Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-682/09-4/AS
z 11 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-682/09-4/AS
Data
2009.09.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
inwestycje
koszt kwalifikowany
wydatek


Istota interpretacji
prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków służących realizacji inwestycji



Wniosek ORD-IN 381 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 08 czerwca 2009r. (data wpływu 22 czerwca 2008r., uzupełniony pismem z dnia 16 lipca 2009r. (data wpływu 17 lipca 2009r.) oraz z dnia 17 sierpnia 2009r. (data wpływu 18 sierpnia 2009r.)) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków służących realizacji inwestycji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków służących realizacji inwestycji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Samorząd Województwa jako Jednostka Samorządu Terytorialnego ubiega się o przyznanie dofinansowania ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 (PO RPW) (Działanie 1.3 - Wspieranie innowacji) na realizację projektu. Celem tego projektu, realizowanego przez Województwo ze środków publicznych w ramach PO RPW, jest stworzenie i udostępnienie przedsiębiorcom, instytucjom naukowo - badawczym, uczelniom wyższym - profesjonalnej infrastruktury do prowadzenia działalności gospodarczej, opartej w szczególności na nowych technologiach w ramach parku naukowo – technologicznego i działającego w jego ramach inkubatora technologicznego.

Inwestorem jest Samorząd Województwa ..., w którego imieniu inwestycję realizuje Urząd Marszałkowski w ...

Urząd Marszałkowski Województwa jest płatnikiem VAT z tytułu opodatkowania dochodów uzyskiwanych w wyniku sprzedaży majątku województwa oraz wieczystego użytkowania.

UMW nie będzie korzystał z odliczeń podatku VAT.

Właścicielem inwestycji po jej zakończeniu będzie Samorząd Województwa …. Samorząd będzie jednostką odpowiedzialną za koordynację prac nad projektem. Operator administrujący budynkiem Parku oraz prowadzący inkubator technologiczny wybrany zostanie w drodze przetargu.

Samorząd Województwa przekaże budynek Parku - podmiotowi wybranemu w drodze przetargu, pełniącemu rolę operatora administrującego wybudowanym obiektem oraz prowadzącego inkubator technologiczny.

W dniu 07 lipca 2009r. oraz 06 sierpnia 2009r. Podatnik został wezwany do przedstawienia dokumentu potwierdzającego upoważnienie dla osoby, której dane widnieją pod wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej oraz uzupełnienia przedstawionego w przedmiotowym wniosku opisu zdarzenia przyszłego pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Ww. wezwania skutecznie doręczono w dniu 10.07.2009r. oraz 12.08.2009r. W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione.

W uzupełnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Podatnik informuje, że:

  1. w odniesieniu do pytania „czy Województwo przekaże budynek Parku na własność operatorowi administrującemu, który we własnym imieniu będzie dokonywał czynności opodatkowanych czy też w imieniu Samorządu”
    Właścicielem budynku Parku po zakończeniu realizacji budowy będzie Województwo. Województwo wybierze w drodze zamówienia publicznego podmiot (operatora) administrującego wybudowanym obiektem oraz prowadzącego inkubator technologiczny.
  2. w odniesieniu do pytania „czy Województwo będzie pobierało opłaty od administratora (operatora) z tytułu używania budynku Parku”

Operator wybrany w drodze przetargu będzie dokonywał czynności opodatkowanych we własnym imieniu. Województwo nie będzie pobierało opłat od administratora (operatora) z tytułu używania budynku Parku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy realizując projekt, Samorząd Województwa ma możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z przedmiotową inwestycją...

Zdaniem Wnioskodawcy, realizując projekt Samorząd Województwa nie może odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku VAT (uwzględnionego w projekcie jako wydatek kwalifikowany), gdyż Samorząd jako Beneficjent projektu nie będzie wykorzystywał go do prowadzenia działalności opodatkowanej. Samorząd Województwa przekaże budynek Parku - podmiotowi wybranemu w drodze przetargu, pełniącemu rolę operatora administrującego wybudowanym obiektem oraz prowadzącego inkubator technologiczny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Samorząd Województwa ... planuje realizację projektu przy udziale środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 (PO RPW) (Działanie 1.3 – Wspieranie innowacji). Samorząd nie będzie korzystał z odliczeń podatku VAT.

Ponieważ zrealizowana przez Wnioskodawcę inwestycja nie posłuży wykonywaniu czynności opodatkowanych (budynek Parku zostanie przekazany podmiotowi wybranemu w drodze przetargu - pełniącemu rolę operatora administrującego wybudowanym obiektem oraz prowadzącego inkubator technologiczny, właścicielem obiektu pozostanie Województwo ..., które nie będzie pobierało opłat od administratora), a więc nie zostanie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawcy zatem nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług zużytych przy realizacji przedmiotowej inwestycji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj