Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-267/09/RM
z 29 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-267/09/RM
Data
2009.07.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
spółka jawna
spółka osobowa
zbycie praw


Istota interpretacji
1. Czy uzyskany przychód jest przychodem w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. z praw majątkowych.
2. Czy w związku z tym kosztem uzyskania przychodów z przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych będzie:
- kapitał założycielski spółki wpłacony w momencie rejestracji spółki (na dzień zbycia 1.400,00 zł)
- kapitał zapasowy utworzony w trakcie istnienia spółki tj. wniesiony samochód i wpłata gotówki przez wspólników (na dzień zbycia 90.000,00 zł)
- kapitał rezerwowy tworzony w trakcie istnienia spółki i tworzony z odpisów z zysku po opodatkowaniu, który finansował zakup majątku firmy (na dzień zbycia 1.468.893,00 zł).



Wniosek ORD-IN 478 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura – 02 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • określenia źródła przychodu do jakiego należy zaliczyć przychód z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej – jest prawidłowe,
  • określenia kosztów uzyskania przychodów oraz rozliczania dochodu z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • określenia źródła przychodu do jakiego należy zaliczyć przychód z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej,
  • określenia kosztów uzyskania przychodów oraz rozliczania dochodu z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 28 marca 2008 r. wspólnicy spółki jawnej na podstawie umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej zbyli swoje prawa za kwotę 2.300.000,00 zł. Nabywcą ww. praw i obowiązków w całości jest osoba trzecia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy uzyskany przychód jest przychodem w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychodem z praw majątkowych...
  2. Czy w związku z tym kosztem uzyskania przychodów z przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych będzie:
    - kapitał założycielski spółki wpłacony w momencie rejestracji spółki (na dzień zbycia 1.400,00 zł)
    - kapitał zapasowy utworzony w trakcie istnienia spółki tj. wniesiony samochód i wpłata gotówki przez wspólników (na dzień zbycia 90.000,00 zł)
    - kapitał rezerwowy tworzony w trakcie istnienia spółki i tworzony z odpisów z zysku po opodatkowaniu, który finansował zakup majątku firmy (na dzień zbycia 1.468.893,00 zł)...

Zdaniem wnioskodawcy, w tej konkretnej sytuacji zbycia praw majątkowych i uzyskania przychodów z tych praw, kosztem uzyskania przychodów powinny być – wartość kapitałów spółki tj. kapitał założycielski, kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy – jako wartość przeznaczona na powiększenie majątku spółki z zysku po opodatkowaniu. Zatem podstawą zapłacenia podatku powinna być różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży praw i obowiązków a wartością kapitałów wg stanu na dzień sprzedaży tj. 28 marca 2008 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

W myśl art. 10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. – określanego w dalszej części skrótem K.s.h.) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, do której zalicza się m.in. spółka jawna może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 K.s.h.).

Powyższe unormowania dopuszczają możliwość przeniesienia udziału rozumianego jako ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej na osoby trzecie lub pozostałych wspólników, gdy umowa spółki tak stanowi.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przy czym stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Z kolei, w myśl przepisu art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem „prawa majątkowe”, nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 ustawy katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”.

Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie.

Wobec powyższego, przychód uzyskany przez osobę fizyczną z tytułu zbycia udziałów w Spółce jawnej, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W stosunku do przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej, rozumianych jako ogół praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej, w tym także jawnej, ustawodawca nie określił żadnych szczególnych rozwiązań. Oznacza to, że w tym przypadku zastosowanie będą miały ogólne reguły dotyczące ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem przychód ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce jawnej, powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji osobie fizycznej pieniędzy lub wartości pieniężnych i będzie przychodem z praw majątkowych, a więc źródła przychodów określanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym też zakresie przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle powyższego, koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej będzie stanowiła wartość wkładów wniesionych do Spółki, określona w umowie spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego, a więc w istocie przypadającą na wnioskodawcę część kapitału założycielskiego wniesionego w momencie powstania spółki.

Jak wynika z przepisów ww. Kodeksu spółek handlowych nie stanowi kapitału założycielskiego, a tym samym i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki jawnej wskazana we wniosku wartość kapitału zapasowego utworzonego w trakcie istnienia spółki tj. wniesiony samochód i wpłata gotówki przez wspólników (na dzień zbycia 90.000,00 zł) oraz wartość kapitału rezerwowego tworzonego w trakcie istnienia spółki z odpisów z zysku po opodatkowaniu, który finansował zakup majątku firmy (na dzień zbycia 1.468.893,00 zł) bowiem kapitały te nie podnoszą kapitału pierwotnego (założycielskiego) spółki jawnej w rozumieniu przepisów ww. Kodeksu spółek handlowych.

Nieprawidłowe jest więc stanowisko wnioskodawcy, iż kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych będzie również kapitał zapasowy jak i kapitał rezerwowy spółki jawnej.

Zatem dochodem ze zbycia udziałów w Spółce jawnej, rozumianego jako ogół praw i obowiązków wspólnika, będzie różnica pomiędzy przychodem osiągniętym z tej sprzedaży, a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi zgodnie z w/w przepisami tj. kapitał założycielski spółki wpłacony w momencie rejestracji spółki (wartość wniesionych do Spółki wkładów). Dochód uzyskany z tego źródła podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł opodatkowanymi na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego i należy go wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. W tym samym terminie należy wpłacić należny za rok podatkowy podatek, obliczony zgodnie z określoną w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy skalą podatkową.

Jednocześnie zauważyć należy, iż wnioskodawca zbywając ogół przysługujących mu praw i obowiązków w Spółce jawnej winien mieć również na względzie pozostałe skutki podatkowe tej czynności prawnej, w tym w szczególności związane z likwidacją źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o których mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutki te nie są jednak przedmiotem wniosku z dnia 31 marca 2009r. Tym samym ich ocena nie jest przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj