Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/44-96/09-5/SJ
z 8 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/44-96/09-5/SJ
Data
2009.04.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
odliczanie podatku naliczonego
wykup przedmiotu umowy leasingu


Istota interpretacji
Jeżeli rozwiązanie umowy leasingu nastąpi w czasie krótszym od okresu podstawowego wynikającego z zawartej umowy, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania odliczonego podatku z tego tytułu w okresie trwania umowy.



Wniosek ORD-IN 382 kB


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2009 r. (data wpływu 28 stycznia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2009 r. (data wpływu 5 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji VAT za miesiące w których odliczono VAT zawarty w racie leasingu operacyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji VAT za miesiące w których odliczono VAT zawarty w racie leasingu operacyjnego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 3 marca 2009 r. (data wpływu 5 marca 2009 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego oraz o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 21 grudnia 2007 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy. Przedmiotem leasingu jest koparko-ładowarka – maszyna do robót ziemnych i fundamentowych z okresem amortyzacji 5 lat (60 miesięcy).

Zgodnie z art. 23 b upof wartość rat leasingu jest kosztem uzyskania przychodu w momencie zapłaty raty, a VAT naliczony zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, jest odliczany w momencie zapłaty raty leasingu.

W związku ze znacznym wzrostem kosztów raty leasingowej spowodowanym wzrostem kursu waluty, Wnioskodawca zamierza wypowiedzieć umowę i zakupić maszynę w miesiącu kwietniu 2009 r., czyli po upływie 16 miesięcy trwania umowy leasingowej.

Przedmiotowa koparko-ładowarka będzie służyła do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka będzie musiała dokonać korekty deklaracji VAT za miesiące w których odliczono VAT zawarty w racie leasingu operacyjnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, wypowiedzenie umowy leasingu operacyjnego nie spowoduje konieczności dokonywania korekt w podatku VAT za poprzednie miesiące.

Zakupiony przedmiot leasingu (koparko-ładowarka) zostanie nabyty przez Spółkę w celu wykonywania przez nią czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (…).

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (…) – art. 86 ust. 10 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT, towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obowiązującego do dnia 30 listopada 2008 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostawał w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133 – art. 99 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka w grudniu 2007 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy, przedmiotem którego jest maszyna do robót ziemnych i fundamentowych – koparko-ładowarka. Zdaniem Zainteresowanego, zgodnie z art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość rat leasingu jest kosztem uzyskania przychodu w momencie zapłaty raty, a podatek VAT naliczony, zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, jest odliczany w momencie zapłaty raty leasingu. Aktualnie (w miesiącu kwietniu 2009 r.) Spółka zamierza wypowiedzieć umowę leasingu i zakupić przedmiotową maszynę, po upływie 16 miesięcy trwania umowy.

W świetle powyższych uregulowań prawnych należy stwierdzić, że jeżeli rozwiązanie umowy leasingu nastąpi w czasie krótszym od okresu podstawowego wynikającego z zawartej umowy, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania odliczonego podatku z tego tytułu w okresie trwania umowy. Bowiem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od rat leasingowych z tytułu zawarcia umowy, której przedmiotem była koparko-ładowarka wykorzystywana do czynności opodatkowanych. Wobec powyższego wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu i wykup przedmiotowej maszyny nie będzie rodziło obowiązku dokonywania korekty deklaracji VAT za miesiące w których odliczono podatek VAT zawarty w racie leasingu operacyjnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do odliczenia podatku został rozstrzygnięty w interpretacji indywidualnej z dnia 8 kwietnia 2009 r. nr ILPP2/443-96/09-4/SJ.

Ponadto w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 6 kwietnia 2009 r. nr ILPB1/415-131/09-4/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj