Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-331/09/BJ
z 3 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-331/09/BJ
Data
2009.07.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
funkcjonariusz Straży Granicznej
przychód
stosunek służbowy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy otrzymane przez wnioskodawcę wynagrodzenie za przeprowadzenie szkolenia korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 960 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 10 kwietnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu udziału w charakterze eksperta unijnego w Azerbejdżanie – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu udziału w charakterze eksperta unijnego w Azerbejdżanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest funkcjonariuszem Oddziału Straży Granicznej. W 2008r. został wyznaczony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej do udziału w charakterze eksperta unijnego w projekcie pt. „Ustanowienie modelu zintegrowanego zarządzania granicą na południowej granicy Azerbejdżanu” w dniach 15-20 czerwca w Azerbejdżanie. Projekt realizowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, która została wybrana przez Komisję Europejską do jego organizacji i realizacji. Celem projektu była pomoc w zwiększeniu zdolności Azerbejdżanu do skuteczniejszego zarządzania granicą państwową poprzez zaprezentowanie (w ramach szkolenia) funkcjonariuszom Straży Granicznej Azerbejdżanu procedur stosowanych w krajach członkowskich UE, dotyczących m.in. ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, zwalczania międzynarodowego terroryzmu. Do Azerbejdżanu wnioskodawca został skierowany służbowo. Podczas realizacji szkolenia w Azerbejdżanie otrzymywał wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia jako funkcjonariusz Oddziału Straży Granicznej. Za realizację 6-dniowego szkolenia w Azerbejdżanie wnioskodawca otrzymał od Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynagrodzenie w wysokości 1800 Euro.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wnioskodawca jest zwolniony od zapłacenia podatku dochodowego od otrzymanego wynagrodzenia...

Zdaniem wnioskodawcy, jest on zwolniony od zapłacenia podatku dochodowego ponieważ opisane przez niego zdarzenie wyczerpuje treść art. 21 ust. 1 pkt 83 wymienionej ustawy, tzn. jako funkcjonariusz Straży Granicznej brał udział w projekcie, którego treść polegała na podjęciu działań zwianych z usprawnieniem organizacji ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, zapobiegania aktom terroryzmu w Azerbejdżanie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 83 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, pracownikom jednostek wojskowych, jednostek policyjnych i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Zasadnicze znaczenie dla zastosowania omawianego zwolnienia przedmiotowego ma spełnienie dwóch warunków:

  • wypłacone należności pieniężne muszą być bezpośrednio związane z użyciem wymienionych w tym przepisie osób poza granicami państwa,
  • należności te muszą wynikać z celów określonych w zwolnieniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jako funkcjonariusz Straży Granicznej został wyznaczony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej do udziału w charakterze eksperta unijnego w projekcie pt. „Ustanowienie modelu zintegrowanego zarządzania granicą na południowej granicy Azerbejdżanu”. Celem projektu była pomoc w zwiększeniu zdolności Azerbejdżanu do skuteczniejszego zarządzania granicą państwową poprzez zaprezentowanie (w ramach szkolenia) funkcjonariuszom Straży Granicznej Azerbejdżanu procedur stosowanych w krajach członkowskich UE, dotyczących m.in. ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, zwalczania międzynarodowego terroryzmu. Za realizację 6-dniowego szkolenia w Azerbejdżanie wnioskodawca otrzymał od Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynagrodzenie w wysokości 1800 Euro.

Zgodnie ze stanowiskiem utrwalonym zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa zwolnienia podatkowe stanowią wyłom od zasady powszechności opodatkowania, dlatego powinny być interpretowane ściśle, w oparciu o wykładnię gramatyczną przepisów ustawy. Nadto przy wszelkiej interpretacji przepisów prawa podatkowego i próbach odkodowania zawartych w nich norm prawnych należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową. Dyspozycją powołanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest objęte zwolnienie z opodatkowania należności pieniężnych wypłacanych m. in. funkcjonariuszom Straży Granicznej, użytym poza granicami państwa w celach wymienionych w tym przepisie, wśród których ustawodawca nie wymienił szkoleń. Zwolnienie nie ma zastosowania do każdej należności pieniężnej wypłaconej m.in. funkcjonariuszom Straży Granicznej, lecz dotyczy wyłącznie tych należności, do których zastosowanie znajdzie pełna treść zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zwolnienie dotyczy wyłącznie tych wypłat, które otrzymują m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej w związku z „użyciem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej oraz należności pieniężnych wypłaconych funkcjonariuszom Straży Granicznej pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych.” W wymienionym katalogu nie mieszczą się wynagrodzenia z tytułu przeprowadzonych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej szkoleń.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż otrzymana przez wnioskodawcę należność z tytułu szkolenia nie podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie powołanego art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj