Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-237/09/IB
z 4 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-237/09/IB
Data
2009.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
kurs walut
pracownik
przychód
różnice kursowe
stosowanie kursu walut
umowa o pracę
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Przeliczanie na złote przychodów z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w walucie obcej (Euro)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2009 r. (data wpływu 5 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeliczania na złote przychodów z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w walucie obcej (Euro) - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeliczania na złote przychodów z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w walucie obcej (Euro).

Wezwaniem z dnia 7 maja 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku m.in. poprzez wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego oraz jednoznaczne przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu 21 maja 2009 r.) uzupełniono wniosek w ww. zakresie.


W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka zatrudnia pracowników, którzy zgodnie z treścią zawartych umów o pracę od dnia 1 lutego 2009 r. otrzymują wynagrodzenie płatne w Euro na rachunki bankowe. Pracownicy posiadają rachunki bankowe zarówno w Banku, jak i w innych bankach.

Pracownicy, którzy posiadają rachunki bankowe w Banku otrzymują na konta wynagrodzenia w dniu dokonania przelewu, natomiast pracownicy, którzy posiadają rachunki bankowe w innych bankach otrzymują na konta wynagrodzenia w terminie od 1 do 3 dni od dnia dokonania przelewu przez Spółkę. Wskazać należy, że niektóre banki, w których rachunki posiadają pracownicy stosują różne kursy walut na dany dzień.

W związku z powyższym Spółka przelicza i wypłaca wynagrodzenia należne pracownikom według kursu kupna waluty w Banku obowiązującego w dniu uznania rachunków bankowych pracowników w sytuacji, gdy środki trafiają na rachunki bankowe pracowników w terminie 1-3 dnia od dnia dokonania przelewu.

Ponadto, Spółka przelicza koszty uzyskania przychodów (tj. koszty wynagrodzeń i pochodnych wypłaconych w Euro) według kursu kupna waluty w Banku obowiązującego w dniu poprzedzającym dokonanie przelewów na rachunki bankowe pracowników.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Według jakiego kursu walut Spółka powinna przeliczać i wypłacać należne pracownikom wynagrodzenie, w sytuacji gdy:
    1. niektóre przelewy trafiają na rachunki bankowe pracowników w terminie 1-3 dni od ich dokonania, a banki stosują różne kursy walut,
    2. niektóre przelewy trafiają na rachunki bankowe pracowników w dniu ich dokonania...
  2. Czy ewentualne różnice kursowe (powstałe w sytuacji, gdy przelewy trafiają na rachunki pracowników w innym dniu aniżeli były dokonane) pomiędzy przychodem naliczonym a należnym mogą być przeliczane i korygowane przy rozliczaniu wynagrodzeń pracowników za kolejny miesiąc...
  3. Według jakiego kursu walut Spółka powinna przeliczać koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, jako koszty uzyskania przychodu...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze i drugie. Wniosek w zakresie pytania trzeciego zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „przychody w walutach obcych (…) przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut”. Oznacza to, że co do zasady w przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie płatne w Euro przelewem to jego przychód winien być ustalony według kursu kupna Euro ogłaszanego przez bank, w którym pracownik ma rachunek bankowy, z dnia postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika lub jego otrzymania. W niektórych sytuacjach Spółka nie jest w stanie przewidzieć kiedy wynagrodzenie trafi na rachunki bankowe, a co za tym idzie nie może przewidzieć kursu z dnia uznania rachunku bankowego pracownika.

Ponadto, niektóre banki stosują różne kursy walut w danym dniu, odmienne dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Dlatego też Spółka w tej sytuacji powinna zastosować stosownie do art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych średni kurs Euro ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Co do zasady więc Spółka powinna przeliczać wypłacane w Euro wynagrodzenie w oparciu o kurs kupna banku pracownika z dnia kiedy środki znajdą się na jego rachunku bankowym. Jeżeli zaś bank pracownika stosuje różne kursy walut i nie jest możliwe jego ustalenie to Spółka winna stosować kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym wynagrodzenie znalazło się na koncie pracownika.

W sytuacji gdy ustalenie kiedy wynagrodzenie znajdzie się na rachunku pracownika nie jest możliwe to Spółka powinna obliczyć przychód według kursu ogłoszonego przez bank pracownika w dniu dokonania przelewu lub według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania przelewu (w zależności czy bank pracownika stosuje różne kursy walut).

Ewentualna różnica między przychodem naliczonym a należnym powinna być uwzględniona i skorygowana przy rozliczaniu przychodów pracownika za kolejny miesiąc. W chwili zaś odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (do 20-tego dnia każdego miesiąca) znany już będzie kurs Euro ogłaszany przez bank pracownika, ewentualnie NBP (w zależności od tego czy bank pracownika stosuje różne kursy walut).

Wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „płatnicy (…) przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego.” Jeżeli więc zaliczki zostaną pobrane np. w maju 2009 r. to konieczność ich zapłaty na rzecz organu skarbowego pojawi się dopiero do dnia 20 czerwca 2009 r. W przypadku więc gdyby okazało się, że naliczone zaliczki nie odpowiadały kursowi walut to Spółka może je uiścić z kolejnego wynagrodzenia pracownika, bądź ze środków własnych, a następnie pobrać od pracownika przy okazji wynagrodzenia za kolejny miesiąc.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 11 ust. 3 ww. ustawy przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Stosownie do treści art. 11 ust. 4 ww. ustawy jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do wyrażonych w walutach obcych uprawniających do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku i obniżenia podatku oraz do podatku wyrażonego w walutach obcych.

W stanie faktycznym przestawionym we wniosku, od dnia 1 lutego 2009 r. Spółka wypłaca pracownikom na rachunki bankowe wynagrodzenie w Euro.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Spółka dla celów właściwego obliczenia kwot przychodu oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych powinna przeliczyć na złote polskie wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, ustalone i wypłacane pracownikom w Euro według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracownika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzysta pracownik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

W sytuacji natomiast gdy bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie tego kursu lub też bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jednocześnie, w tym przypadku za moment uzyskania przychodu przez pracownika należy uznać – wbrew opinii Wnioskodawcy – moment obciążenia rachunku pracodawcy, a nie dzień, w którym wynagrodzenie wpływa na rachunek pracownika.

Wobec powyższego, w świetle przepisów podatkowych Spółka nie ma również obowiązku dokonywania dodatkowych rozliczeń (korekt) wynagrodzeń ze stosunku pracy z uwagi na ewentualne różnice kursowe, które mogą wystąpić pomiędzy kursem Euro z dnia obciążenia rachunku Spółki oraz z dnia uznania rachunku pracownika.

Niemniej jednak wskazać należy, iż w związku z powstawaniem ewentualnych różnic kursowych obowiązek dokonywania przez Spółkę jako płatnika takich dodatkowych rozliczeń (korekt) w zakresie wynagrodzeń wypłacanych ze stosunku pracy może wynikać np. ze stosownych postanowień zawartych w umowach o pracę, regulaminów wynagradzania, odrębnych przepisów itp.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj