenie korekty za ten miesiąc w trybie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towaró1)w i usług.

Końcowo należy zauważyć, iż wskazany przez Pana przepis art. 91 ust. 7d ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, bowiem przepis ten obowiązuje od dnia 1 grudnia 2008 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj