Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-92/09/TK
z 19 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/436-92/09/TK
Data
2009.06.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
nabycie
nabycie praw majątkowych
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
umowa
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w drodze przetargu ustnego nieograniczonego od Gminy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 517 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 30 marca 2009r.), uzupełnionym w dniu 19 maja 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych w związku z czym pismem z dnia 08 maja 2009r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 19 maja 2009r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 17 marca 2009r. wnioskodawczyni nabyła w drodze przetargu ustnego nieograniczonego od Gminy własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. W trakcie sporządzania aktu notarialnego notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy słusznie został pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawczyni, całe postępowania dotyczące nabycia prawa odbyło się na zasadach i zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, a w myśl art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynność ta nie podlega podatkowi.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Stosownie natomiast do art. 2 pkt 1 lit. g) ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych. Oznacza to, że dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia niezbędne jest, aby czynność cywilnoprawna dokonywana była na podstawie powołanej ustawy (w stanie faktycznym wynikającym z wniosku – na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami), a zatem aby źródłem czynności cywilnoprawnej był konkretny przepis tej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni nabyła od Gminy (jednostki samorządu terytorialnego) na podstawie aktu notarialnego własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, który zdaniem wnioskodawczyni odbył się na zasadach i zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami. W trakcie sporządzania aktu notarialnego notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości mieszkania.

Zgodnie z art. 1 ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), ustawa określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego.

W myśl art. 4 pkt 2 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o zasobie nieruchomości - należy przez to rozumieć nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa.

Natomiast przez zbywanie albo nabywanie nieruchomości (art. 4 pkt 3b ustawy) – należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste.

Zatem z powyższego nie wynika, iżby własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego stanowiło przedmiot ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak podkreślono powyżej, aby dana czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jej źródłem winna być ustawa o gospodarce nieruchomościami. Z treści wniosku, jak również z jego uzupełnienia – mimo wezwania w tym zakresie – nie wynika jednoznacznie, aby nabycie od Gminy – w drodze przetargu – przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dokonane było na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wnioskodawczyni wyraziła w tym zakresie jedynie swoją opinię, stwierdzając, iż całe postępowanie dotyczące przedmiotowego nabycia – jej zdaniem – odbyło się na zasadzie i zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami.

Mając powyższe na uwadze, jako że brak jest podstaw do stwierdzenia, że istotnie przedmiotowa czynność została dokonana na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami – nie można również stwierdzić, że czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawczyni uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj