Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-365/09/KB
z 27 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-365/09/KB
Data
2009.07.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
remanent
spis z natury
spółka osobowa
spółka partnerska
udział w kosztach
udział w zyskach


Istota interpretacji
obowiązek sporządzania co miesiąc spisu z natury



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 05 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzania co miesiąc spisu z natury – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzania co miesiąc spisu z natury.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W celu wykonywania przez wnioskodawcę oraz drugiego wspólnika, wolnego zawodu radcy prawnego lub adwokata, w grudniu 2008 roku wnioskodawca zawiązał spółkę partnerską. Zgodnie z umową spółki przedmiotem jej działalności jest działalność prawnicza (PKD-69.10.Z). Partnerzy wnieśli do spółki wkłady pieniężne w równych wysokościach. Ponadto zgodnie z umową spółki, udziały parterów w przychodach, kosztach zyskach i stratach spółki ustalane są na podstawie odrębnych uchwał partnerów, w których należy przyporządkować każdemu partnerowi konkretne usługi (przychody z ich realizacji) i rzeczywiście poniesione koszty realizacji tych usług, na zasadach ustalonych w uchwale partnerów założycieli, stosownie do zakresu przyczynienia się poszczególnych partnerów do pozyskania zleceń na usługi wykonywane przez spółkę i zakresu uczestnictwa w ich organizacji i realizacji. Tak więc, zgodnie z umownym ustaleniem, partnerzy spółki co miesiąc podejmują uchwałę w sprawie udziału w zyskach spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uwzględniając stan faktyczny sprawy oraz treść § 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówiącego, że: podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności – nie zachodzi przesłanka do sporządzania przez spółkę co miesiąc spisu z natury...

Zdaniem wnioskodawcy przepis § 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (publikacja: Dz. U. z 2003r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) – dalej rozporządzenie – stanowi, że podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacja działalności.

Ponadto zgodnie z § 27 ust. 4 rozporządzenia, o zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Z powyższych przepisów wynika więc, że jeśli wystąpi któraś z wymienionych, w zamkniętym katalogu, przesłanek do sporządzenia spisu z natury, taki spis podatnicy musza sporządzić. Ponadto jeśli taki spis miałby być sporządzony w terminie innym niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu z odpowiednim wyprzedzeniem. Jedną z przesłanek sporządzenia spisu z natury jest, zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia, zmiana proporcji udziałów wspólników.

Zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), umowa spółki partnerskiej powinna zawierać m. in. określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość. Ponadto uwzględniając treść art. 89 ww. ustawy, w sprawach nieuregulowanych w Dziale II tego Kodeksu do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tak więc do spółki partnerskiej znajdzie zastosowanie art. 50 § 1 Kodeksu, w myśl którego udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, jak i art. 51 z którego wynika, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu oraz, że określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Z treści powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że tam gdzie ustawodawca ma na myśli udział wspólnika w zysku spółki posługuje się zwrotem „udział w zyskach”.

Podobną konsekwencję można zauważyć w przepisach podatkowych; w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) mówi się, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku a w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Uwzględniając powyższe argumenty oraz treść przepisu § 27 ust. 1 rozporządzenia, mówiącego że spis z natury sporządza się m. in. w sytuacji zmiany proporcji udziałów wspólników, należy uznać, że w przypadku spółki nie zachodzi obowiązek przeprowadzenia takiego spisu. Jak wskazano powyżej zgodnie z umową spółki udziały kapitałowe partnerów są równe i stałe, stąd nie dochodzi do zmiany proporcji udziałów wspólników. W związku z tym, że przepis rozporządzenia nie wymienia jako przesłanki sporządzenia spisu z natury, zmiany udziałów wspólników w zyskach spółki, podejmowana co miesiąc przez wspólników uchwała określająca ich udział w zyskach, nie jest okolicznością wpływającą na obowiązek wykonania spisu z natury. Wychodząc z założenia racjonalnego działania prawodawcy, należy uznać że jeżeli jego celem byłoby nałożenie na podatników obowiązku sporządzania spisu w sytuacji gdy zmieniają się udziały w zyskach wspólników w spółce, wskazałby wprost o tym w przepisach, jak zrobił to np. w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w ocenie wnioskodawcy, uwzględniając opisany powyżej stan faktyczny sprawy, nie zachodzi w spółce obowiązek sporządzania comiesięcznego spisu z natury, w sytuacji gdy podejmowane są uchwały co do udziału wspólników w zyskach spółki. Rozszerzająca wykładnia przepisu § 27 ust. 1 rozporządzenia prowadziłaby do niepotrzebnych obowiązków ewidencyjnych i biurokratycznych w spółce, ponadto nakładałaby obowiązek informowania w każdym miesiącu właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzenia spisu z natury. Działalnie takie nie miałoby żadnego oparcia w obowiązujących przepisach materialnego prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.- określanego dalej skrótem K.s.h.) spółka osobowa to – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo – akcyjna.

W myśl art. 86 § 1 K.s.h. spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów, określonych w art. 88 lub w odrębnej ustawie (art. 87 § 1 K.s.h.).

Zgodnie z art. 91 K.s.h. umowa spółki partnerskiej powinna zawierać:

  1. określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2,
  4. w przypadku gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów,
  5. firmę i siedzibę spółki,
  6. czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  7. określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.

W sprawach nieuregulowanych w Dziale II K.s.h. do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 89 K.s.h.). Stosownie do art. 50 § 1 K.s.h. udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. Natomiast w myśl art. 51 K.s.h. każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Cytowane powyżej przepisy nie przewidują możliwości wyłączenia wspólnika z udziału w zyskach spółki.

Z powyższych przepisów wynika, iż należy odróżnić wysokość udziału wspólnika w spółce partnerskiej od jego udziału w zysku tej spółki.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.

Szczegółowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

W myśl § 27 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego (§ 27 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Zgodnie z § 28 ust. 4 ww. rozporządzenia o zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wspólnicy spółki partnerskiej, której wspólnikiem jest wnioskodawca, zgodnie z postanowieniami umowy spółki, co miesiąc podejmują uchwałę w sprawie udziału wspólników w zyskach spółki. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, nie powstanie obowiązek comiesięcznego sporządzania remanentu, bowiem podejmowane uchwały o udziale w zysku wypracowanym przez spółkę nie prowadzą do zmiany proporcji udziałów wspólników w tej spółce.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie mając na względzie przedstawiony w złożonym wniosku stan faktyczny, zauważyć należy, iż przedmiotem wniosku, a tym samym i przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena prawidłowości stosowanego przez Spółkę (wspólników tej Spółki) sposobu określenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej w formie Spółki partnerskiej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj