Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/443-440/12/LG
z 12 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012r. (data wpływu 8 października 2012r.), uzupełnionego pismem z dnia 7 listopada 2012r. (data wpływu 13 listopada 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty podatku naliczonego od zapasów towarów handlowych w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) do spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty podatku naliczonego od zapasów towarów handlowych w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego) do spółki cywilnej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 listopada 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą "X". Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a jego działalność jest w pełnym zakresie opodatkowana podatkiem VAT. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, płaci podatek liniowy. Poza swoją dotychczasową działalnością gospodarczą, Wnioskodawca we wrześniu 2012r. zawarł umowę spółki cywilnej o nazwie "Y". Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą dnia 1 października 2012r.

Wnioskodawca ma zamiar całe swoje przedsiębiorstwo (prowadzone pod nazwą "X"), wnieść wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa, będącego jednoosobową działalnością gospodarczą osoby fizycznej, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (to jest zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do działalności gospodarczej) do powstałej we wrześniu 2012r. spółki cywilnej, aktem notarialnym dnia 28 grudnia 2012r.

Z dniem 28 grudnia 2012 r. przejdą na spółkę cywilną wszelkie ciężary i ryzyko związane z przejmowanymi składnikami majątkowymi.

Spółka prowadzi działalność wyłącznie opodatkowaną podatkiem VAT i na potrzeby swojej działalności wybrała dobrowolnie ewidencję w postaci ksiąg rachunkowych.

Wnioskodawca, po wniesieniu wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa, będącego jednoosobową działalnością gospodarczą osoby fizycznej, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, zlikwiduje działalność gospodarczą, prowadzoną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej pod nazwą "X", z dniem 31 grudnia 2012r. i wyrejestruje się z tym dniem jako czynny podatnik VAT.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci istniejącego i efektywnie działającego przedsiębiorstwa, będącego jednoosobową działalnością gospodarczą osoby fizycznej, ma na celu rozwój działalności gospodarczej w warunkach sprawniejszej organizacji i bardziej wiarygodnej dla kontrahentów formy prawnej, jaką jest spółka cywilna.

Wkład niepieniężny w postaci całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, w skład którego wchodzą m.in. środki trwałe, towary handlowe, środki pieniężne i inne, w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 7 listopada 2012r. Wnioskodawca wskazał, że dokonywał i dokonuje zakupów towarów i usług w celu dalszej odsprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT, dokonując przy tym odliczenia podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Mając na uwadze, iż wniesienie wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, będącego jednoosobową działalnością gospodarczą osoby fizycznej, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego do spółki cywilnej, będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czy należy dokonać korekty podatku od towarów i usług od zapasów towarów handlowych wnoszonych przez Wnioskodawcę wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa do istniejącej spółki cywilnej?

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia wkładem niepieniężnym w postaci całego przedsiębiorstwa, jako zwolniona z VAT, nie skutkuje koniecznością dokonania korekty naliczonego podatku od towarów i usług od towarów handlowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wyrażona w tym przepisie zasada neutralności podatku oparta jest na założeniu, że wartość podatku zapłaconego przez podatnika w cenie zakupionych przez niego towarów nie będzie stanowić dla niego ostatecznego kosztu, lecz podatnik musi mieć zapewnioną możliwość odzyskania podatku naliczonego. Podstawowym warunkiem posiadania prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług jest związek nabytych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. Związek ten nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Wystarczające jest, aby w momencie dokonania zakupu towary zostały zakupione z zamiarem ich dalszego wykorzystania do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik nie może być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli brak przekształcenia dokonanych zakupów w działalności opodatkowanej wynika z obiektywnych przesłanek pozostających poza sferą wpływów podatnika. Jeżeli więc nabycie towarów handlowych zostało poczynione z zamiarem ich wykorzystania w działalności opodatkowanej, ale podatnik nie wykorzystał ich w prowadzeniu tej działalności z powodów obiektywnych przesłanek, zachowuje on prawo do odliczenia podatku naliczonego, co pozostaje w zgodzie z przepisami unijnymi, kładącymi nacisk właśnie na zasadę neutralności podatku.

Co więcej, spółka cywilna, która wejdzie we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, będzie wykorzystywać wniesione do spółki cywilnej towary do sprzedaży wyłącznie opodatkowanej. A zatem towary te w dalszym ciągu będą służyć sprzedaży wyłącznie opodatkowanej podatkiem VAT.

A zatem Wnioskodawca uważa, iż w przypadku, gdy zgodnie z art. 86 ustawy VAT przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które następnie zostały wniesione aportem do innego podmiotu, czynność ta pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego i nie powoduje obowiązku korekty tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa – art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Pojęcie „transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów" w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, „zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia „przedsiębiorstwo” wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne, i niematerialne wchodzą w skład przedsiębiorstwa i powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o ich zespole, o zbiorze pewnych elementów. Istotne jest aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła służyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje wnieść swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny do spółki cywilnej. Mając zatem na względzie powołane przepisy prawa oraz opis zdarzenia przyszłego wskazać należy, iż planowane wniesienie przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym za niewłaściwe należy uznać stwierdzenie Wnioskodawcy dotyczące zwolnienia z VAT czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci całego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej, gdyż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co nie jest tożsame ze zwolnieniem od opodatkowania. Zwolnienie z opodatkowania może dotyczyć bowiem jedynie czynności opodatkowanych.

Przedmiotem wątpliwości u Wnioskodawcy jest kwestia dokonania ewentualnej korekty podatku naliczonego, w związku z zamierzanym aportem swojego przedsiębiorstwa, z tytułu posiadanych zapasów towarów handlowych, od zakupów których skorzystano z prawa do odliczenia podatku naliczonego a służących sprzedaży opodatkowanej.

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Reguły dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekty podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosowanie do art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o VAT, obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego powstaje gdy w okresie obowiązywania korekty w stosunku do nabytych towarów lub usług zmieni się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zmiana prawa do obniżenia kwoty podatku należnego może nastąpić z kilku przyczyn. Przede wszystkim jest to zmiana przeznaczenia towarów lub usług, dla których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub takie prawo nie przysługiwało, a w okresie korekty nastąpiło zdarzenie, które spowodowało, że to prawo uległo zmianie.

Druga przyczyna dokonania korekty istnieje dla podatników którzy wykonują czynności zwolnione i opodatkowane. Mają oni obowiązek, po zakończeniu roku podatkowego, skorygowania podatku naliczonego odliczonego od towarów i usług związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, z uwzględnieniem proporcji obliczonej zgodnie z powołanym wyżej art. 90 ust. 2-6 ustawy o VAT.

W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obowiązek dokonania ewentualnych ww. korekt spoczywa na nabywcy przedsiębiorstwa.

Reasumując w przedmiotowej sprawie, na podstawie powołanych wyżej przepisów w relacji z opisem sprawy, stwierdzić należy, że Wnioskodawca zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, a tym samym nie zachodzą przesłanki do dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku naliczonego od zapasów towarów handlowych. Innymi słowy zbycie przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę pozostaje dla Niego bez wpływu na odliczenie podatku naliczonego, dokonanego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, w związku z zakupami, które służyły Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych w zbywanym przedsiębiorstwie.

W związku z czym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj