Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1070/08/CzP
z 12 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1070/08/CzP
Data
2009.02.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
bon towarowy
przychód


Istota interpretacji
„W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości przez spółkę jawną?”



Wniosek ORD-IN 999 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Organu 17 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia do spółki osobowej nieruchomości (budynku) tytułem wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia do spółki osobowej nieruchomości (budynku) tytułem wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem wyodrębnionej części aktywów i pasywów, tworzących tzw. oddział samobilansujący się w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki wspomniany Oddział spełnia przesłanki, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oddział jest przez Spółkę zarejestrowany w KRS. Jednym ze składników aktywów Oddziału jest nieruchomość - budynek biurowy posadowiony na prawie użytkowania wieczystego /Nieruchomość/.

W wyniku podjętych decyzji biznesowych, Spółka zamierza wnieść Oddział w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowopowstałej spółki jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wniesienie w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Jawnej Oddziału, w skład którego wejdzie Nieruchomość spowoduje powstanie przychodu podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – dalej „ustawa o CIT”) za przychody uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Zatem a contrario, nie wywołuje skutków podatkowych wniesienie aportu (wkładu):

  1. w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w tym również w formie oddziału samodzielnie sporządzającego bilans) - niezależnie od formy prawnej, w jakiej działa podmiot otrzymujący aport, lub też
  2. do podmiotów innych niż spółki kapitałowe (i spółdzielnie) - czyli również do spółek osobowych, przy czym, zdaniem Spółki, nie ma w takim przypadku znaczenia, co jest przedmiotem wkładu niepieniężnego.

Odnosząc się do pkt a) powyżej należy stwierdzić, że art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT stanowi jednoznacznie, że przychód w spółce kapitałowej, wnoszącej aport, nie powstaje w przypadku, gdy przedmiotem wnoszonego aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (w tym w szczególności, oddział samodzielnie sporządzający bilans).

W świetle powyższego w sytuacji, gdy Spółka wniesie do Spółki Jawnej w drodze wkładu niepieniężnego Oddział, po stronie Spółki nie powstanie przychód na moment wniesienia tego wkładu niepieniężnego (aportu). Tym samym, wniesienie aportu w tej formie do spółki jawnej będzie, z punktu widzenia Spółki, neutralne podatkowo.

Niezależnie do powyższego należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych spółkami kapitałowymi, posiadającymi osobowość prawną, są wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Spółką kapitałową nie jest natomiast spółka jawna. W związku z powyższym do spółki jawnej nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko prezentowane jest również w literaturze przedmiotu. Zdaniem L. Błystak zmiana brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT - wprowadzona w życie z dniem 01 stycznia 2003 r. - miała na celu "jednoznaczne określenie, że odnosi się on do spółek kapitałowych - z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a zetem niewątpliwie z wykluczeniem spółek osobowych: jawnych, cywilnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych".

Tym samym odnosząc się do pkt b) powyżej - należy stwierdzić, że w przypadku, gdy Spółka wniesie aportem jakiekolwiek składniki majątkowe do Spółki Jawnej, dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT także nie miała zastosowania.

Dodatkowo Spółka podkreśla, że nie istnieją żadne inne przepisy ustawy o CIT, które z czynnością wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej wiązałyby powstanie obowiązku podatkowego po stronie podmiotu wnoszącego ten wkład niepieniężny (aport). W świetle powyższego zdaniem Spółki, na gruncie ustawy o CIT brak jest uregulowań, które mogłyby stanowić podstawę do opodatkowania spółek kapitałowych wnoszących wkład niepieniężny do spółki osobowej. W konsekwencji nie ma - zdaniem Spółki - żadnej podstawy prawnej do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych czynności wniesienia, w postaci wkładu niepieniężnego (aportu), do Spółki Jawnej Oddziału (w skład którego wchodzi Nieruchomość).

Pogląd, w myśl którego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych znajduje również potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych działających w imieniu Ministra Finansów, tj.:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 08 września 2008 r. Nr IP-PB3-423-960/08-2/MS Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 14 sierpnia 2008 r. Nr ILPB3/423-307/08-2/HS Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 13 sierpnia 2008 r. Nr IP-PB3-423-796/08-2/MB Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lipca 2008 r. Nr IP-PB3-423-654/08-2/MB Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2008 r. Nr ILPB3-423-150/08-3/HS Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 24 kwietnia 2008 r. Nr IP-PB3-423-224/08-2/MB Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2008 r. Nr ILPB3-423-16/08-3/HS Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Podsumowując Spółka stwierdziła, że wniesienie do Spółki Jawnej wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału, w skład którego wchodzi m. in. Nieruchomość – nie będzie skutkować dla niej powstaniem przychodu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj