Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-624/09-4/MP
z 31 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-624/09-4/MP
Data
2009.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowle
budynek
dostawa
grunty
stawki podatku
użytkowanie wieczyste
zbycie praw
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy w świetle obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów w przedstawionym stanie faktycznym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania ?



Wniosek ORD-IN 479 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.06.2009 r. (data wpływu 26.06.2009 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 28.07.2009 r. pismem z dnia 10.08.2009 r. (data wpływu 11.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.06.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów. Wniosek uzupełniony został w dniu 10.08.2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 23.06.2004 r. Spółka nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego jako zespół składników materialnych i niematerialnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535) transakcja ta nie podlegała przepisom ww. ustawy. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły nieruchomości zabudowane i niezabudowane będące na prawach własności i w użytkowaniu wieczystym, znajdujące się na tych gruntach budynki, budowle, urządzenia i inne środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, majątek obrotowy, nakłady na inwestycje poniesione w 2004 r. Przejęto również pracowników oraz wszelkie umowy z kontrahentami.

W wyniku przeprowadzonych analiz pod kątem przydatności do prowadzonej przez Spółkę działalności wydzielono część zbędną i przeznaczono do sprzedaży.

W miesiącu maju 2009 r. dokonano sprzedaży części tego majątku na rzecz Gminy Miasta, a mianowicie : grunty na prawach własności o pow. 70 727 m2, prawo wieczystego użytkowania gruntu o pow. 21 905 m2 niezabudowanego oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu o pow. 429 507 m2 wraz z posadowionym na nim budynkiem pompowni wody powrotnej oraz uzbrojeniem terenu i urządzeniami.

Spółka od momentu nabycia nie dokonywała na przedmiotowym majątku żadnych inwestycji, a budynek nie był ulepszany ani remontowany.

Cała transakcja została objęta 22% stawką podatku VAT. Jednakże strona nabywająca uważa, że zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu winno być zwolnione z opodatkowania, albowiem jego nabycie przez Spółkę nie było objęte podatkiem od towarów i usług.

W uzupełnieniu do wniosku Strona podaje iż, grunt na prawach własności oraz niezabudowany grunt będący w wieczystym użytkowaniu nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta R. uchwalony uchwałą Rady Miejskiej z dnia 21.04.1994 r. stracił ważność z mocy prawa z dniem 01.01.2003 r. Nie został uchwalony inny plan obejmujący ww. grunty.

Poza tym, teren całego miasta objęty został „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy R.” (nie stanowi prawa miejscowego) uchwalonym Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 29.12.1999r. (nie publikowana). Według tego studium ww. grunty znajdują się w obszarze terenów obsługi komunalnej miasta oraz systemu terenów zielonych otwartych i zespołów przyrodniczych.

Sporządzane plany miejscowe, do których opracowania przystąpiono uchwałami Rady Miejskiej z dnia 30.12.2002 r. i z dnia 23.04.2007 r. są na wstępnym etapie prac projektowych.

Przedmiotowe grunty nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów w przedstawionym stanie faktycznym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania ...

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa transakcja podlega w całości opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%. Spółka nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo jako całość, która nie podlegała ustawie o VAT, a obecnie dokona sprzedaży jego poszczególnych części.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż Wnioskodawca dokona zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów dotyczącego działek zarówno zabudowanych jak i niezabudowanych. Dostawy te w świetle uregulowań cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisów wykonawczych podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami podatku VAT, bądź też podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Nawet jeżeli transakcja ta zostanie przeprowadzona jednorazowo na rzecz jednego nabywcy nie zmienia to faktu, że składa się na nią szereg dostaw, które zgodnie z obowiązującymi przepisami winny zostać opodatkowane właściwymi stawkami VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy :

  1. dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Zgodnie natomiast z pkt 10a art. 43 ust. 1, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem , o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że :

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


W myśl § 13 ust 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem dostawy będzie sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu o pow. 21905 m2 niezabudowanego oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu o pow. 429 507 m2 wraz z posadowionym na nim budynkiem pompowni wody powrotnej oraz uzbrojeniem i urządzeniami. Przedmiotowe nieruchomości wchodziły w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego, nabytego przez Spółkę w 2004 r. ( transakcja ta nie podlegała przepisom ustawy o VAT). Od momentu nabycia Spółka nie dokonywała na przedmiotowym majątku żadnych inwestycji, a budynek nie był ulepszany ani remontowany.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa podatkowego oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż dostawa przedmiotowego budynku pompowni wody powrotnej, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Tym samym, w myśl § 13 ust. 1 pkt 10 ww. rozporządzenia zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów na którym jest posadowiony przedmiotowy budynek korzysta również ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 43 ust. 10 podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowana datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


W odniesieniu do działki niezabudowanej należy zauważyć, że zgodnie ze „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ww. grunty znajdują się w obszarze terenów obsługi komunalnej miasta oraz systemu terenów zielonych i zespołów przyrodniczych.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu jest dla celów podatku VAT zrównane z dostawą gruntu. Z uwagi na to, iż omawiana działka jest przeznaczona pod zabudowę – jej dostawa, a więc również i zbycie prawa wieczystego użytkowania tej działki – nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w powyższym przepisie i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Podsumowując, w świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu o pow. 429 507 m2 zabudowanego budynkiem pompowni wody powrotnej oraz uzbrojeniem terenu i urządzeniami korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w § 13 ust. 10 cyt. rozporządzenia z uwagi na zwolnienie dostawy budynków posadowionych na tych działkach. Natomiast sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu o pow. 21 905 m2 niezabudowanego nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy – jako sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki przeznaczonej pod zabudowę. Zatem zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego zgodnie z art. 41 ust. 1 podlega opodatkowaniu podstawową 22% stawką podatku VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj