Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-58/09/ASz
z 8 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-58/09/ASz
Data
2009.04.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek naliczony
termin


Istota interpretacji
termin do obniżenia odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury korygującej.



Wniosek ORD-IN 535 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. B przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2009r. (data wpływu 22 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu do obniżenia odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury korygującej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu do obniżenia odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca otrzymał fakturę korygującą zakupu w dniu 10 stycznia 2009r. Faktura korygująca była fakturą zmniejszającą wartość faktury pierwotnej wystawionej i otrzymanej w grudniu. Zgodnie z art. 86 ust. 10 rozliczono VAT naliczony z faktury pierwotnej w miesiącu jej otrzymania tj. w grudniu. Fakturę korygującą pomniejszającą wartość odliczonego VAT – ujęto w rozliczeniu za miesiąc styczeń zgodnie z datą jej otrzymania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w odpowiednim terminie dokonał obniżenia odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury korygującej...

Zdaniem Wnioskodawcy: zdanie pierwsze art. 86 ust. 10a jest zdaniem nadrzędnym nad zdaniem drugim. A więc co do zasady pomniejszenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury korygującej dokonuje się w miesiącu otrzymania przedmiotowej korekty. Zdanie drugie ma zastosowanie jedynie dla szczególnych przypadków kiedy do odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnej do której później została wystawiona korekta w ogóle jeszcze nie dokonano i, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma tutaj powiązania odliczenia z momentem złożenia deklaracji podatkowej. Oznacza to, że jeżeli przed momentem złożenia deklaracji podatkowej, w opisanej sytuacji za grudzień, otrzymano korektę faktury ale już w miesiącu następnym, to odliczenie od faktury pierwotnej oraz od korekty przebiega niezależnie w dwóch różnych okresach rozliczeniowych. VAT naliczony z faktury pierwotnej będzie rozliczony w grudniu a korekta VAT-u naliczonego wynikającego z faktury korygującej zostanie rozliczono w styczniu. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której faktura korygująca wystawiona w styczniu ale dotycząca faktury pierwotnej z grudnia otrzymana przed złożeniem deklaracji rozliczeniowej za miesiąc grudzień byłaby ujmowana w rozliczeniu za grudzień czyli jeszcze przed jej wystawieniem co łamałoby zasadę neutralności VAT. Zatem art. 86 ust. 10a zdanie drugie ma zastosowanie jedynie do sytuacji kiedy VAT naliczony z faktury pierwotnej byłby rozliczony w późniejszych okresach rozliczeniowych niż VAT wynikający z korekty tej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 10a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymał fakturę korygującą zakupu w dniu 10 stycznia 2009r. Faktura korygująca była fakturą zmniejszającą wartość faktury pierwotnej wystawionej i otrzymanej w grudniu. Zgodnie z art. 86 ust. 10 rozliczono VAT naliczony z faktury pierwotnej w miesiącu jej otrzymania tj. w grudniu. Fakturę korygującą pomniejszającą wartość odliczonego VAT – ujęto w rozliczeniu za miesiąc styczeń zgodnie z datą jej otrzymania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymał fakturę korygującą zakupu w dniu 10 stycznia 2009r. Faktura korygująca była fakturą zmniejszającą wartość faktury pierwotnej wystawionej i otrzymanej w grudniu. Zgodnie z art. 86 ust. 10 rozliczono VAT naliczony z faktury pierwotnej w miesiącu jej otrzymania tj. w grudniu. Fakturę korygującą pomniejszającą wartość odliczonego VAT – ujęto w rozliczeniu za miesiąc styczeń zgodnie z datą jej otrzymania.

Zatem, w świetle przytoczonego wyżej przepisu, skoro Wnioskodawca w rozliczeniu za grudzień 2008r. dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu otrzymanej w tymże miesiącu, to w sytuacji gdy w styczniu 2009r. otrzymał fakturę korygującą do ww. faktury, należy stwierdzić że jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał, a więc za styczeń 2009r.

Natomiast w sytuacji gdyby Wnioskodawca skorzystał z prawa wynikającego z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, zezwalającego na obniżenie kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w niniejszym przypadku w rozliczeniu za styczeń bądź luty 2009r.), znajdzie zastosowanie zdanie drugie przepisu art. 86 ust. 10a – Wnioskodawca będzie zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu odpowiednio za te miesiące.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało je uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj