Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-333/09-4/MK
z 27 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-333/09-4/MK
Data
2009.07.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
spółki
udział
wartość nominalna
wkład


Istota interpretacji
1.)Czy wartość nominalna obejmowanych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej nabywanych udziałów. Jeżeli tak to proszę wskazać kto będzie ponosił koszty związane z preferencyjnym nabyciem, tj. różnicę wynikającą z wartości objętych udziałów a odpłatnością ponoszoną przez Wnioskodawcę?
2.)Na jakich warunkach Wnioskodawca pełni funkcję członka zarządu w przedmiotowej spółce tzn. powołanie, umowa o pracę kontrakt lub inne?



Wniosek ORD-IN 402 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29.04.2009 r. (data wpływu 04.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny w podwyższonym kapitale zakładowym wg ich wartości nominalnej oraz zbycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.05.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny w podwyższonym kapitale zakładowym wg ich wartości nominalnej oraz zbycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca jest członkiem zarządu zamierza podwyższyć kapitał zakładowy z 50.000 PL.N na 75.000 PLN. Suma bilansowa Spółki wynosi 500.000 PLN. Wnioskodawca wskazuje, iż dotychczasowy wspólnik nie zamierza skorzystać z przysługującego mu prawa pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. W związku z powyższym zamierza przystąpić do spółki i objąć wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym według ich wartości nominalnej za gotówkę (wkład pieniężny w wysokości 25.000 PLN).

Pismem z dnia 10 lipca 2009 r. Nr IPPB2/436-333/09-2/MK wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

  • czy wartość nominalna obejmowanych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej nabywanych udziałów. Jeżeli tak to proszę wskazać kto będzie ponosił koszty związane z preferencyjnym nabyciem, tj. różnicę wynikającą z wartości objętych udziałów a odpłatnością ponoszoną przez Wnioskodawcę...
  • Na jakich warunkach Wnioskodawca pełni funkcję członka zarządu w przedmiotowej spółce tzn. powołanie, umowa o pracę kontrakt lub inne...

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

Ad. 1. Wnioskodawca nie wyklucza, że wartość nominalna udziałów obejmowanych przez niego będzie wyższa od ich wartości rynkowej.

Ad.2.Wnioskodawca pełni funkcję członka zarządu na mocy powołania uchwałą wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy u podatnika powstanie przychód w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym... Jeżeli tak, to w jakiej wysokości...

  2. Czy podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym...

  3. W jakiej wysokości należałoby ustalić dochód, gdyby podatnik zdecydował się sprzedać nabyte udziały w podwyższonym kapitale zakładowym...

Zdaniem Wnioskodawcy nie powstanie u niego przychód w związku z objęciem udziałów w zamian za gotówkę w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy podatkowej wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z tego względu objęcie udziałów w zamian za gotówkę lub wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania.

Stanowisko dotyczące pytania nr 2

Objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustawa zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, w którym nie mieści się objęcie udziałów. Zobowiązanym do zapłaty podatku w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego będzie Spółka na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust. 2 i 3 pkt 2 oraz art. 4 pkt 8 Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko dotyczące pytania nr 3

W świetle art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Przychody z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, jeżeli są należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy). Przy ustalaniu wartości tych przychodów stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 (art. 17 ust 2 ustawy dochodowej), co oznacza, że przychodem z odpłatnego zbycia udziałów jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy). Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskani przychodów wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), z zastrzeżeniem ust. 3e.

Powyższe oznacza, że w momencie sprzedaży udziałów podatnik powinien ustalić dochód do opodatkowania w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową udziałów w momencie ich sprzedaży pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia tych udziałów oraz koszty poniesione na ich nabycie w wysokości 25.000 PLN (wysokość wkładu pieniężnego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj