Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1001/12-2/AP
z 27 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych kwartałów rozliczeniowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych kwartałów rozliczeniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem prowadzenia działalności Spółki jest sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, sprzedaż oleju napędowego, świadczenie usług elektroenergetycznych oraz wykonywanie usług budowlanych.

W związku z planowanymi zmianami w zakresie przyjętych zasad rozliczania podatku od towarów i usług, Spółka do dnia 26 listopada 2012 r. zamierza powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze kwartalnego rozliczenia podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”) i w tym celu złożyć zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R.

Spółka, począwszy od czwartego kwartału 2012 r., planuje skorzystać z możliwości wyboru metody rozliczania podatku VAT za okresy kwartalne (Spółka nie jest małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT) i w związku z tym stosownie do art. 99 ust. 3 ustawy o VAT w razie wyboru tej metody będzie składać deklaracje na podatek od towarów i usług za okresy kwartalne (VAT-7D, dalej: „deklaracje podatkowe” lub „deklaracje dla podatku od towarów i usług), do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartalnym okresie rozliczeniowym.

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, Spółka nabywa towary oraz usługi od podmiotów gospodarczych, mających siedzibę w kraju oraz za granicą. Zawierane transakcje dotyczą przykładowo nabywania: energii elektrycznej, usługi dystrybucji energii elektrycznej, usług budowlanych realizowanych na terytorium Polski, licencji do oprogramowania komputerowego, części do pojazdów trakcyjnych, etc. Z tytułu nabycia towarów lub usług od podmiotów gospodarczych, mających siedzibę w kraju, Spółka otrzymuje faktury VAT z wykazaną kwotą podatku VAT. Natomiast, z tytułu nabycia towarów lub usług od podmiotów gospodarczych mających siedzibę za granicą, Spółka rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów albo import towarów albo import usług, czego konsekwencją jest rozliczenie przez Spółkę podatku VAT należnego oraz podatku VAT naliczonego od transakcji.

Z uwagi na fakt, że nabywane przez Spółkę towary i usługi służą prowadzeniu przez Spółkę działalności gospodarczej oraz są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółka dokonuje obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

W Spółce mogą zaistnieć sytuacje, w których pomimo przysługiwania Spółce prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, w deklaracji podatkowej za dany kwartał, Spółka nie skorzysta z prawa do odliczenia. Przykładowo, Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nabywa części zamienne do pojazdu trakcyjnego i otrzymuje fakturę VAT (z wykazaną kwotą podatku VAT) w pierwszym miesiącu kwartału „y”. Spółka nie dokonuje obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, wykazany w otrzymanej fakturze VAT, w deklaracji podatkowej za kwartał „y”. Spółka dokona obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wykazanego w fakturze VAT, dopiero w deklaracji podatkowej za kwartał „y+l” albo za kwartał „y+2”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w sytuacji, gdy Spółka wybierze metodę rozliczania podatku VAT za okresy kwartalne i nie dokona obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w rozliczeniu za kwartał, w którym powstało prawo do odliczenia na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych kwartałów kalendarzowych (tj. okresów rozliczeniowych), na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy


Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.


Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego powstaje m.in.:

  1. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18,
  2. w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy lub usługobiorcy odpowiednio od świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest usługobiorca, od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca,
  3. w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności,
  4. w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.


Zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Natomiast, na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawa o VAT nie definiuje stosowanego pojęcia „okresu rozliczeniowego”. Z przepisów zawartych w ustawie o VAT wynika, że okresem rozliczeniowym jest okres, za który składana jest deklaracja podatkowa. Przykładowo, regulacje ujęte w art. 29 ust. 4a, art. 41 ust. 11, art. 86 ust. 11 ustawy o VAT odwołują się bezpośrednio do pojęcia „deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy”. Ponadto, rodzaj „okresu rozliczeniowego” stosowanego przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, został wskazany w ustawie o VAT, m.in.:

  1. w przepisie art. 99 ust. 1, zgodnie z którym podatnik składa w urzędzie skarbowym deklaracje na podatek od towarów i usług za okresy miesięczne, oraz
  2. w przepisie art. 99 ust. 3 w związku z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik może składać deklaracje na podatek od towarów i usług za okresy kwartalne.

Z analizy powołanych przepisów wynika, że okres, za który podatnik składa deklarację na podatek od towarów i usług wyznacza tzw. okres rozliczeniowy, obejmujący miesiąc albo kwartał (3 miesiące). Deklaracja VAT odnosi się tym samym każdorazowo do konkretnego, zamkniętego przedziału czasowego, tj. okresu rozliczeniowego (miesięcznego albo kwartalnego).

Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 17 lipca 1997 r., sygn. akt I SA/Ka 986/97, „deklaracja podatkowa stanowi opis zdarzeń, zaistniałych w określonym przedziale czasowym, oceniany z punktu widzenia przepisów podatkowych w tym przedziale czasowym obowiązujących”. Oznacza to, że pojęcie „okresu rozliczeniowego” stosowane w ustawie o VAT między innymi na potrzeby umiejscowienia w czasie momentu powstania (i istnienia) prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, odnosi się do składanej przez podatnika deklaracji VAT dotyczącej danego okresu rozliczeniowego - tj. w zależności od przyjętej metodologii rozliczania VAT, odpowiednio miesiąca albo kwartału.

Prawidłowość stanowiska Spółki co do interpretacji pojęcia „okresu rozliczeniowego” znajduje potwierdzenie w Objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT 7, VAT-7K i VAT-7D), wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 250 poz. 1681, dalej: „Objaśnienia”). Zgodnie z Objaśnieniami, „ilekroć w objaśnieniach jest mowa o okresie rozliczeniowym, należy przez to rozumieć: (...) w przypadku deklaracji (...) VAT-7D - kwartał”. Z Objaśnień wynika, że okresem rozliczeniowym dla deklaracji podatkowych, składanych za kwartał, jest kwartał kalendarzowy (tj. okres obejmujący 3 miesiące kalendarzowe).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, w razie wyboru rozliczania podatku od towarów i usług za okresy kwartalne (i, konsekwentnie, w razie składania kwartalnych deklaracji podatkowych), okresem, o którym mowa w art. 86 ust. 10 w związku z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będzie dla Spółki kwartał kalendarzowy. Należy zaznaczyć, że kwartalny okres rozliczeniowy, za który składana jest deklaracja podatkowa, jest kwartałem kalendarzowym, rozumianym jako następujące po sobie przedziały czasowe, obejmujące wskazane „grupy” miesięcy: styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień oraz październik-grudzień, nie zaś dowolnie wybrane przez podatnika trzy następujące po sobie miesiące danego roku.

Wybór przez Spółkę metody rozliczania podatku VAT i składania deklaracji VAT-7D za okresy kwartalne, w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego będzie mieć ten skutek, że prawo do odliczenia VAT naliczonego powstanie po stronie Spółki w rozliczeniu za dany kwartał, a Spółka będzie mogła z tego prawa skorzystać w rozliczeniu za dany kwartał, albo w rozliczeniach za jeden z dwóch kolejnych kwartałów, następujących po kwartale, w którym prawo do odliczenia VAT powstało.

Przyjmując zatem, że okres od stycznia do marca tworzy kwartał „y”, okres od kwietnia do czerwca tworzy kwartał „y+l”, a okres od lipca do września tworzy kwartał „y+2”, w przypadku w którym Spółka nie skorzysta z prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT w kwartale „y” (w którym powstało prawo do odliczenia), będzie mogła z tego prawa skorzystać w jednym z dwóch kolejnych kwartałów kalendarzowych, tj. w kwartale „y+l” albo w kwartale „y+2” - zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 11 ustawy o VAT.

W nawiązaniu do przykładu powołanego w opisie zdarzenia przyszłego, w którym Spółka, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nabywa części zamienne do pojazdu trakcyjnego, za które otrzymuje fakturę VAT w pierwszym miesiącu kalendarzowym kwartału „y”, z wykazaną kwotą podatku VAT i przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w deklaracji podatkowej, składanej za kwartał „y” na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, ale z przysługującego jej prawa nie korzysta i nie dokonuje obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w deklaracji podatkowej za ten kwartał, w takim przypadku Spółce - na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT - będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w deklaracji podatkowej VAT-7D za jeden z dwóch kolejnych kwartałów (okresów rozliczeniowych), tj. za kwartał „y+l” albo za kwartał „y+2”.

Stanowisko zbieżne ze stanowiskiem Spółki, przedstawionym w analizowanym zakresie, spotkało się z aprobatą organu podatkowego, który wydał interpretację indywidualną nr IPPP3-443-967/09-2/JF z dnia 15 stycznia 2010 r., gdzie wskazano, że „w przypadku rozpoczęcia składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, okresami, o których mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będą okresy kwartalne”.

Podsumowując, w okolicznościach opisanego zdarzenia przyszłego Spółka będzie uprawniona, w razie wyboru metody rozliczania VAT za okresy kwartalne, do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym powstało prawo do odliczenia (zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT) albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych kwartałów kalendarzowych (na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).


Mając powyższe na uwadze, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego we wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj