Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-342/09-2/AG
z 26 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-342/09-2/AG
Data
2009.08.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych --> Termin dokonania zapłaty podatku


Słowa kluczowe
oddział
rachunki
termin płatności
urząd skarbowy
wpłata
zapłata podatku
zlecenia
zobowiązanie podatkowe


Istota interpretacji
Czy zlecenie płatności złożone przez Oddział w terminie płatności (dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić), skutkujące obciążeniem rachunku Oddziału w dniu złożenia zlecenia, bez względu na godzinę sesji, będzie stanowiło terminowe dokonanie zapłaty podatku?



Wniosek ORD-IN 323 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29.05.2009 r. (data wpływu 04.06.2009r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej art. 60 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.06.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej art. 60 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

B S.A. Oddział w Polsce (dalej zwany Oddziałem) jest podatnikiem i płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Na mocy umowy o prowadzenie rachunku bankowego zawartej z Narodowym Bankiem Polski (dalej zwanym NBP), Oddział upoważnił NBP do realizacji zleceń płatniczych wystawianych i składanych w imieniu Banku przez K SA (dalej zwaną K SA). Zlecenia te obciążają rachunek bieżący Oddziału kwotą zobowiązań netto, wynikających z wymiany zleceń płatniczych dokonywanych za pośrednictwem K SA z innymi jej uczestnikami.

K SA pełni rolę pośrednika w przesyłaniu zleceń płatniczych między Oddziałem i NBP.

K SA składa zlecenia w trzech sesjach rozrachunkowych w ciągu dnia operacyjnego:

  • I sesja skutkuje obciążeniem rachunku Oddziału ok. godz. 9:00 (rano) i uznaniem rachunku beneficjenta tego samego dnia (ok. godz. 12:00);
  • II sesja skutkuje obciążeniem rachunku Oddziału ok. godz. 12:00 i uznaniem rachunku beneficjenta tego samego dnia (ok. godz. 15:00);
  • III sesja skutkuje obciążeniem rachunku Oddziału ok. godz. 15:00 i uznaniem rachunku beneficjenta w dniu następnym (do godz. 12:00).


Zgodnie z definicją zawartą w wyżej wymienionej umowie, dniem operacyjnym jest dzień, w którym Departament Systemu Płatniczego Centrali NBP (dalej zwany DSP) przyjmuje i realizuje zlecenia płatnicze, wystawione między innymi przez K SA. Zaś termin „realizacja lub wykonanie zlecenia” oznacza, zgodnie z umową uwzględnienie kwoty zlecenia w saldzie rachunku obciążanego.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy zlecenie płatności złożone przez Oddział w terminie płatności (dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić), skutkujące obciążeniem rachunku Oddziału w dniu złożenia zlecenia, bez względu na godzinę sesji, będzie stanowiło terminowe dokonanie zapłaty podatku...

Stanowisko wnioskodawcy.

W opinii Oddziału, złożenie zlecenia przelewu podatkowego na rachunek Urzędu Skarbowego w dniu, na który przypada termin płatności skutkuje dokonaniem zapłaty w terminie. Bez znaczenia pozostaje fakt, którą sesją płatności zostaje dokonana oraz fakt, czy rachunek beneficjenta zostanie uznany w dniu terminu płatności.

W myśl art. 60 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), za termin dokonania zapłaty w obrocie bezgotówkowym uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika. Z uwagi na brak ustawowo uregulowanej definicji momentu obciążenia rachunku bankowego, zasadne jest zastosowanie definicji sformułowanej w Słowniku Języka Polskiego PWN. Zgodnie z nią za obciążenie uważa się nałożenie na kogoś zobowiązania, zlecenie komuś wykonania czegoś, natomiast obciążeniem konta jest zapisanie transakcji na danym koncie. Można więc wnioskować, że datą obciążenia rachunku będzie data, z jaką dana transakcja pojawi się na wyciągu bankowym. Wspomniane wcześniej wszystkie trzy sesje rozrachunkowe przeprowadzane przez K SA skutkują realizacją zleceń płatniczych przez DSP w dniu, w którym przypada dana sesja, czyli w dniu złożenia zlecenia. Natomiast przez realizację takiego zlecenia rozumie się uwzględnienie kwoty zlecenia w saldzie rachunku bieżącego, czyli zaprezentowanie danej transakcji na wyciągu bankowym w dniu, w którym przypadała dana sesja.

W związku z powyższym, jeżeli Oddział złoży zlecenie przelewu w dniu, w którym przypada termin płatności zobowiązania podatkowego (bez względu na godzinę złożenia zlecenia –pierwsza, druga, czy trzecia sesja rozrachunkowa), faktycznie rachunek Oddziału zostanie obciążony właśnie w tym dniu. Transakcja ta zostanie zaprezentowana na wyciągu bankowym Oddziału również z ta samą datą.

Zatem bez znaczenia powinien zostać fakt, w jakim dniu zostanie uznany rachunek Urzędu Skarbowego – czy w dniu złożenia zlecenia płatniczego przez Oddział, czy w jakimkolwiek innym dniu.

Zgodnie z bowiem z wyrokiem NSA w Warszawie z 04.02.2004r. (sygn. III SA 1314/02), jedynie w przypadku nie uznania rachunku beneficjenta (Urzędu Skarbowego) i zwrotu środków z powrotem na rachunek podatnika, nie można mówić o uregulowaniu zobowiązania podatkowego.

W omawianym przypadku nie będzie miał też zastosowania art. 60 § 1a ustawy - Ordynacja podatkowa, ponieważ, jak juz wspomniano, Oddział realizuje swoje zobowiązania podatkowe za pośrednictwem K SA, ze środków zgromadzonych na rachunku nostro prowadzonym w NBP.

Reasumując, każde zlecenie płatności zobowiązania podatkowego, które będzie skutkowało obciążeniem rachunku Oddziału w dniu, w którym przypada termin płatności zobowiązania, będzie powodowało prawnie skuteczne jego uregulowanie (dokonanie zapłaty), bez względu na dzień, w którym zostanie uznany rachunek organu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj