Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-84/09-2/ER
z 22 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-84/09-2/ER
Data
2009.04.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
odliczenie strat
podział
rozliczanie straty
strata
zarządzanie


Istota interpretacji
Czy wskutek podziału C przez wydzielenie działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami możliwe będzie rozliczenie przez Spółkę straty podatkowej poniesionej w latach podatkowych poprzedzających podział?



Wniosek ORD-IN 429 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2009r. (data wpływu 16.02.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty, powstałej w latach poprzedzających moment podziału Spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty, powstałej w latach poprzedzających moment podziału Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (C, Spółka) jest spółką, której głównym przedmiotem działalności jest prowadzenie sieci sklepów wielkopowierzchniowych i związana z tym działalność operacyjna w zakresie handlu i dystrybucji.

Spółka jest właścicielem szeregu obiektów budowlanych, zlokalizowanych na terenie całej Polski, w których prowadzona jest działalność handlowa. Oprócz działalności zasadniczej w zakresie handlu i dystrybucji, Spółka zajmuje się także świadczeniem innych usług m. in. zarządzania nieruchomościami i wynajmu powierzchni handlowej. W ramach tej działalności, w wybranych lokalizacjach C udostępnia innym podmiotom gospodarczym powierzchnię handlową w zamian za wynagrodzenie. Usługi Spółki obejmują m.in. utrzymanie obiektu/powierzchni handlowej w odpowiednim standardzie, udostępnienie mediów, zapewnienie ochrony, dostępu najemców do powierzchni wspólnych i przestrzeni magazynowej.

Obecnie rozważane jest dokonanie restrukturyzacji działalności gospodarczej Spółki. Restrukturyzacja zostanie dokonana w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (KSH) t.j. podziału przez wydzielenie.

Planowane jest utworzenie nowej spółki i wydzielenie do niej części działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami. Wydzielenie będzie wiązało się z przekazaniem składników majątkowych i niemajątkowych niezbędnych do jej wykonywania w zamian za udziały nowej spółki wydane na rzecz udziałowców Spółki. Ww. składniki stanowić mogą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.

Pozostała, zasadnicza działalność operacyjna obejmująca prowadzenie sieci sklepów wielkopowierzchniowych w dalszym ciągu będzie prowadzona przez C, której funkcjonowanie nie ustanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wskutek podziału C przez wydzielenie działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami możliwe będzie rozliczenie przez Spółkę straty podatkowej poniesionej w latach podatkowych poprzedzających podział...

Zdaniem wnioskodawcy.

Pomimo wydzielenia części działalności do nowej spółki, byt prawny i zasadnicza działalność C będzie kontynuowana w sposób niezmieniony. W rezultacie, możliwe będzie rozliczenie przez C straty podatkowej osiągniętej w latach podatkowych poprzedzających wydzielenie części działalności gospodarczej do nowo założonej spółki.

Uzasadnienie Podział spółek prawa handlowego został uregulowany w art. 529 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). W paragrafie 1 pkt 4 tego przepisu wskazano, że szczególną formą podziału spółki jest podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Podział przez wydzielenie polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Spółka podlegająca podziałowi nadal istnieje w sensie prawnym, jednak jej majątek zostaje zmniejszony o część przekazaną do spółki nowo zawiązanej (lub już istniejącej).

Ustawa o podatku od osób prawnych zawiera regulację skutków podatkowych podziału spółek. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem z zastrzeżeniem art. 10 i 12 jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w toku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do art. 7 ust. 5 updop o stratę poniesioną w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Szczególne regulacje dotyczące określania dochodu i straty w sytuacji przekształcenia spółki zawarto w art. 7 ust. 3 pkt 4 i ust. 4 updop. Treść tych przepisów stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

W świetle przedstawionych przepisów prawo do odliczenia straty od dochodu nie przechodzi na podmioty powstałe w wyniku przekształcenia, łączenia, przejmowania lub dzielenia, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe. Warunkiem rozliczania straty jest więc kontynuowanie działalności. Straty są bowiem związane z podmiotem, który je poniósł i tylko ten podmiot może je odliczyć. W konsekwencji podmioty, które zachowują swój byt prawny i kontynuują działalność gospodarczą w swoim podstawowym zakresie mają prawo rozliczać stratę w poprzednich lat podatkowych. Natomiast te podmioty, których byt prawny ustaje (np. spółka przejmowana lub podlegająca likwidacji w drodze podziału) tracą to prawo.

Należy zaznaczyć, że w przypadku podziału przez wydzielenie zachowana zostaje ciągłość prawna C Sp. z o.o. Do nowej spółki wydzielone będą jedynie składniki majątkowe związane z działalnością Spółki w zakresie zarządzania nieruchomościami. Dotychczasowa, główna działalność operacyjna polegająca na działalności handlowej poprzez prowadzeniu sieci sklepów wielkopowierzchniowych będzie kontynuowana przez Spółkę.

W konsekwencji, na gruncie updop dokonanie podziału przez wydzielenie nie pozbawia Spółki prawa do rozliczenia jej własnych strat podatkowych z lat ubiegłych. Straty powstały bowiem w toku dotychczasowej działalności Spółki, która nie przestaje istnieć, a zatem może je odliczyć w kolejnych latach podatkowych. Rozwiązanie to jest zgodne z zasadą neutralności przekształceń podmiotów gospodarczych, zgodnie z którą operacje polegające na zmianie struktury właścicielskiej przedsiębiorstw, które nie wiążą się z powstaniem żadnego dochodu, nie powinny wywoływać skutków w zakresie podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj