Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-706/12-3/TW
z 15 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-706/12-3/TW
Data
2012.10.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
likwidacja spółki
obowiązek podatkowy
przychód z działalności gospodarczej
spółka osobowa
wystapienie ze spółki


Istota interpretacji
Skutki podatkowe wystąpienia akcjonariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej oraz likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej.



Wniosek ORD-IN 721 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2012 r. (data wpływu 18 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia akcjonariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej i w zakresie likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej oraz w zakresie skutków podatkowych wystąpienia akcjonariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej i w zakresie likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną (dalej również: Wnioskodawca) planuje utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną (dalej również: SKA), w której obejmie akcje w zamian za wniesienie wkładu w postaci udziałów w już istniejącej spółce z o.o. Wnioskodawca na ten moment nie rozstrzygnął, czy będzie posiadać w SKA akcje imienne, czy na okaziciela. Wnioskodawca nie będzie w utworzonej SKA komplementariuszem.

Jako akcjonariusz SKA Wnioskodawca będzie uprawniony do udziału w zyskach, pod warunkiem podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy.

SKA zostanie powołana w celu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w zakresie inwestycji w udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w akcje (zarówno spółek akcyjnych jak komandytowo-akcyjnych). W konsekwencji SKA może zostać wspólnikiem lub akcjonariuszem spółek kapitałowych (dalej również: spółki kapitałowe) lub innych spółek komandytowo-akcyjnych. Z tytułu udziału w tych spółkach SKA będzie mogła otrzymywać dywidendę. SKA może prowadzić również działalność gospodarczą polegającą m.in. na lokowaniu środków w inne papiery wartościowe lub udzielaniu pożyczek.

Wnioskodawca przewiduje także, iż w toku działalności może dojść do zbycia przez SKA udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych lub innej spółce komandytowo-akcyjnej i reinwestycji zysków w inne aktywa (w tym inne udziały lub akcje).

W przypadku zmiany założeń inwestycyjnych Wnioskodawca nie wyklucza wystąpienia z SKA lub jej likwidacji. Może się zdarzyć, że w wyniku wystąpienia z SKA lub likwidacji SKA nastąpi wydanie składników majątku należących do SKA lub wypłata do Wnioskodawcy środków pieniężnych pochodzących z wypracowanych zysków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z otrzymaniem przez SKA dywidend stanowiących zyski z udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych lub w akcje w spółkach komandytowo-akcyjnych, lub w związku ze zbyciem przez SKA ww. udziałów lub akcji po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w PIT wyłącznie w momencie, w którym dywidenda z SKA będzie należna, przy czym dywidenda ta będzie stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej...
  2. Czy uzyskanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu wystąpienia z SKA, z zachowaniem warunków wskazanych w art. 14 ust. pkt 11, lub z likwidacji SKA, a także przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją SKA z zachowaniem warunków wskazanych w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego w PIT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2. Natomiast w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1 w dniu 15 października 2012 r. wydano odrębną interpretację indywidualną nr ILPB1/415-706/12-2/TW.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania pierwszego, w związku z otrzymaniem przez SKA dywidend z tytułu posiadania udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych lub akcji w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej akcje lub udziały), lub ze sprzedażą akcji lub udziałów przychód (dochód) po stronie Wnioskodawcy powstanie wyłącznie w momencie, w którym dywidenda z SKA będzie należna. Otrzymana dywidenda stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który stanie się należny w chwili podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy o wypłacie dywidendy (lub w dniu dywidendy).

Przychód po stronie Wnioskodawcy nie powstanie w szczególności w momencie, w którym wynagrodzenie z tytułu otrzymania przez SKA dywidend lub zbycia przez SKA akcji lub udziałów stanie się należne.

Uzasadnienie.

SKA jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej. Spółka taka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, przy czym podatnikami są poszczególni wspólnicy takiej spółki.

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od statusu cywilnoprawnego wspólnika. W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca jest osobą fizyczną i podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, zatem w jego sytuacji zastosowanie mają przepisy ustawy o PIT. Zasady opodatkowania Wnioskodawcy wynikają z następujących przepisów:

Art. 8 ust. 1 ustawy o PIT:

„Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega, opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.”

Art. 5b ust. 2 ustawy o PIT:

„Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.”

Zatem na podstawie wyżej wskazanych przepisów przychód (dochód) osiągany z tytułu udziału w SKA stanowi przychód (dochód) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został również wyrażony w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 11.05.2012 r. (sygn DD5/033/1/12/KSM/DD-125), w której stwierdzono, że:

„W szczególności, nie jest zasadne wywodzenie różnic w podatkowej kwalifikacji dochodu akcjonariusza SKA na gruncie obu ustaw o podatkach dochodowych z treści art. 5b ust. 2 updof, w którym ustawodawca wprost przesądził, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, to również uzyskane z tytułu udziału w tej spółce przychody wspólnika będącego osobą fizyczną traktowane są jako przychody z działalności gospodarczej (...) Nie oznacza to jednak, że dochód będącego osobą prawną akcjonariusza SKA z tytułu udziału w takiej spółce jest jakąś inną kategorią dochodu niż dochód akcjonariusza SKA będącego osobą fizyczną. Trudno jest bowiem zakładać, aby racjonalny ustawodawca dopuszczał taką możliwość, żeby kwalifikacja podatkowa danego przysporzenia - identycznego co do swojej istoty - zależała wyłącznie od tego, czy otrzymującym je jest osoba fizyczna, czy też osoba prawna.”

Zatem z treści interpretacji ogólnej Ministra Finansów wynika, że zarówno na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód akcjonariusza w SKA stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej z tą różnicą, że tylko w podatku dochodowym od osób fizycznych to źródło przychodów odróżnia się zasadami opodatkowania od pozostałych źródeł przychodów. Kwalifikacja przychodów osiąganych przez niebędących komplementariuszami akcjonariuszy z tytułu udziału w SKA do źródła: działalność gospodarcza jest obecnie akceptowane nie tylko przez Ministra Finansów, ale większość składów sędziowskich sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wnioskodawca w pełni akceptuje ten pogląd i również uważa, że w rozważanym przez niego zdarzeniu przyszłym osiągany przez niego przychód z tytułu posiadania akcji w SKA powinien być kwalifikowany jako przychód (dochód) z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej stanowią kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane (zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Przepisy o PIT nie rozstrzygają kiedy można uznać, że konkretne kwoty są kwotami należnymi, warto zatem w tym zakresie odnieść się do poglądów prezentowanych w znanych Wnioskodawcy orzeczeniach sądów administracyjnych.

Przykładowo w wyroku z dnia 5.05.2011 r. (sygn. II FSK 2126/09) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że:

„W przypadku przychodów z tej działalności nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy (wartości pieniężnych). Przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Zasadnicze znaczenie ma zatem ustalenie pojęcia „kwota należna”. Ustalenie znaczenia tego zwrotu w zasadzie determinuje rozumienie przychodu z działalności gospodarczej. W przepisach podatkowych brak jest definicji pojęcia „kwota należna”. Konieczne jest zatem odwołanie się do wykładni językowej. W myśl słownika języka polskiego - „należny” to „przysługujący, należący się komuś”. Z kolei czasownik „należeć się” oznacza tyle, co „przysługiwać komuś, stanowić dług, powinność, zapłatę”. Nie można zatem mówić o powstaniu przychodu, jeśli nie było podstawy prawnej, na mocy której podmiot (u którego ma powstać przychód) może się skutecznie domagać świadczenia od drugiego podmiotu (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5.02.2009 r., sygn. akt I SA/Gd 771/08, LEX nr 487265). „Kwoty należne” są to te przychody, które wynikają ze źródła przychodów, jakie stanowi działalność gospodarcza i które w następstwie prowadzenia tej działalności stają się wymagalną wierzytelnością, choćby faktycznie środków z tego tytułu jeszcze nie uzyskano. Termin „kwota należna” jest w tym ujęciu tożsamy z pojęciem „wymagalne świadczenie (wierzytelność)” (por. wyrok NSA z dnia 20.09.2007r, sygn. akt IIFSK 1028/06, LEX nr377519).”

Przenosząc powyższe rozumienie pojęcia „kwota należna" na sytuację wspólników SKA należy odróżnić sytuację obu kategorii wspólników w tej spółce, tj. komplementariusza i akcjonariusza.

Komplementariusze SKA są wspólnikami faktycznie i bezpośrednio zarządzającymi SKA, podejmującymi decyzje biznesowe, gwarantują swoją osobą stabilność i możliwość rozwoju firmy. Natomiast rola akcjonariusza sprowadza się do wniesienia wkładu, a więc do zapewnienia SKA kapitału koniecznego do prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuacja prawna akcjonariuszy jest zbliżona do pozycji akcjonariuszy spółki akcyjnej, co wynika z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., nr 94 poz. 1037, dalej również: KSH), według którego w sprawach nieuregulowanych, zwłaszcza w kwestiach dotyczących kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia zastosowanie znajdują przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Zatem ustalając, kiedy akcjonariuszowi w SKA przysługują jakiekolwiek kwoty z tytułu posiadania akcji w tej spółce, należy przeanalizować przepisy KSH.

Odmienne uregulowanie pozycji prawnej obu rodzajów wspólników SKA w konsekwencji prowadź do zastosowania wobec nich różnych przepisów ustawy o PIT. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w nieprawomocnym wyroku z dnia 29.12.2009 r. (sygn. akt l SA/Bd 849/09), w którym stwierdzono, iż:

„W tym miejscu Sąd stwierdza, że w związku ze zróżnicowanym statusem prawnym wspólników spółki komandytowo-akcyjnej tj. komplementariusza i akcjonariusza należy również zróżnicować zasady opodatkowania dochodów tych podmiotów. (...) Nie sposób dokonywać wykładni przepisów prawa podatkowego bez uwzględnienia przepisów KSH. Zastosowanie w tym konkretnym przypadku wyłącznie rezultatów wykładni językowej normy podatkowej musi prowadzić do przyjęcia konsekwentnie rozwiązań nakładających na podatników obowiązki, które w praktyce są niewykonalne.”

Prawo akcjonariusza do udziału w zysku spółki powstaje dopiero z chwilą wykazania tego zysku w sprawozdaniu finansowym oraz jego przeznaczenia przez zgromadzenie wspólników na wypłatę akcjonariuszom. Oznacza to, że dopóki nie zapadnie zgodna uchwała wszystkich komplementariuszy o podziale zysku, akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę, a co za tym idzie nie osiąga on przychodu.

W sytuacji, w której uzyskanie przychodu z zysku spółki jest uzależnione od szeregu zdarzeń przyszłych niepewnych regulowanych przepisami prawa handlowego, o jakich mowa powyżej, ustalenie wypłaty z zysku w ciągu roku obrotowego nie jest możliwe, dlatego przychód po stronie Wnioskodawcy powstanie dopiero w dniu dywidendy. Takie stanowisko prezentuje Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 16.01.2012 r. o sygn. II FPS 1/11.

Powyższe stanowisko potwierdził ostatnio również Minister Finansów w wyżej wskazanej interpretacji ogólnej, stwierdzając że:

„Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5 updop oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 updof - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa, w art. 12 updop oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.

Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw - kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę n podatek dochodowy, stosownie do art. 25 updop oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 updof za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo w którym został określony „dzień dywidendy”).”

Skoro zatem warunkiem koniecznym do powstania przychodu po stronie akcjonariusza w SKA jest podjęcie uchwały przez walne zgromadzenie o wypłacie dywidendy, to nie dojdzie do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy przez samą okoliczność sprzedaży przez SKA akcji lub udziałów lub otrzymania z tych spółek zysku w postaci dywidendy.

Wnioskodawca zaznacza, że za tym, że akcjonariusz SKA nie może być opodatkowany przed podjęciem uchwały przez walne zgromadzenie o wypłacie dywidendy, przemawia również charakter zarówno akcji imiennych, jak i akcji na okaziciela. Akcje na okaziciela mogą być przedmiotem publicznego obrotu zgodnie z przepisami o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Skoro zatem SKA może emitować akcje tego rodzaju, to nie jest możliwe comiesięczne ustalanie dochodu (przypadającego proporcjonalnie na każdego wspólnika.

Dodatkowo w okresie rocznym akcje mogą wielokrotnie zmieniać właściciela. Na ten argument wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 20.12.2007 r. o sygn. akt l SA/Kr 1181/07 stwierdzając, że:

„Wobec możliwości zbywania w trakcie roku akcji - powstawałaby nieuzasadniona żadnym przepisem, a także zasadą racjonalności działania ustawodawcy - konieczność każdorazowego sporządzania bilansu spółki w celu rozliczenia dochodów akcjonariuszy. Zdaniem Sądu, należy argumentację tę uzupełnić wskazując, podobnie jak podniesiono to w skardze, że przepisy kodeksu spółek handlowych określają prawo akcjonariuszy do zysku spółki komandytowo- akcyjnej analogicznie do przepisów normujących zasady udziału w zyskach spółki akcyjnej. Brak jest więc prawnej możliwości domagania się przez akcjonariuszy prawa do zysku w proporcji przypadającej im w stosunku do okresu posiadania akcji. Prawo do zysku (dywidendy) otrzymują jedynie ci wspólnicy - akcjonariusze, którzy posiadają akcje na dzień podziału zysku. Nielogicznym i nieracjonalnym, a także sprzecznym z zasadami państwa prawa, byłoby nałożenie na podatników obowiązków podatkowych oderwanych całkowicie od faktu wystąpienia dochodu, czy nawet przychodu z dywidendy spółki komandytowo-akcyjnej.” (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30.03.2011 r. sygn. II FSK 1925/09).

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy akcjonariusz SKA nie jest zobowiązany do rozpoznania przychodu w momencie, gdy SKA otrzyma dywidendę lub dokona zbycia udziałów w sp. z o.o. lub akcji w spółce akcyjnej lub spółce komandytowo-akcyjnej. Przychód Wnioskodawcy będzie podlegał opodatkowaniu dopiero w chwili podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie o wypłacie dywidendy (lub w dniu dywidendy), przy czym opodatkowanie nastąpi na zasadach przewidzianych dla przychodów (dochodów) z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania drugiego, podobnie jak dywidenda również inne przychody otrzymane przez niego jako akcjonariusza SKA w związku z udziałem w SKA stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności. Konsekwentnie do przychodów tych stosować się będzie art. 14 ust. 2 ustawy o PIT oraz wyłączenia przewidziane w art. 14 ust. 3 ustawy o PIT.

Tym samym wyłączone z przychodów (i tym samym z opodatkowania) będą środki pieniężne otrzymane w związku z likwidacją SKA. Również wyłączone z opodatkowania będą środki pieniężne otrzymane w związku z wystąpieniem z SKA w części odpowiadającej dochodowi zrealizowanemu przez SKA i pomniejszonemu o ewentualne wypłaty (dywidendy) wypłacone na rzecz Wnioskodawcy.

Również opodatkowaniu nie będzie podlegała sprzedaż składników majątkowych otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją SKA, jeśli od pierwszego dnia miesiąca następującego po likwidacji SKA upłynie sześć lat, a sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

W przypadku natomiast, gdyby Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją SKA przed upływem wskazanego w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT terminu lub w wykonaniu działalności gospodarczej, w ocenie Wnioskodawcy przychód z tego odpłatnego zbycia stanowił będzie dla Wnioskodawcy przychód z działalność gospodarczej.

Uzasadnienie.

Uwzględniając, iż SKA będzie prowadzić wyłącznie działalność gospodarczą (w szczególności nie będzie prowadzić działalności w celach innych niż gospodarcze, np. w celach pożytku publicznego) wszelkie przychody osiągane przez wspólników tej spółki, zarówno komplementariuszy, jak i akcjonariuszy będą przychodami z działalności gospodarczej.

Argumenty wskazujące, iż osiągane przez Wnioskodawcę przychody z tytułu udziału w SKA będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały wskazane w pierwszej części niniejszego wniosku, w tym wynikają z przytoczonej powyżej interpretacji ogólnej Ministra Finansów.

Zatem przychodem ze źródła działalność gospodarczą mogą być nie tylko należne dywidendy lub przychody ze zbycia akcji w SKA, ale co do zasady również m.in. środki pieniężne otrzymane z tytułu wystąpienia z SKA (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT) oraz przychody z odpłatnego zbycia majątku otrzymanych w związku z likwidacją SKA (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o PIT).

Konsekwentnie należy stosować również wyłączenia z opodatkowania przewidziane w art. 14 ust. 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT nie stanowią przychodu:

„Środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.”

Skoro środki pieniężne, które mogą zostać otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z ewentualną likwidacją SKA stanowią co do zasady przychód z działalności gospodarczej i zostały wprost wyłączone spod opodatkowania, to należy uznać iż wypłata środków pieniężnych w związku z likwidacją SKA jest zdarzeniem, które nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie PIT.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT nie stanowią przychodu:

„Środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.”

Zatem w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki, otrzymane przez niego środki pieniężne nie będą stanowić dla niego przychodu w części, w jakiej jeszcze przed wystąpieniem z tej spółki rozpozna on dochód z SKA, pomniejszony o wypłaty dokonane z tytułu udziału w SKA. Zatem otrzymane przez Wnioskodawcę w tej części środki pieniężne, nie będą powodować po jego stronie powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT nie stanowią przychodu:

„Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

– jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.”

W opinii Wnioskodawcy, w związku z brzmieniem powyższych przepisów, otrzymanie w związku z likwidacją SKA należących do niej składników majątku nie będzie powodowało powstania przychodu po jego stronie.

Przychód ten powstanie, co do zasady, dopiero w momencie zbycia tych składników, o ile zbycie to nastąpi przed upływem sześciu lat od początku miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiła likwidacja. Zbycie (w tym sprzedaż) składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji po upływie tego okresu nie będzie podlegało opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowo-akcyjnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz poszczególni jej wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce, ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z tą zasadą dochody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika występującego ze spółki w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki.

Jednocześnie art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Przyjęcie tej zasady jest podyktowane faktem, że podatnikiem podatku dochodowego z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną jest wspólnik tej spółki.

Zatem, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ww. ustawy, otrzymane środki pieniężne, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

W myśl natomiast art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Przy czym stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki – jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W przypadku, gdy w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca otrzyma określone składniki majątku, w chwili likwidacji tej spółki po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia otrzymanych w wyniku likwidacji spółki składników majątku z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wypłacone Wnioskodawcy środki finansowe z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej, której był wspólnikiem, stanowią przychód z działalności gospodarczej w momencie wypłaty tych środków, przy czym do przychodów tych nie zalicza się – stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy – tej części otrzymanych środków pieniężnych, które stanowią równowartość uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonymi w myśl w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

Z kolei środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej nie będą stanowiły dla Niego przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w przypadku, gdy w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca otrzyma składniki majątku o charakterze niepieniężnym, w momencie likwidacji spółki nie powstanie u Niego przychód z działalności gospodarczej. Przychód powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem warunków art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy.

Reasumując, uzyskanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej z zachowaniem warunków wskazanych w art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub z likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej, a także przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej z zachowaniem warunków wskazanych w art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy nie spowoduje po stronie Zainteresowanego powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj