Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-618/09-3/ISN
z 17 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-618/09-3/ISN
Data
2009.07.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
druk
książka
materiały własne
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Istota interpretacji
Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy książek drukowanych z własnych materiałów.



Wniosek ORD-IN 573 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania preferencyjnej stawki 0% VAT dla druku książek oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, do wykonania których wykorzystywane są materiały własne drukarni – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania preferencyjnej stawki 0% VAT dla druku książek oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, do wykonania których wykorzystywane są materiały własne drukarni. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lipca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.) o sprostowanie przedstawionego symbolu PKWiU.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność poligraficzną w zakresie druku wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych, ulotek, a także czasopism. Spółka zamierza wykonywać na zlecenie wydawców – książki – podręczniki szkolne oznaczone numerami ISBN (symbol PKWiU książek ex 22.11). Numer ISBN jak i prawa autorskie do książek przez cały proces produkcyjny należeć będą do klienta Spółki – wydawcy. Zainteresowany jako drukarnia dokona kompleksowego wykonania nakładu, sporządzając finalny produkt - książkę. Książki będą drukowane wyłącznie na papierze własnym, przy użyciu innych własnych materiałów poligraficznych, takich jak farby, płyty, przy użyciu maszyn i urządzeń należących do Wnioskodawcy. W końcowym procesie produkcyjnym okładki do książek będą drukowane przez inne drukarnie (na zamówienie oraz koszt Spółki), które również dokonają usługi oprawy. W taki sposób przygotowany wyrób gotowy w postaci książki, nie podlegający już jakiejkolwiek dalszej obróbce w przyszłości, będzie dostarczony do klienta – wydawcy. W momencie dostarczenia książek nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Godnym zamiarem stron i celem zawieranej umowy będzie przekazanie towaru, jakim są książki – podręczniki szkolne. Na wszelkich dokumentach takich jak zamówienie czy faktura VAT, wprowadzono obowiązek umieszczenia następującej klauzuli: „Od momentu wydania nakładu wydawcy lub wskazanej przez niego osobie na wydawcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel”.

W uzupełnieniu do wniosku, Zainteresowany sprostował podany wcześniej symbol PKWiU z 20.22.11 na ex 22.11, stwierdzając jednocześnie, iż zaistniała pomyłka powstała w trakcie przepisywania przygotowanego tekstu do formularza ORD-IN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka dokonywać będzie dostawy towaru, a co się z tym wiąże w rozumieniu § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 28 listopada 2008 r., powinna zastosować stawkę podatku w wysokości 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 41 ust. 2 oraz poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką 7% podlegają książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek. Natomiast w myśl § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 28 listopada 2008 r., obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia: książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopism specjalistycznych.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W nawiązaniu do powyższego artykułu oraz do wcześniej cytowanego art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, należy rozważyć, czy dochodzi w opisanym stanie faktycznym do dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, czyli czy dochodzi do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Zdaniem Spółki, z chwilą wydania wydawcy wytwarzanej książki z materiałów własnych (jedynie okładki tworzone są przez odrębny podmiot, lecz na jej zamówienie i koszt), przenosi ona na wydawcę prawo do rozporządzania tymi produktami jak właściciel w rozumieniu art. 5.1 Szóstej Dyrektywy UE, co z kolei stanowi, że mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Skoro w wyniku czynności drukarni powstają nowe dobra, którymi drukarnia ma prawo rozporządzać w sferze materialnej, tym samym jest podmiotem uprawnionym do przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą (materialnym efektem drukowania) jak właściciel na inny podmiot – wydawcę. Oznacza to, że przekazanie wydawnictwu za wynagrodzeniem wykonanych towarów (książek) spełnia wszelkie warunki konieczne do uznania transakcji za dostawę.

W związku z powyższym, w nawiązaniu do § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 28 listopada 2008 r., Spółka powinna zastosować stawkę podatku w wysokości 0%, wystawiając fakturę VAT.

Pogląd ten potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w postanowieniu z dnia 14 maja 2008 r. (lBPP2/443-141/08/WN) twierdząc, iż „Proces wydrukowania książki w oparciu o materiały własne jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, który staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzania nimi jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest książka. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których drukarnia - aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo do ich posiadania na nabywcę. Kiedy mowa o przeniesieniu prawa do rozporządzania nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem praw własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi. W tym przypadku niewątpliwie drukarnia wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać książek. Przeniesienie własności tych towarów na wydawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku, czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez drukarnię na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez drukarnię z jej materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tą czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT”.

Pogląd ten również potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w postanowieniu z dnia 6 lutego 2008 r. (sygn. ILPP2/443-126/07-2/GZ), w którym stwierdził, że „Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu, Spółka dysponuje książkami, które w całości zostały wykonane przy użyciu materiałów własnych. Prawo do rozporządzania książką jak właściciel, Spółka przenosi na nabywcę w momencie odbioru przez niego książki. Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej regulacje, stwierdza się, że przedmiotem działalności Spółki jest w tym przypadku dostawa towaru (książki). Po realizacji zlecenia wykonanego w całości z materiałów własnych, przenoszone jest bowiem prawo do rozporządzania książką jak właściciel - na rzecz ich nabywcy”.

Pogląd taki został również przedstawiony w interpretacji indywidualnej z dnia 14 listopada 2007 r. również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP1/443 187/07-3/IN), w którym wyraźnie stwierdzono, że w przypadku drukowania książek z materiałów własnych mamy do czynienia z dostawą towarów.

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji z dnia 30 listopada 2005 r. (sygn. 1401/HT1/4407/14-97/05/BT) stwierdzając nieprawidłowość stanowiska wyrażonego przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zauważył, że „w przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez stronę jest wykonanie (na zlecenie) produktu w postaci książek, który został wykonany na własnym materiale, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 ustawy o VAT, jeśli strona przenosi prawo do rozporządzania tym produktem jak właściciel na nabywcę”.

Identycznie został zinterpretowany ten sam problem w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 listopada 2008 r. (sygn. lLPP2/443-746/08-2/ISN oraz sygn. ILPP2/443-745/08-2/EWW).

Podsumowując Spółka stoi na stanowisku, że przedstawione zdarzenie przyszłe będzie związane z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT i w związku z tym zastosowanie znajdzie stawka 0% przy wystawianiu faktur VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj