Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-442/09/MW
z 7 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-442/09/MW
Data
2009.07.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
odsetki
przychody w walutach obcych
waluta obca


Istota interpretacji
Czy przy rozwiązaniu lokaty założonej w walucie obcej – dochodem podatnika są wyłącznie naliczone odsetki, których wartość przelicza się na złote, czy dochodem jest różnica kursowa uzyskana wirtualnie pomiędzy wartością waluty przy założeniu lokaty i przy jej rozwiązaniu?



Wniosek ORD-IN 666 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 21 kwietnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odsetek od lokaty założonej w walucie obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odsetek od lokaty założonej w walucie obcej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, posiada konto walutowe w USD. Doradca finansowy banku polecił wnioskodawcy produkt finansowy jakim jest nabycie papierów dłużnych USD, które miały być odkupione od niego po jakimś czasie z zyskiem. W dniu 23 kwietnia 2008r. wnioskodawca złożył zlecenie nabycia papierów ze środków z jego konta w USD i otrzymał dokument: potwierdzenie zlecenia – kopia dla klienta Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Subfundusz Papierów Dłużnych USD, gdzie wskazano walutę transakcji – USD.

W związku z kryzysem finansowym, dnia 09 stycznia 2009r. wnioskodawca złożył dyspozycję odkupienia jednostek. Po operacji odkupienia na jego konto walutowe wpłynęła kwota USD mniejsza, niż wydatkował na zakup tych jednostek. Tym samym poniósł stratę na całej transakcji.

Jednakże bank potrącił podatek dochodowy uzasadniając to faktem przewalutowania USD na złotówki w swoich księgach przy nabyciu jednostek i przy odkupieniu jednostek. Pomimo straty transakcyjnej różnice kursów walut w tym okresie spowodowały w księgach banku wystąpienie wirtualnego dochodu, z którego bank jako płatnik pobrał podatek.

Problem dotyczy również lokat w walucie, gdzie bez wątpienia powinny być opodatkowane doliczone odsetki, ale podejście banku skłania do zastanowienia, czy opodatkowaniu nie będzie podlegać uzyskana dodatnia różnica kursowa ustalona poprzez przeliczenie wartości waluty przy jej założeniu i przy jej zamknięciu. Może się zdarzyć w takim podejściu, że po ustaleniu różnic kursowych nie będzie zysku do opodatkowania nawet z doliczonymi odsetkami, gdy różnice kursów mogą być tak znaczące.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przy rozwiązaniu lokaty założonej w walucie obcej – dochodem podatnika są wyłącznie naliczone odsetki, których wartość przelicza się na złote, czy dochodem jest różnica kursowa uzyskana wirtualnie pomiędzy wartością waluty przy założeniu lokaty i przy jej rozwiązaniu...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem wnioskodawcy, przy rozwiązaniu lokaty założonej w walucie obcej – dochodem podatnika są wyłącznie naliczone odsetki, których wartość przelicza się na złote, a nie jest dochodem różnica kursowa uzyskana wirtualnie pomiędzy wartością waluty przy założeniu lokaty i przy jej rozwiązaniu. Tym samym to wyłącznie odsetki od lokaty walutowej – jako zysk transakcyjny – winny być opodatkowane zawsze, bez znaczenia jakie kursy walut są przy zakładaniu lokaty i przy jej rozwiązaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika reguluje art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Natomiast w myśl art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności (świadczeń) z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 tej ustawy są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych, tj. m.in. dochodów z tytułu odsetek.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 11 ust. 3 ww. ustawy przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11 ust. 4 ww. ustawy).

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w przypadku rozwiązania lokaty założonej w walucie obcej przychodem wnioskodawcy będzie wartość odsetek przeliczona na złote według kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik i który ma zastosowanie przy kupnie walut. Przy przeliczaniu przychodu zastosowanie kursu średniego Narodowego Banku Polskiego możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie korzysta z usług banku lub też, gdy bank, z którego usług korzysta, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu.

Od przeliczonego w ww. sposób przychodu bank, jako płatnik, pobierze należny 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 3 zawartego we wniosku ORD-IN. Ocena stanowiska w zakresie pytań Nr 1 i 2 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj