Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-851/09/BG
z 27 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-851/09/BG
Data
2009.07.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych


Słowa kluczowe
amortyzacja
część składowa
drukarka
komputery
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
urządzenie peryferyjne
wartość początkowa


Istota interpretacji
Czy wartością początkową środka trwałego wyłączonego z funkcjonującego dotychczas zespołu środków będzie wartość historyczna netto tego środka, a więc cena nabycia tego środka pomniejszona o dokonane w okresie funkcjonowania zespołu środków odpisy amortyzacyjne przypadające na ten środek trwały.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego wyłączonego z funkcjonującego dotychczas zespołu środków (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego wyłączonego z funkcjonującego dotychczas zespołu środków.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka nabyła i przyjęła w użytkowanie zestawy komputerowe, składające się z:

  • jednostki centralnej wraz z klawiaturą, myszą i innymi urządzeniami peryferyjnymi;
  • monitora;
  • klawiatury, myszy i innych urządzeń peryferyjnych;

lub:

  • komputera typu laptop wraz z klawiaturą myszą i innymi urządzeniami peryferyjnymi;
  • stacji dokującej;
  • monitora.

Wartość początkową zestawu komputerowego stanowi cena nabycia poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład. Dla zestawów komputerowych stosowana jest stawka amortyzacji podatkowej 30%, zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacji, stanowiącym Załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zestawy komputerowe są wykorzystywane w działalności Spółki jako narzędzia wspierające czynności administracyjno - biurowe wykonywane przez pracowników Spółki lub też, w niektórych przypadkach, jako urządzenia monitorujące np. w działach informatycznych - jako urządzenia monitorujące stan sieci LAN/WAN lub w Centrum Zarządzania i Nadzoru Sieci - jako urządzenia monitorujące stan pracy urządzeń nadawczych, za pomocą których Spółka świadczy usługi emisji sygnału radiowo - telewizyjnego dla swoich klientów.

W dacie rozpoczęcia użytkowania zestawów komputerowych oraz wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych Spółka uznała, że środkiem trwałym kompletnym i zdatnym do używania jest zespół urządzeń tworzących zestaw komputerowy, przy czym Spółka kierowała się głównie kryterium funkcjonalności. W chwili rozpoczęcia użytkowania zestawów komputerowych, każdy taki zestaw był użytkowany przez jednego dedykowanego pracownika, przez określony okres czasu, możliwości wymiany urządzeń w zestawach były ograniczone z uwagi na brak standaryzacji kupowanego sprzętu (urządzenia różnych typów, nabywane od różnych producentów), a urządzenia składowe zużywane były równomiernie.

Na dzień dzisiejszy, z uwagi na tworzenie stanowisk pracy dla mobilnych pracowników oraz wprowadzenia standaryzacji sprzętu komputerowego, niektóre urządzenia składowe zestawów komputerowych stacja dokująca i monitor są współużytkowane lub używane zamiennie przez wielu pracowników, którzy w miarę potrzeby wpinają komputery typu laptop do stacji dokujących lub podłączają do monitora. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia postępu technologicznego, dzięki któremu nowe monitory ciekłokrystaliczne LCD są użytkowane niemal dwa razy dłużej niż jednostka centralna lub pozostałe elementy składowe zestawu komputerowego. Faktyczny okres użytkowania zestawów komputerowych, w których skład wchodziły monitory starego typu wynosił 3-4 lata, co również pokrywało się ze stawką amortyzacji stosowanej dla celów podatkowych. W chwili obecnej faktyczny okres ekonomicznej użyteczności jednostki centralnej czy laptopa wynosi również 3- 4 lata, zaś przewidywalny czas eksploatacji monitorów LCD wynosi 7 lat, co w efekcie powoduje, że taki monitor (choć dla celów podatkowych w pełni umorzony) będzie przyłączany do innej jednostki centralnej czy laptopa po wycofaniu wcześniej zużytych urządzeń.

Jak wspomniano, część z użytkowanych w Spółce monitorów wykorzystywana jest również jako urządzenia monitorujące. W związku z tym, monitory takie są podłączane w dowolnej konfiguracji do innych urządzeń, na różny okres czasu i często zmieniają miejsce i funkcje użytkowania.

Mając powyższe na uwadze, Spółka stoi na stanowisku, że obecnie niektóre z elementów zestawu komputerowego tj. monitor oraz stację dokującą można uznać za samodzielny, kompletny i zdatny do użytku środek trwały, który można wprowadzić do ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały podlegający amortyzacji. W związku z powyższym Spółka zamierza w przypadku nowo nabywanych monitorów oraz stacji dokujących wprowadzać do ewidencji środków trwałych każde z urządzeń jako samodzielny, odrębny środek trwały.

Ponadto, Spółka zamierza zmienić klasyfikację posiadanych środków trwałych - zestawów komputerowych w ten sposób, że środkiem trwałym będą:

  • monitor,
  • stacja dokująca,
  • jednostka centralna wraz z klawiaturą, myszą i innymi urządzeniami peryferyjnymi,
  • komputer typu laptop wraz z klawiaturą myszą i innymi urządzeniami peryferyjnymi,

o ile takie urządzenia są przystosowane do współpracy z różnymi innymi urządzeniami.

Wartość początkową każdego środka trwałego Spółka zamierza ustalić jako różnicę pomiędzy ceną nabycia każdego urządzenia a przypadającą na nie sumą odpisów amortyzacyjnych obliczonych zgodnie z zastosowaną dla danego zestawu komputerowego stawką i metodą amortyzacji. Odrębne i samodzielne środki trwałe będące wcześniej składowymi zestawów komputerowych będą zaliczone do tej samej grupy, a amortyzacja będzie dokonywana przy zastosowaniu stawki obowiązującej do tej pory dla użytkowanych zestawów komputerowych. Tym samym wysokość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych nie ulegnie zmianie.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy wartością początkową środka trwałego wyłączonego z funkcjonującego dotychczas zespołu środków będzie wartość historyczna netto tego środka, a więc cena nabycia tego środka pomniejszona o dokonane w okresie funkcjonowania zespołu środków odpisy amortyzacyjne przypadające na ten środek trwały.

(pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

Zdaniem Spółki wartością początkową środka trwałego wyłączonego z dotychczasowego zespołu środków trwałych będzie wartość historyczna netto tego środka, a zatem cena jego nabycia przez Spółkę pomniejszona o dokonane do chwili odłączenia odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie z art. 16 g ust. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej : ustawa o pdop) w razie trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej wartość początkową tego środka zmniejsza się, od następnego miesiąca po odłączeniu, o różnicę między ceną nabycia odłączonej części a przypadającą na nią w okresie połączenia, sumą odpisów amortyzacyjnych obliczoną przy zastosowaniu metody amortyzacji i stawki amortyzacyjnej stosowanej przy obliczaniu odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego. Jednocześnie - na podstawie art. 16 g ust. 17 ustawy pdop - jeśli odłączona część zostanie następnie przyłączona do innego środka trwałego, w miesiącu połączenia zwiększa się wartość początkową tego innego środka o różnicę o której mowa wyżej. Zdaniem Spółki w przypadku, gdy środek trwały zostanie odłączony od funkcjonującego do tej pory zespołu środków trwałych to podstawę amortyzacji tego odłączonego środka będzie stanowić wartość, o jaką pomniejsza się podstawę amortyzacji zespołu środków trwałych pozostałego po odłączeniu. Skoro ustawa pdop przewiduje, że w przypadku odłączenia od środka trwałego jego części składowej lub peryferyjnej wartość początkową tego środka trwałego zmniejsza się o cenę nabycia tej części pomniejszoną o sumę przypadających na tę część odpisów amortyzacyjnych, to, w ocenie Spółki, wartość początkową odłączonej części stanowić będzie kwota, o którą pomniejszono wartość początkową środka trwałego. Analogicznie przepis art. 16 g ust. 17 ustawy pdop przewiduje, że w razie przyłączenia odłączonej wcześniej części do innego środka trwałego, wartość początkową tego środka zwiększa się o wyżej opisaną różnicę. Mając powyższe na względzie, skoro przy odłączeniu części środka trwałego wartość początkową tego środka zmniejsza się, a przy przyłączeniu tej części do innego środka trwałego wartość tego innego środka zwiększa się o cenę nabycia przenoszonej części pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne, to kwota zmniejszenia lub zwiększenia jest wartością początkową przenoszonej części składowej.

Jakkolwiek ustawa pdop nie zawiera bezpośrednich przepisów dotyczących ustalania wartości początkowej części składowej odłączonej od środka trwałego, która po wyłączeniu stanowi samodzielny środek trwały, to jednak, zdaniem Spółki, przepisy art. 16 g ust. 16 i 17 pozwalają uznać, że w przypadku odłączenia od zestawu urządzeń stanowiącego w całości jeden środek trwały pojedynczego środka trwałego wartością początkową odłączanego środka powinna być cena jego nabycia pomniejszona o sumę przypadających na niego odpisów amortyzacyjnych dokonanych w okresie funkcjonowania zespołu środków trwałych.

Spółka podkreśla, iż możliwość odłączenie od zestawu urządzeń części składowej stanowiącej odrębny środek trwały spowodowana jest postępem technologicznym, standaryzacją urządzeń oraz zmianami organizacyjnymi w Spółce, a co za tym idzie swego rodzaju zmianą funkcjonalności zespołu środków trwałych i wchodzących w jego skład elementów. W konsekwencji pomimo faktu, iż odłączany środek trwały do czasu odłączenia stanowił część składową środka trwałego, jakim jest zespół środków trwałych (tutaj, zestaw komputerowy), może on w konkretnym stanie faktycznym stanowić samodzielny środek trwały. Mając powyższe na względzie możliwe jest, w ocenie Spółki, zastosowanie przepisów o wartości początkowej części składowej do ustalenia wartości początkowej odłączanego z zespołu środków trwałych środka trwałego. Urządzenia, które do chwili odłączenia od zespołu środków trwałych, wchodziły w skład tzw. zestawu komputerowego, podlegały amortyzacji od chwili wprowadzenia takiego zestawu do ewidencji środków trwałych

W związku z powyższym wartość środka trwałego stanowiącego część składową zespołu środków trwałych ulegała systematycznemu zmniejszeniu o sumę dokonywanych odpisów amortyzacyjnych przypadających na ten środek trwały. Zatem w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego powstałego na skutek odłączenia urządzenia od zestawu komputerowego, w dacie odłączenia środka trwałego od zespołu urządzeń stanowiącego jeden środek trwały, wartość takiego środka trwałego należy ustalić jako cenę nabycia takiego urządzenia pomniejszoną o dokonane do tej pory odpisy amortyzacyjne (w ramach odpisów dokonywanych od całego zestawu komputerowego).

Podsumowując, w przypadku, gdy Spółka odłączy środek trwały (monitor lub stację dokującą), od zespołu komputerowego stanowiącego w całości jeden środek trwały, za wartość początkową takiego środka trwałego powinna uznać cenę nabycia tego urządzenia pomniejszoną o proporcjonalnie odpowiadającą na to urządzenie wartość dokonanych już (w ramach zestawu komputerowego) odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się iż w sprawie będącej przedmiotem pytania Nr 1 wydano odrębną interpretację indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj