Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-375/09/KM
z 7 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-375/09/KM
Data
2009.07.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
grupa producentów rolnych
przekazanie nieodpłatne
środki produkcji


Istota interpretacji
Nieodpłatne przekazanie środków do produkcji na rzecz członków grupy producentów rolnych.



Wniosek ORD-IN 988 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku (data wpływu 21 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismami z dnia 1 i 23 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania środków do produkcji na rzecz członków grupy - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony pismami z dnia 1 i 23 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania środków do produkcji na rzecz członków grupy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, jako grupa producentów rolnych (spółka z o.o.) prowadzi działalność zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych. Za rok obrotowy 2007/2008, w zeznaniu podatkowym CIT-8, Spółka wykazała dochód w wysokości 115.312 zł 36 gr. Jest to dochód wolny od podatku, jako pochodzący ze sprzedaży produktów, dla których grupa została utworzona i będzie wydatkowany na rzecz członków grupy. Wykazany dochód stanowi jednocześnie zysk grupy do podziału pomiędzy jej udziałowców - członków grupy. Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników zysk spółki przeznaczono na zakup środków do produkcji rolnej dla wspólników.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 1 czerwca 2009 r. wskazano m. in., iż Wnioskodawca jest wpisany do Rejestru grup producentów rolnych decyzją Marszałka Województwa z dnia 18 czerwca 2007 r., a środkami do produkcji, jakie planuje zakupić i rozdysponować pomiędzy członków grupy będą nawozy i środki ochrony roślin.

Z kolei w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 czerwca 2009 r. Wnioskodawca oświadczył, iż przy zakupie ww. środków do produkcji w celu rozdysponowania ich pomiędzy członków grupy prawo do obniżenia w całości kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną zakupione za środki obrotowe spółki, natomiast w sytuacji, gdy zakupione zostaną z zysku i rozdysponowane zgodnie z uchwałą o podziale zysku, prawo to nie będzie przysługiwało.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy nieodpłatne przekazanie członkom grupy zakupionych środków do produkcji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, skoro zakup środków do produkcji i ich rozdysponowanie ich pomiędzy członków grupy będzie wykonaniem uchwały o podziale zysku grupy nie będzie to czynność objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre nieodpłatne czynności. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    1. jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów przekazywania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z przywołanych przepisów wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest także to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Przez odpłatną dostawę towarów należy więc rozumieć także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów – za wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka będąca Grupą Producentów Rolnych zamierza nieodpłatnie przekazać - zakupione z uzyskanego „zysku” - nawozy i środki ochrony roślin na rzecz swoich członków, zgodnie z uchwałą o podziale zysku. Ponadto jak wskazano w uzupełnieniu wniosku Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych środków produkcji.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że jeśli Wnioskodawca nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowych nawozów i środki ochrony roślin, czynność nieodpłatnego ich przekazania w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie wskazać należy, iż tut. organ nie rozstrzygał kwestii dotyczących prawidłowości przysługującego Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych środków produkcji, bowiem nie było to przedmiotem zapytania, a niniejsza interpretacja jest udzielona przy założeniu, iż Wnioskodawcy takie prawo nie przysługiwało.


Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj