Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-459/12-4/AG
z 27 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2012 r. (data wpływu 2 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniu 18 lipca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 2 lipca 2012 r. znak ILPB1/415-459/12-2/AG, ILPP2/443-460/12-2/AK, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 lipca 2012 r., a w dniu 18 lipca 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 16 lipca 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo w formie jednoosobowej działalności gospodarczej pod firmą „ x”. Jest ona wpisana do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta x (siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w x).

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy są z jednej strony usługi marketingowe oraz pośrednictwa w sprzedaży produktów spożywczych (dalej: „Przedstawicielstwo handlowe”), z drugiej zaś, niezależna od pierwszego zakresu działalności, działalność portalu internetowego (dalej: „Portal”).

Działalność Wnioskodawcy w zakresie pierwszej części przedsiębiorstwa polega na wykonywaniu czynności przedstawiciela handlowego na rzecz dostawców produktów spożywczych (np. herbata, kawa itp.) dla przedsiębiorstw. Działalność ta obejmuje w szczególności bieżące kontaktowanie się Wnioskodawcy (zarówno telefonicznie, jak i osobiście) z przedstawicielami branży gastronomicznej (tj. przede wszystkim podmiotami prowadzącymi bary i restauracje), jak również z przedstawicielami różnego rodzaju firm (w szczególności zlokalizowanych w biurach) i instytucji oraz oferowanie im wspomnianych produktów oraz negocjowanie ich cen. W zakres tej działalności wchodzi także bieżące zbieranie zamówień od Klientów i przekazywanie ich do realizacji do podmiotów, w imieniu których Wnioskodawca działa. Wynagrodzenie z tytułu powyższej działalności otrzymywane jest przez Wnioskodawcę od podmiotów, na rzecz których działa jako przedstawiciel handlowy.

Druga część działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy to prowadzenie portalu internetowego, będącego platformą umożliwiającą prezentowanie produktów przez podmioty działające w szeroko pojętej branży hotelarskiej (m.in. zarządcy hoteli, dostawcy towarów i usług dla hoteli oraz architekci).

Głównym celem Portalu jest umożliwienie wspomnianym podmiotom kierowania ich oferty do odbiorców/klientów w przestrzeni wirtualnej. Przy prezentacji oferty nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu pomiędzy oferentem a potencjalnym odbiorcą/klientem - tj. kontakt zawierany jest na linii – oferent – Portal - odbiorca. Natomiast późniejszy kontakt pomiędzy odbiorcą a oferentem możliwy jest poprzez narzędzia udostępnione przez Portal (tj. chat, formularz zapytań) lub z pominięciem Portalu poprzez tradycyjne środki komunikacji (tj. email, telefon).

W celu przedstawienia oferty, oferent musi założyć swój profil na Portalu, a następnie w profilu tym publikuje informacje dotyczące swojej działalności oraz swojej oferty. Informacje te trafiają do bazy danych prowadzonej przez Portal (są one prezentowane w serwisie internetowym, jako tzw. Wirtualne stoisko targowe dostępne dla wszystkich przez 365 dni w roku).

Przy czym pokreślenia wymaga fakt, iż działalność Wnioskodawcy sprowadza się do obsługi Portalu oraz jego udoskonalania (m.in. poprzez zmiany grafiki, dodawanie funkcjonalności). Wnioskodawca jednak sam nie odbiera ofert wspomnianych podmiotów i nie przekazuje ich dalej (dzieje się to bezpośrednio i automatycznie na linii oferent - klient, a Portal jest jedynie miejscem, w którym można zapoznać się zdaną ofertą i nawiązać kontakt).

Działalność w zakresie Portalu nie jest powiązana organizacyjnie, finansowo ani funkcjonalnie z pozostałym zakresem działalności gospodarczej Wnioskodawcy, w postaci Przedstawicielstwa handlowego.

Wynagrodzeniem Wnioskodawcy za prowadzenia działalności w formie Portalu są opłaty z umieszczanych na nim reklam, jak również opłaty abonamentowe za udostępnianie oferentom tzw. Kont premium - umożliwiających korzystanie z pełnej funkcjonalności Portalu (pozostałe konta są bezpłatne i umożliwiają korzystanie jedynie z części funkcjonalności Portalu). Przy czym podkreślania wymaga również fakt, iż do obsługi płatności abonamentowych na Portalu uruchomiony został zintegrowany z nim system bilingowy (powiązany z serwisem x.pl), który nie tylko obsługuje płatności, ale również wystawia faktury dla odbiorców (m.in. abonentów).

Mając na uwadze powyższe, w ramach jednej działalności gospodarczej (jednego przedsiębiorstwa) Wnioskodawca może niewątpliwie wyróżnić dwie części swojego przedsiębiorstwa:

  1. Część marketingowo-sprzedażową (tj. Przedstawicielstwo handlowe),
  2. Portal internetowy (tj. Portal).

W celu dalszego rozwoju prowadzonej przez siebie działalności, Wnioskodawca zamierza przystąpić, jako wspólnik do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”). Udziały w Spółce zostałby objęte w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy o VAT dalej: „ZCP”) obejmującej Portal, o którym mowa powyżej oraz pozostałe składniki majątkowe (materialne i niematerialne) służące prowadzeniu tej części jego przedsiębiorstwa (m.in. komputer, telefon komórkowy itp.), jak również zobowiązania związane z działalnością Portalu oraz stanowisko pracy przeznaczone do jego obsługi.

Po wniesieniu wspomnianego aportu do Spółki, działalność, funkcje i zadania wykonywane dotychczas przez Portal (dokładnie - ZCP obejmującą m.in. portal internetowy), byłyby kontynuowane w Spółce.

Ponadto, dotychczasowa działalność Wnioskodawcy, obejmująca wykonywanie czynności w ramach Przedstawicielstwa handlowego byłaby kontynuowana przez Niego w dotychczasowej formie (jako jednoosobowa działalność gospodarcza). Jak wynika z powyższego opisu, każda z wymienionych części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowi jego odrębny element (odrębną jednostkę), realizujący odmienne zadania i funkcjonujący niezależnie od pozostałej części. Wspomniane wyodrębnienie nie ma co prawda charakteru w pełni formalnego (nie istnieje regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, który dokonywałby takiego wyodrębnienia organizacyjnego - wyodrębnienie tego typu jest w praktyce rzadko spotykane przy działalności o takich rozmiarach, jak działalność Wnioskodawcy), jednakże pewne elementy formalnej odrębności pomiędzy wspomnianymi częściami przedsiębiorstwa Wnioskodawcy istnieją. W szczególności należy wskazać, iż działalność w zakresie Przedstawicielstwa handlowego Wnioskodawcy prowadzona jest w oparciu o umowy zawarte z podmiotami na rzecz, których prowadzi tę działalność. Natomiast działalność Portalu oparta jest o odrębny regulamin i umowy.

Należy dodać, iż niewątpliwie podział przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na dwie części (oparte o dwa rodzaje działalności) ma charakter faktyczny i organizacyjny, a do każdej z tych części przypisać można zarówno określone składniki majątkowe (które są wykorzystywane tylko dla działalności danej części przedsiębiorstwa), jak również przychody i koszty związane z działalnością każdej z nich.

W skład wspomnianego aportu do Spółki weszłyby składniki majątkowe wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy związanej z Portalem. W szczególności byłyby to takie składniki materialne jak iPad (

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj