Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-320/09-4/HS
z 22 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-320/09-4/HS
Data
2009.07.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasady ustalania różnic kursowych


Słowa kluczowe
dodatnie różnice kursowe
metoda rachunkowa ustalania różnic kursowych
różnice kursowe
saldo
sprawozdania finansowe
ujemne różnice kursowe
ustawa o rachunkowości
wycena bilansowa


Istota interpretacji
Czy na dzień 1 stycznia 2009 r., w związku ze zmianą metody rozpoznawania różnic kursowych dla celów podatkowych (tj. przyjęcia tzw. „metody rachunkowej”), Spółka powinna rozpoznać naliczone na 31 grudnia 2008 r. odpowiednio przychody oraz koszty z tytułu różnic kursowych, w kwocie wykazanej w rachunku zysków i strat stanowiącym część sprawozdania finansowego Spółki sporządzonego na dzień 31 grudnia 2008 r. w wysokości sald odpowiednich kont wynikowych, na których księgowane są różnice kursowe?



Wniosek ORD-IN 320 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2009 r. (data wpływu 04.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 28 maja 2009 r. (data wpływu 04.06.2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 stycznia 2009 r. Spółka ustala różnice kursowe dla celów podatkowych na podstawie przepisów o rachunkowości, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z dnia 14 czerwca 2000 r., Dz. U. Nr 54, poz. 654).

Spółka posiada długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów w walutach obcych zaciągniętych przed 2008 r. (w latach 2006 - 2007). Kredyty te nie były dotychczas spłacane. Ponadto Spółka posiada własne środki pieniężne na walutowym rachunku bankowym. Spółka dokonuje wyceny bilansowej powyższych pozycji na koniec każdego miesiąca w odniesieniu do średniego kursu NBP z dnia powstania zobowiązania / wpływu środków na rachunek walutowy Spółki.

Naliczone różnice kursowe na ostatni dzień roku obrotowego wynikające ze zmiany średniego kursu NBP z dnia powstania zobowiązania / wpływu środków na rachunek bankowy w stosunku do kursu z dnia wyceny, zwiększają odpowiednio przychody i koszty w rachunku wyników Spółki oraz ujmowane są w bilansie poprzez zwiększenie wartości należności i zobowiązań długoterminowych Spółki.

Na pierwszy dzień roku obrotowego, naliczone różnice kursowe ujęte w wyniku poprzedniego roku obrotowego są odwracane i odpowiednio zmniejszają przychody lub koszty z tytułu różnic kursowych naliczonych w danym roku obrotowym.

W związku ze zmianą sposobu rozpoznawania różnic kursowych dla celów podatkowych, na dzień 1 stycznia 2009 r. Spółka zaliczyła odpowiednio do przychodów lub do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych wykazane w rachunku zysków i strat Spółki naliczone różnice kursowe dodatnie oraz naliczone różnice kursowe ujemne na dzień 31 grudnia 2008 r.

W piśmie z dnia 28 maja 2009 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, iż różnice kursowe zaewidencjonowane na stosownych kontach wynikowych odnoszone są na rachunek zysków i strat w wysokości ich sald (tj. salda kont, na których księgowane są różnice kursowe dodatnie wykazywane są w rachunku zysków i strat jako przychody finansowe, a salda kont, na których księgowane są różnice kursowe ujemne wykazywane są w rachunku zysków i strat jako koszty finansowe).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W opisanym powyżej stanie faktycznym, Spółka wnosi o potwierdzenie, że na dzień 1 stycznia 2009 r., w związku ze zmianą metody rozpoznawania różnic kursowych dla celów podatkowych (tj. przyjęcia tzw. „metody rachunkowej”) Spółka powinna rozpoznać naliczone na 31 grudnia 2008 r. odpowiednio przychody oraz koszty z tytułu różnic kursowych, w kwocie wykazanej w rachunku zysków i strat stanowiącym część sprawozdania finansowego Spółki sporządzonego na dzień 31 grudnia 2008 r., w wysokości sald odpowiednich kont wynikowych, na których księgowane są różnice kursowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle obowiązujących przepisów art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z przyjęciem przez Spółkę metody rozpoznawania przychodów i kosztów z tytułu różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, Spółka na dzień 1 stycznia 2009 r. powinna wykazać wyłącznie te przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, które zostały wykazane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2008 r. (tj. różnice kursowe naliczone w roku 2008, wykazane w rachunku zysków i strat za rok 2008).

Zdaniem Spółki, rozpoznane na dzień 1 stycznia 2009 r. przychody i koszty z tytułu różnic kursowych naliczonych na dzień 31 grudnia 2008 r. nie powinny obejmować różnic kursowych naliczonych na ostatni dzień lat wcześniejszych (tj. odpowiednio roku 2006 oraz 2007).

W świetle art. 9b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, Spółka na pierwszy dzień roku 2009, powinna (i) zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego oraz (ii) od tego dnia przynajmniej przez 3 kolejne lata podatkowe (tj. w przypadku Spółki do końca roku 2011) rozpoznawać różnice kursowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Zdaniem Spółki, obowiązek rozpoznania na dzień 1 stycznia 2009 r. różnic kursowych naliczonych na dzień 31 grudnia 2008 r. dotyczy wyłącznie tych różnic, które zostały wykazane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2008 r. Za takim podejściem przemawia łączna wykładnia literalna przepisów art. 9b ust. 5 oraz art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które wskazują m.in., że:

     i na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana metoda rachunkowa rozpoznawania różnic kursowych podatnicy zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego oraz
     ii podatnicy rozpoznający różnice kursowe metodą rachunkową zaliczają do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.

W świetle literalnej wykładni powyższych przepisów, zdaniem Spółki, w przypadku przyjęcia przez podatnika tzw. rachunkowej metody rozpoznawania różnic kursowych na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 2, powinien on w kalkulacji podatku za dany rok obrotowy uwzględnić wyłącznie te różnice kursowe, które są wykazywane jako przychody i koszty dla celów rachunkowych (tj. ujęte w jego księgach rachunkowych) w roku, w którym ta metoda jest stosowana.

W szczególny sposób został przy tym uregulowany sposób rozpoznania różnic kursowych w pierwszym roku podatkowym, w którym podatnik będzie stosował metodę rachunkową. W roku tym w rachunku podatkowym powinny zostać uwzględnione nie tylko różnice naliczone i ujęte w księgach rachunkowych na bieżąco w ciągu danego roku obrotowego, lecz dodatkowo przychody i koszty z tytułu różnic kursowych naliczone na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego. Przepis określający sposób rozpoznania naliczonych różnic kursowych na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym przyjęto metodę rachunkową jednoznacznie określa, iż powinny to być różnice kursowe naliczone na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

W świetle powyższego, w ocenie Spółki, powinna Ona rozpoznać na dzień 1 stycznia 2009 r. dodatkowo te różnice kursowe, które zostały ujęte w sporządzonym przez Nią sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 2008 r., tj. w kwocie, która wpłynęła na wynik finansowy roku 2008. Zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, różnice kursowe wykazywane są w rachunku zysku i strat Spółki zarówno po stronie przychodów (dodatnie różnice kursowe), jak i kosztów (ujemne różnice kursowe). W związku z powyższym, Spółka rozpozna na 1 stycznia 2009 r. zarówno przychód, jak i koszt z tytułu różnic kursowych naliczonych na dzień 31 grudnia 2008 r., ujęte w jej rachunku zysków i strat.

Jednocześnie, na dzień 1 stycznia 2009 r. Spółka nie powinna rozpoznawać różnic kursowych, które wpłynęły na wynik finansowy w latach 2006 i 2007, gdyż odpowiednio w latach 2007 oraz 2008 Spółka nie przeszła na rachunkową metodę rozpoznawania różnic kursowych i w związku z tym, nie była uprawniona do ujmowania w rachunku podatkowym naliczonych w tych latach różnic kursowych. Podobne stanowisko odnośnie rozpoznania różnic kursowych na pierwszy dzień roku, w którym podatnik przyjął metodę rachunkową do rozpoznawania różnic kursowych wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2008 r. nr IBPB3/423-64/08/AM/KAN-691/08: „(...) Oznacza to, że po przyjęciu metody ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości kosztem lub przychodem podatkowym będą wszelkie różnice kursowe zarówno zrealizowane, jak i niezrealizowane. Zasada ta dotyczy tych różnic kursowych, które powstały w 2007 r., tj. w momencie obowiązywania ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ prawo nie działa wstecz niezrealizowane ujemne różnice kursowe naliczone na dzień 31 grudnia 2005 r. nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu w 2007 roku”.

Mając powyższe na uwadze, Spółka wnosi o potwierdzenie poprawności stanowiska wyrażonego we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj