Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-249/09-2/KK
z 22 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-249/09-2/KK
Data
2009.06.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
okres rozliczeniowy
przychód
zakład


Istota interpretacji
Czy Spółka prawidłowo wykazywała obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zawierania zakładów gier liczbowych z wyprzedzeniem na następne okresy rozliczeniowe?



Wniosek ORD-IN 325 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2009r. (data wpływu 06.04.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Sp. z o.o. zgodnie z przyjętymi zasadami określonymi w Zakładowym Planie Kont, wpływy ze sprzedaży zakładów zawieranych z wyprzedzeniem na następne okresy rozliczeniowe co miesiąc i na koniec roku obrotowego ujmowała na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów. Wpływy te w okresie rozliczeniowym i na koniec roku obrotowego nie były opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych do czasu przeprowadzenia losowania, które odbywało się w następnym okresie rozliczeniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka prawidłowo wykazywała obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zawierania zakładów gier liczbowych z wyprzedzeniem na następne okresy rozliczeniowe...

Spółka do przychodów podatkowych danego miesiąca zalicza: wpływy ze sprzedaży zakładów gier liczbowych dokonane w bieżącym miesiącu na losowania odbywające się w tym samym miesiącu oraz wpływy ze sprzedaży gier liczbowych otrzymane w poprzednich miesiącach na losowania odbywające się w bieżącym miesiącu. Do przychodów podatkowych danego miesiąca Totalizator nie zalicza wartości sprzedaży dokonanej w bieżącym miesiącu, dotyczącej losowań, które odbędą się w miesiącach następnych. Przychody te zgodnie z zapisami ujętymi w Zakładowym Planie Kont ujmowane są na konto „Rozliczeń międzyokresowych przychodów”.

Art. 12 ust. 3a ustawy o pdop. Stanowi, że „za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień: 1) wystawienie faktury albo 2) uregulowania należności”.

Zgodnie z art. 12 ust 4 pkt 1 updop, do przychodów nie zalicza się m.in. „pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych”. Przepis ten wskazuje, że dopóki usługa nie zostanie wykonana dopóty otrzymaną należność na poczet takiej usługi można traktować jako przedpłatę, a tym samym nie powinna ona być uwzględniona w przychodach należnych w momencie otrzymania.

Moment wykonania usługi jest istotny dla potrzeb ustalenia daty powstania przychodu. Według regulaminów poszczególnych gier zawarcie zakładu wielolosowego następuje z chwilą wpłacenia kwoty stanowiącej iloczyn liczby losowań, na które zakład jest zawierany i opłaty określonej w regulaminie danej gry. Fakt zawarcia zakładu wielolosowego potwierdzany jest na kuponie dokumentującym zawarcie zakładu poprzez wskazanie okresu (daty), w jakim będzie wykonywana usługa. Udokumentowanie okoliczności pobrania przedpłaty na poczet przyszłych losowań jest wystarczające w kontekście postanowień art. 12 ust. 4 pkt 1 updop.

Biorąc pod uwagę przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 updop Spółka uważa, że prawidłowo wykazywała otrzymaną należność na poczet usługi z tytułu zawarcia zakładu gry losowej – wielozakładowej jako przedpłatę oraz w dacie losowania wpływy ze sprzedaży zakładów gier jako przychód do opodatkowania.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 12 ust 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust 3a w przypadku świadczenia usług, zasadą jest, że przychód podatkowy powstaje w dniu ich wykonania, jednak nie później niż:

  • w dniu wystawienia faktury lub
  • w dniu otrzymania zapłaty za wykonaną usługę.

Zawarcie zakładu wielolosowego następuje z chwilą wpłacenia kwoty stanowiącej iloczyn liczby losowań, na które zakład jest zawierany i opłaty określonej w regulaminie danej gry. Fakt zawarcia zakładu wielolosowego potwierdzany jest kuponem dokumentującym zawarcie zakładu poprzez wskazanie okresu (daty), w jakim będzie wykonana usługa. Zatem zapłata za zawarcie zakładu wielolosowego ma ostateczny i definitywny charakter - klient nie może dokonać zwrotu kuponu i tym samym odstąpić od zakładu, nawet jeżeli termin losowania jeszcze nie upłynął. Wobec tego pieniądze otrzymane przez Spółkę tytułem należności za świadczone przez nią usługi stanowią przychód podatkowy w dacie uregulowania tej należności.

Nie znajdzie tu zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Pełna zapłata za usługę, dokonana w momencie zawarcia zakładu wielolosowego, nie może być bowiem traktowana jako wpłata na poczet tej usługi.

Podsumowując Spółka powinna do przychodów podatkowych danego miesiąca zaliczyć wartość sprzedaży dokonanej w bieżącym miesiącu, bez względu czy losowanie odbędzie się w tym miesiącu czy w miesiącach następnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj