Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-564/09-3/AK
z 22 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-564/09-3/AK
Data
2009.07.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
dostawa towarów
prezent
przekazanie nieodpłatne
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy w świetle stanu faktycznego przedstawionego w niniejszym wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe?



Wniosek ORD-IN 629 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2004 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.), uzupełnionym w dniu 16 lipca 2009 r. (data wpływu dnia 16 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup żywności, napojów oraz usług wyjazdów rekreacyjnych,
  • nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup gastronomii.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 16 lipca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.) o Krajowy Rejestr Sądowy przesłany faxem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży hurtowej nasion zbóż, kukurydzy pastewnej i rzepaku.

Zasadnicza sprzedaż Wnioskodawcy dokonywana jest na rzecz hurtowników-dealerów i dotyczy nasion kukurydzy i traw. Odbiorcami finalnymi są rolnicy, zaopatrywani przez dealerów.

W celu szerzenia wiedzy na temat sposobu uprawy i pielęgnacji sprzedawanych roślin Zainteresowany organizuje różnego rodzaju akcje informacyjno-reklamowe dla rolników i dealerów (kontrahentów). W szczególności akcje te można pogrupować w następujący sposób:

  • poza sezonem siewu i wzrostu roślin – spotkania odbywają się w wynajmowanych pomieszczeniach, hotelach i restauracjach, a także ośrodkach doradztwa rolniczego na terenie całego kraju. W ich trakcie pracownicy Spółki szkolą i wyjaśniają tematy agrotechniczne, ponadto przedstawiają wyniki badań prowadzonych ze sprzedawanymi gatunkami roślin.
  • w sezonie wegetacyjnym – spotkania odbywają się na poletkach demonstracyjnych, gdzie możliwa jest obserwacja roślin na różnym etapie ich wzrostu i rozwoju; pracownicy Spółki udzielają praktycznych konsultacji.

Wspomnianym akcjom towarzyszy poczęstunek dla pracowników oraz zaproszonych gości połączony często z degustacją różnego rodzaju wyrobów alkoholowych.

Ponadto dealerzy realizujący najwyższe obroty oraz rolnicy dokonujący największych zakupów roślin i zbóż oferowanych przez Spółkę są obdarowywani dodatkowymi bezpłatnymi porcjami nasion lub prezentami np. w postaci alkoholu lub wyjazdów rekreacyjnych.

Wydatki na gastronomię, zakup żywności oraz napojów, w tym również alkoholowych ponoszone w ramach wspomnianych akcji, a także wydatki związane z przekazywanymi, prezentami są klasyfikowane przez Spółkę jako koszty reprezentacji i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle stanu faktycznego przedstawionego w niniejszym wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe...

Zdaniem Wnioskodawcy, z dniem 1-go grudnia 2008 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w myśl których wprowadzono zmianę w art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., zwana dalej „Ustawą VAT”) uchylającą punkt 2 w ustępie 1 oraz ustęp 3. W konsekwencji przestał obowiązywać przepis uzależniający możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych towarów i usług od zaliczenia wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Tym samym podatnicy podatku VAT uzyskali możliwość odliczania VAT naliczonego przy dokonywaniu zakupów klasyfikowanych jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisów o podatku dochodowym, pod warunkiem powiązania tych zakupów z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, należy uznać, iż zważywszy na ich bezsporny związek z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT w Spółce, wydatki na:

  • gastronomię, zakup artykułów spożywczych, napojów i alkoholu - zużywanych podczas akcji informacyjno-reklamowych dla rolników i dealerów,
  • zakup alkoholu przeznaczonego na prezenty dla rolników i dealerów ,
  • zakup usługi wyjazdu rekreacyjnego

będą skutkować możliwością obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego o wartość VAT naliczonego przy wymienionych powyżej zakupach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za

  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup żywności, napojów oraz usług wyjazdów rekreacyjnych
  • nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup gastronomii.

    Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Treść tego przepisu wskazuje, iż:

    • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
    • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”.

    Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi nie są do nich wykorzystywane.

    Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

    Art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

    Oznacza to, że generalną zasadą jest brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług gastronomicznych i noclegowych.

    Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni ze sprzedażą opodatkowaną.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży hurtowej nasion zbóż, kukurydzy pastewnej i rzepaku. W celu szerzenia wiedzy na temat sposobu uprawy i pielęgnacji sprzedawanych roślin Zainteresowany organizuje różnego rodzaju akcje informacyjno-reklamowe dla rolników i dealerów (kontrahentów). Wspomnianym akcjom towarzyszy poczęstunek dla pracowników oraz zaproszonych gości połączony często z degustacją różnego rodzaju wyrobów alkoholowych.

    Ponadto dealerzy realizujący najwyższe obroty oraz rolnicy dokonujący największych zakupów roślin i zbóż oferowanych przez Spółkę są obdarowywani dodatkowymi bezpłatnymi porcjami nasion lub prezentami np. w postaci alkoholu lub wyjazdów rekreacyjnych.

    Organizowane akcje informacyjno-reklamowe niewątpliwie służyć będą zwiększeniu jej sprzedaży, a zatem wpływać będą na zwiększenie obrotów Spółki podlegających opodatkowaniu.

    Zatem, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na nabycie towarów będących przedmiotem nagród w akcji informacyjno-reklamowych oraz na zakup żywności i napojów, ze względu na fakt, iż poniesione wydatki wykazują związek z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Natomiast, z uwagi na wyłączenia zawarte w cyt. wyżej art. 88 ust. 4 ustawy, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku od nabytej usługi gastronomicznej.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług. Kwestie dotyczące opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów i usług zostały rozstrzygnięte pismem z dnia 22 lipca 2009 r. nr ILPP2/443-564/09-4/AK.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


    Referencje


  • doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj