Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-501/09-2/IM
z 15 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-501/09-2/IM
Data
2009.07.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
przychód z kapitału pieniężnego
składniki majątkowe
udział
wartość nominalna
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zwolnienie


Istota interpretacji
1. Czy przekazanie aportu w postaci środków trwałych z prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej będzie skutkowało powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu PIT-36?
2. Czy objęcie udziałów w spółce z o.o. o wartości nominalnej równej wartości księgowej netto wniesionych składników majątku wycenionych po cenie rynkowej trzykrotnie wyższej od objętych udziałów spowoduje powstanie dochodu do opodatkowania PIT-38 w momencie wniesienia wkładu?



Wniosek ORD-IN 335 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2009 r. (daty wpływu 22 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania dochodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych do spółki kapitałowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania dochodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2005 r. Wnioskodawca zakupił zabudowaną budynkami i budowlami nieruchomość gruntową wraz z liniami technologicznymi. Po czym grunt, budynki i budowle oraz pozostałe środki trwałe wprowadzone zostały - po cenie zakupu - do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca dokonuje amortyzacji tych rzeczy (poza gruntem).

Zainteresowany jest też jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającym 100% jej udziałów. Obecnie Wnioskodawca rozważa podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki w drodze ustanowienia i objęcia nowych udziałów, które pokryte zostać miałyby w całości przez Wnioskodawcę wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a mianowicie w postaci prawa własności opisanej powyżej nieruchomości i środków trwałych.

W związku ze znacznym wzrostem wartości nieruchomości w okresie ostatnich lat, Wnioskodawca zamierza ustalić wartość aportu na kwotę odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej nieruchomości pomniejszonej o obciążające nieruchomość hipoteki ujawnione w księdze wieczystej. Podwyższenie natomiast kapitału zakładowego należącej do Wnioskodawcy spółki z o.o. nastąpić miałoby o kwotę odpowiadającą aktualnej wartości netto nieruchomości i pozostałych środków trwałych wykazywanych w ewidencji Wnioskodawcy. Z kolei nadwyżka wartości aportu (tzw. agio), tj. różnica między wartością podwyższenia kapitału zakładowego a wartością aportu, przekazana zostałaby na kapitał zapasowy spółki z o.o. Wartość rynkowa aportu byłaby trzykrotnie wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie uzyskania dochodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych do spółki kapitałowej.

Czy przekazanie aportu w postaci środków trwałych z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej będzie skutkowało powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu PIT-36...

Zdaniem Wnioskodawcy, w prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej amortyzowane środki trwałe wyprowadzone były z ewidencji po wartości księgowej netto, a zatem nie powstałby przychód do opodatkowania podatkiem PIT-36.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisów art. 10 ust. 1 pkt 7 tejże ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)–c).

Jak wskazuje art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przychód, określony w ust. 1 pkt 9 tego artykułu, powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo,
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu objęcia akcji podlega dochód, którego ustawowa definicja zawarta jest w art. 30b ust. 2 pkt 5 cytowanej ustawy.

W myśl tego przepisu, dochodem z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w takich spółkach a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym. Dochód uzyskany z objęcia udziałów opodatkowuje stawką w wysokości 19% (art. 30b ust. 1 ustawy).

W myśl art. 22 ust. 1e pkt 1) w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania, przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Jak wskazano wyżej, objęcie udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny (tj. aport) powoduje powstanie przychodów. Zaznaczyć należy, że wartość nominalna udziałów winna odpowiadać wartości rynkowej (zbywczej) przedmiotu aportu w momencie jego wnoszenia do spółki.

Reasumując przekazanie aportu w postaci środków trwałych z prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej będzie skutkowało powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu PIT-38.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o., został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 15 lipca 2009 r. nr ILPB1/415-501/09-3/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj