Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-338/09/WRz
z 17 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-338/09/WRz
Data
2009.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany
spółka cywilna


Istota interpretacji
Czy utrata prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności indywidualnej - umożliwia opodatkowanie w tej formą przychodów uzyskanych z działalności w ramach spółki cywilnej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 23 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku od przychodów osiąganych w ramach Spółki cywilnej w sytuacji utraty prawa do opodatkowania tym podatkiem przychodów uzyskiwanych z indywidualnej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku od przychodów osiąganych w ramach Spółki cywilnej w sytuacji utraty prawa do opodatkowania tym podatkiem przychodów uzyskiwanych z indywidualnej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jako formę opodatkowania tej działalności wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednak w październiku 2007 r. jego firma wykonała usługę polegającą na reklamie internetowej, co spowodowało utratę prawa do opodatkowania tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem obecnie w zakresie opodatkowania przychodów tej firmy stosowane są zasady ogólne wynikające z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ponadto Wnioskodawca prowadzi również działalność jako wspólnik Spółki cywilnej, która korzysta z opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od dnia rozpoczęcia działalności do chwili obecnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy utrata przez podatnika prowadzącego działalność jako osoba fizyczna prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych tej działalności w związku z wykonywaniem czynności określonych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, powoduje utratę przez tego podatnika prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych działalności osiąganej w ramach spółki cywilnej...

Zdaniem wnioskodawcy utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych działalności prowadzonej jako osoba fizyczna nie powoduje utraty do opodatkowania w tej formie działalności prowadzonej w ramach Spółki cywilnej. Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż podstawową formą opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej są zasady ogólne, natomiast opodatkowanie ryczałtem stanowi przywilej, ustawodawca przewidział szereg ograniczeń dla podatników, którzy planują wybrać tę formę opodatkowania. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się m.in. do podatników, którzy świadczą usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W załączniku tym, pod pozycją 17 wymienione zostały usługi reklamowe (PKWiU 74.4). W związku z tym, iż firma podatnika wykonała w miesiącu październiku 2007 taką właśnie usługę, straciła prawo do opodatkowania osiąganych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i z tym miesiącem zaczęła stosować zasady ogólne.

Jednak powyższe nie oznacza utraty prawa do opodatkowania przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę, ani pozostałych wspólników, z tytułu działalności wykonywanej w formie spółki cywilnej. Sama ustawa wprowadza rozgraniczenie działalności prowadzonej przez osobę fizyczną samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków odnośnie wysokości przychodów.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

  1. odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo
  2. z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).


Zgodnie z art. 6 ust. 4 tej ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007r.) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy:
    a. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250.000 euro, lub
    b. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro,
  2. rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Pozbawienie podatnika prawa do opodatkowania przychodu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu jednej działalności prowadzonej samodzielnie, nie może pozbawić go prawa do opodatkowania w tej formie innej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej nawet w przypadku wykonywania w ramach którejkolwiek z tych działalności czynności wyłączających opodatkowanie ryczałtem. Biorąc pod uwagę fakt, że spółka cywilna musi mieć co najmniej dwóch wspólników i jeżeli przynajmniej jeden z nich wybiera opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to pozostali wspólnicy również muszą wybrać tę formę opodatkowania, decyzja jednego wspólnika odnosi się również do pozostałych. Nie stanowi to problemu w przypadku małej liczby wspólników, jednak przy większej może mieć wpływ na tych, którzy działają w dobrej wierze i spełniają wszystkie warunki określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r., jednocześnie nie mając świadomości, że jeden ze wspólników wykonuje czynności, które pozbawiają prawa do opodatkowania ryczałtem.

Taka sytuacja byłaby kuriozalna i każda inna działalność jednego ze wspólników spółek osobowych, która wyłącza stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, doprowadzałaby do pozbawiania wszystkich pozostałych wspólników prawa do ryczałtu, co mogłoby doprowadzić do tragicznych często konsekwencji. Taki stan może bowiem trwać nawet kilka lat, a zatem wysokość zobowiązań podatkowych liczonych wraz z odsetkami mogłaby doprowadzić pozostałych wspólników nie będących świadomymi takich okoliczności, nawet do bankructwa.

Potwierdzeniem zaprezentowanego stanowiska jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 2006 r. (Nr II FSK 481/05), który stwierdził, że przychody z działalności gospodarczej prowadzone pod tymi dwiema postaciami organizacyjno-prawnymi mogą być opodatkowane w różny sposób. Przy ocenie warunków i trybu opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia jednoosobowo działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez znaczenia jest fakt osiągania przez inny podmiot gospodarczy np. spółkę cywilną przychodów wyłączonych ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sąd zgodził się, że przychody z działalności gospodarczej prowadzone pod tymi dwiema postaciami organizacyjno-prawnymi mogą być zatem opodatkowane w różny sposób. Podmioty takie, mimo podobieństw i różnic w rodzajach i typach prowadzonej przez siebie działalności - w celu skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - obowiązane są spełnić, w sposób niezależny od siebie, warunki określone przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 5 listopada 2008 r. (I SA/Bk 377/08), który stwierdził, że podziela pogląd wyrażony w powołanym wyroku NSA z 22 marca 2006 r. (sygn. II FSK 481/05), że dwa różne podmioty gospodarcze (spółka cywilna osób fizycznych i jednoosobowa firma prowadzona przez osobę fizyczną), mogą być opodatkowane w różny sposób oraz, że przy ocenie warunków i trybu opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia jednoosobowo działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez znaczenia jest fakt osiągania przez inny podmiot gospodarczy, przychodów wyłączonych ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto Sąd zauważył, że w art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. wskazano, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy podatnicy uzyskali przychody w określonej wysokości prowadzonej wyłącznie samodzielnie lub wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, jeżeli suma przychodów wspólników nie przekroczyła ustalonego limitu. Natomiast w art. 6 ust.5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. wskazano, że jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie (przez co należy rozumieć bez niczyjej pomocy, bez niczyjego wpływu, niezależnie, niezawiśle osobno), a także w formie spółki opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie w formie spółki, gdy uzyskał przychody w wysokości nie wyższej niż limity wskazane w ust. 4 art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż nie sposób zgodzić się z zawartym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdzeniem, iż : „Pozbawienie podatnika prawa do opodatkowania przychodu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu jednej działalności prowadzonej samodzielnie, nie może pozbawić go prawa do opodatkowania w tej formie innej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej nawet w przypadku wykonywania w ramach którejkolwiek z tych działalności czynności wyłączających opodatkowanie ryczałtem”.

Pozbawienie prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jednej (lub obu) z ww. form prowadzenia działalności gospodarczej uzależnione jest bowiem od tego, w odniesieniu do której z tychże form, zaistnieją przesłanki wyłączenia o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Mając jednak na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny i odnoszące się do niego pytanie oraz stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie, stwierdzić należy, iż stanowisko to z ww. zastrzeżeniem jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w KatowicachBiuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj