Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-279/09/HD
z 19 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-279/09/HD
Data
2009.06.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
opodatkowanie dochodów
podatek liniowy
pracodawca
spółka osobowa
stosunek pracy


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca może w 2009 r. opodatkować dochód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki jawnej według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% „podatkiem liniowym”?



Wniosek ORD-IN 591 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009 r. (data wpływu 2 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania „podatkiem liniowym” dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania „podatkiem liniowym” dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 1 sierpnia 2006 r. jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej „A.”. W dniu 1 września 2008 r. nabył Pan udziały w spółce z o.o. „G.”, która powstała 12 lutego 2005 r. W drugiej spółce z o.o. „B.” od dnia 1 marca 2007 r. do dnia 1 czerwca 2008 r. zatrudniony był Pan na podstawie umowy o pracę na stanowisku Kierownik, natomiast od dnia 1 czerwca 2008 r. jest Pan zatrudniony w tej spółce i pełni funkcję Dyrektor Generalnego.

Powyższe przedsiębiorstwa współpracują ze sobą w zakresie handlu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanej sytuacji mógł Pan w latach 2007 i 2008 oraz czy może w roku 2009 opodatkować dochód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% „podatkiem liniowym”...


Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do opodatkowania dochodu ze źródła przychodów, jakimi są przychody z tytułu prawa do udziału w zysku spółki cywilnej „A.”, według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ratio legis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zapobieżenie zastąpieniu łączącego pracownika z pracodawcą z umowy o pracę tzw. samozatrudnieniem (wykonywanie czynności odpowiadających czynnościom wykonywanym uprzednio ale na innej podstawie), w celu zmniejszenia obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz podatkowych.

W przedmiotowej sytuacji wykonuje Pan obowiązki w ramach stosunku pracy w spółce z o.o. „B.”, uprzednio na stanowisku Kierownika, a obecnie na stanowisku Dyrektora Zarządzającego. W ramach spółki „A.”, działającej od 2006 r., prowadzi Pan wymianę handlową ze spółką z o.o. „B.”.

W Pana ocenie nie można, wobec powyżej wskazanego zapisu ustawowego i jego celu, uznać, iż czynności wykonywane w ramach spółki cywilnej są czynnościami odpowiadającymi czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy w spółce z o.o. „B.”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c („podatek liniowy”). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


W myśl art. 9a ust. 3 tej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9 ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ustawy).

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że możliwości wyboru opodatkowania 19% „podatkiem liniowym” pozbawieni zostali ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (również w formie spółki cywilnej) uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy wykonywał lub wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Dla możliwości wyboru ww. sposobu opodatkowania nie stanowi natomiast przeszkody fakt świadczenia na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika (wspólnika) w ramach stosunku pracy.

W złożonym wniosku podkreśla Pan, że nie można uznać, iż wykonywane czynności w ramach spółki cywilnej „A.” są czynnościami odpowiadającymi czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy w spółce z o.o. „B.”. Przedsiębiorstwa te współpracują ze sobą w zakresie handlu.

Wobec powyższego, uzyskiwane przez Pana w latach 2007-2009 dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej mogą być opodatkowane według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% „podatkiem liniowym”, jeśli w terminie złożył Pan stosowne oświadczenie, o którym mowa w cytowanym art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pod warunkiem, że przesłanka z art. 9a ust. 3 ustawy nie zachodzi w odniesieniu do pozostałych wspólników.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj