Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-267/09/WM
z 19 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-267/09/WM
Data
2009.06.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
internet
koszty uzyskania przychodów
opłata


Istota interpretacji
Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawczyni może część opłaty za korzystanie z Internetu zaliczyć w koszty uzyskania przychodów mimo, że faktura wystawiona jest na Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną?



Wniosek ORD-IN 788 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za Internet - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 9 czerwca 2009 r. (data wpływu 10 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za Internet.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pani od stycznia 2009 r. w miejscu zamieszkania jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Do celów działalności niezbędny jest Pani Internet, który zarejestrowany jest na Panią jako osobę fizyczną. Używa Pani Internetu zarówno do celów prywatnych jak i w działalności gospodarczej. Generalnie większość czasu spędzonego przy komputerze z wykorzystaniem Internetu polega na pracy i doskonaleniu umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Opłaty ponoszone są w formie stałej miesięcznej opłaty – stałe łącze. Do tej pory korzystała Pani z tzw. ulgi internetowej. W celu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest także Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie na fakturze dokumentującej nabycie usług internetowych nie widnieje Pani numer identyfikacji podatkowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może Pani część opłaty za korzystanie z Internetu zaliczyć w koszty uzyskania przychodów mimo, że faktura wystawiona jest na Panią jako osobę fizyczną...


Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na charakter prowadzonej działalności, tj. usługi informatyczne część kosztów za korzystanie z łącza internetowego może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są to koszty, które ponoszone są w celu uzyskania przychodu. Usługi które Pani oferuje polegają m. in. na tworzeniu stron internetowych, co samo przez siebie mówi, że Internet jest niezbędny. Nie ma potrzeby instalowania osobnych łączy dla celów prywatnych i służbowych. Ustalenie jasnej i jednoznacznej proporcji matematycznej jest trudne, a właściwie niemożliwe, ale ze względu na charakter prowadzonej działalności, proporcja ta powinna wynosić 10% - dla celów prywatnych, 90% - dla celów biznesowych. Proporcję tę ustaliła Pani na podstawie czasu jaki spędza na pracy przy komputerze z wykorzystaniem Internetu. Zaznacza Pani, że poza nią, nikt w miejscu zamieszkania nie mieszka.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl generalnej definicji kosztów uzyskania przychodów, wynikającej z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - winien:


  • być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,
  • być właściwie udokumentowany.


W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź funkcjonowanie źródła tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są koszty związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

W świetle powyższego uregulowania, jeżeli wydatek nie jest objęty katalogiem wydatków wymienionych w art. 23, wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów i jednocześnie istnieje wskazany powyżej związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem, a przychodem – wydatek taki stanowi koszt uzyskania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani w miejscu zamieszkania działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Dla celów działalności wykorzystuje Pani Internet, zarejestrowany na Panią jako osobę fizyczną, Internet ten wykorzystywany jest także dla celów prywatnych. Opłata za korzystanie ustalana jest w formie stałej miesięcznej opłaty – stałe łącze. W Pani ocenie, ze względu na charakter działalności nie ma przeszkód aby wartość wydatków w proporcji odpowiadającej wykorzystywaniu Internetu w działalności gospodarczej - 90% zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Z wniosku wynika zatem, że korzystanie przez Panią z Internetu w miejscu zamieszkania, będącym jednocześnie miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania firmy, gdyż stanowi właściwie istotę prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie tworzenia stron internetowych, ma więc bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przez Panią przychodu. Wydatki ponoszone z tytułu opłat za korzystanie z Internetu – stałe łącze, stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ale wyłącznie w części wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, po wyłączeniu, w ustalonej przez Panią proporcji wydatków na wykorzystywanie Internetu dla celów prywatnych, o ile proporcja ta jest rzeczywiście uzasadniona.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jednocześnie wskazać należy, że odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6a ww. ustawy podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł, jeżeli nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej (art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj