Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-306/09-4/MG
z 16 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-306/09-4/MG
Data
2009.07.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
korekta zeznania
nauczyciel
odprawy


Istota interpretacji
Czy dopuszczalne jest wystawienie korekty informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za okres od dnia 01.01.2008 r. do dnia 31.12.2008 r. nauczycielce Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi Pani Danucie R., która na skutek negatywnej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej emerytury, wynikającej z Karty Nauczyciela zwróciła w dniu 25 marca 2009 r. na rzecz Wnioskodawcy nienależnie pobrane świadczenie pieniężne, odprawę emerytalną w wysokości netto 9.954,11 złotych (słownie: dziewięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt cztery złote jedenaście groszy).



Wniosek ORD-IN 175 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2009 r. (data wpływu 23.04.2009 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 03.06.2009 r. (data nadania 03.06.2009 r., data wpływu 04.06.2009 r.) stanowiącego odpowiedź na wezwanie z dnia 26.05.2009 r. Nr IPPB2/415-306/09-2/MG (data nadania 26.05.2009 r., data doręczenia 28.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie możliwości dokonania korekty informacji PIT-11 - Informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2008 rok na skutek dokonanego przez nauczyciela zwrotu nienależnie pobranej odprawy emerytalnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie możliwości dokonania korekty informacji PIT-11 - Informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2008 rok na skutek dokonanego przez nauczyciela zwrotu nienależnie pobranej odprawy emerytalnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wskazał, że Pani Danuta R. nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi na skutek negatywnej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej emerytury wynikającej z Karty Nauczyciela, zwróciła w dniu 25 marca 2009 r. na rzecz Wnioskodawcy nienależnie pobrane świadczenie pieniężne, odprawę emerytalną. Pismem z dnia 24 marca 2009 roku skierowanym do Wnioskodawcy, w związku z zaistniałą sytuacją nauczycielka ubiega się o korektę informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach PIT-11 za okres od dnia 01.01.2008 r. do dnia 31.12.2008 r.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 26.05.2009 r. Nr IPPB2/415-306/09-2/MG tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  • przesłanie dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przez Panią Ewę J.,
  • wskazanie przedmiotu wniosku, tj. czy wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego,
  • uiszczenia stosownej opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie przedstawionych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych,
  • przedstawienie własnego stanowiska w sprawie będącej przedmiotem wniosku w odniesieniu do zadanego pytania,
  • uzupełnienie informacji poprzez złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej,
  • podanie Państwa Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP).

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie pismem z dnia 03.06.2009 r. (data wpływu do organu 04.06.2009 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dopuszczalne jest wystawienie korekty informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za okres od dnia 01.01.2008 r. do dnia 31.12.2008 r. nauczycielce Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi Pani Danucie R., która na skutek negatywnej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej emerytury, wynikającej z Karty Nauczyciela zwróciła w dniu 25 marca 2009 r. na rzecz Wnioskodawcy nienależnie pobrane świadczenie pieniężne, odprawę emerytalną w wysokości netto 9.954,11 złotych (słownie: dziewięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt cztery złote jedenaście groszy).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy nie jest zasadne wystawienie przez płatnika korekty informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za okres od dnia 01.01.2008 r. do dnia 31.12.2008 r. Pani Danucie R., nauczycielce Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi, z tytułu nienależnie pobranej odprawy emerytalnej, na skutek odmowy przyznania świadczenia emerytalnego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pobrana przez nauczycielkę Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w roku 2008 odprawa emerytalna, stanowiła przychód ze stosunku pracy, a zwrot przez nauczycielkę nienależnie pobranego świadczenia emerytalnego w kwocie netto 9.954,11 złotych nastąpił dopiero w dniu 25 marca 2009 r. W tym stanie rzeczy zdaniem Wnioskodawcy nie zachodzą przesłanki z art. 81 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) do skorygowania deklaracji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W tym miejscu organ podatkowy pragnie zauważyć, iż pomimo tego, że przedmiotem interpretacji indywidualnej były przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, niemniej należy wskazać, że ustawodawca w art. 41b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadził procedurę określającą sposób zachowania się płatnika w przypadku otrzymania od podatnika zwrotu kwot wcześniej wypłaconych, natomiast w art. 26 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy ustanowił procedury dokonywania takich odliczeń bezpośrednio przez podatnika, w sytuacji gdy zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj