Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-107/09-4/MK
z 13 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-107/09-4/MK
Data
2009.05.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działki
plan zagospodarowania przestrzennego
przychód
sprzedaż


Istota interpretacji
Czy w związku ze sprzedażą działki rekreacyjnej Wnioskodawczyni jest zobowiązana do uiszczenia 10% podatku?



Wniosek ORD-IN 557 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.02.2009 r. (data wpływu 16.02.2009 r. ) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 05.03.2009 r., data wpływu 09.03.2009 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-107/09-2/MK z dnia 26.02.2009 r. (data nadania 26.02.2009 r., data doręczenia 04.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży działki rekreacyjnej przed upływem pięciu lat od dnia jej nabycia – jest:

  • prawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania go w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie gruntu objętego planem zagospodarowania przestrzennego w takiej części w jakiej zostanie wydatkowana na przedmiotowy zakup,
  • nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku przeznaczenia uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na mieszkanie dla syna w Towarzystwie Budownictwa lub wydatkowania kwoty na nabycie gruntu po okresie dwóch lat od dnia sprzedaży.

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży działki rekreacyjnej przed upływem pięciu lat od dnia jej nabycia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 01.10.1979 r. Wnioskodawczyni kupiła działkę rekreacyjną o powierzchni 1000 m² w formie umowy – kupna sprzedaży. Natomiast w dniu 05.10.2006 r. został spisany akt notarialny. W dniu 18.05.2007 r. Wnioskodawczyni sprzedała działkę. Kwotę 60 tys. zł, które otrzymała ze sprzedaży działki zamierza przeznaczyć na mieszkanie z Towarzystwa Budownictwa dla syna, którego sytuacja finansowa nie pozwala na zaciągnięcie pożyczki na kupno mieszkania. Syn posiada 6-letnie dziecko i od ośmiu lat wynajmuje mieszkanie.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 26.02.2009 r. Nr IPPB2/415-107/09-2/MK wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • przedstawienie stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego do pytania przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej,
  • uzupełnienie złożonego wniosku poprzez wpisanie daty, imienia i nazwiska Wnioskodawcy oraz złożenie podpisu Wnioskodawcy.

Braki uzupełniono prawidłowo w wyznaczonym terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą działki rekreacyjnej Wnioskodawczyni jest zobowiązana do uiszczenia 10% podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, że powinna zostać zwolniona od zapłacenia podatku, z uwagi na fakt, że działka została nabyta w 1979 r., a więc w posiadaniu jej była 26 lat. Poza tym Wnioskodawczyni wskazała, że pieniądze ze sprzedaży działki zamierza przeznaczyć na mieszkanie z Towarzystwa Budownictwa lub działkę, taką na której można by się w przyszłości pobudować, a dwa lata to stanowczo za krótki okres żeby można było zagospodarować tak niewielką kwotę na cele budowlano-mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania go w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie gruntu objętego planem zagospodarowania przestrzennego w takiej części w jakiej zostanie wydatkowana na przedmiotowy zakup , natomiast w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku przeznaczenia uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na mieszkanie dla syna w Towarzystwie Budownictwa lub wydatkowania kwoty na nabycie gruntu po okresie dwóch lat od dnia sprzedaży.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie m.in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży nieruchomości w postaci działki rekreacyjnej, którą użytkowała na podstawie zawartej umowy kupna – sprzedaży od roku 1979, a której nabycie własności zostało potwierdzone aktem notarialnym w dniu 05.10.2006 r.

Organ podatkowy zauważa, że zawarcie w 1979 r. przez Wnioskodawczynię umowy kupna - sprzedaży nie jest równoznaczne z nabyciem przedmiotowej nieruchomości, bowiem czynności te nie wywarły skutku w postaci uzyskania prawa własności do przedmiotowej nieruchomości przez Wnioskodawczynię.

Nabycie rozumiane jest natomiast, jako uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa).

Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zatem dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego należy stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

W myśl art. 28 ust. 1 - 2a cytowanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r., podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - lub lit. e) ww. ustawy.

Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) podatek zgodnie z treścią ust. 3 ww. artykułu jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

  1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży – w wysokości polowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty – w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na: - nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

  • nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, - budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów

Z powyższego wynika jednoznacznie, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodu, z wyjątkiem, gdy uzyskany przychód zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe, o których mowa w powyżej cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w oparciu o zaistniały stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości gruntowej w przypadku, jeśli sprzedaż nastąpiła w 2007 r., a więc miała miejsce przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. licząc od końca 2006 r. podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% chyba, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną wydatkowane na cele mieszkaniowe wskazane w ustawie.

Należy jednak zauważyć, iż z wniosku wynika, że uzyskane ze sprzedaży nieruchomości środki pieniężne Wnioskodawczyni planuje przeznaczyć na mieszkanie dla syna w Towarzystwie Budownictwa Społecznego lub zakup działki budowlanej.

Organ podatkowy zauważa, iż przeznaczenie uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na mieszkanie dla syna w Towarzystwie Budownictwa Społecznego nie będzie stanowiło realizacji celów mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy i w konsekwencji przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych powyżej.

Wyjaśnić należy, iż podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnień wynikających z powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) wyłącznie na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe m.in. na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Użycie w przepisie słowa „nabycie” oznacza, że chodzi o budynek lub lokal, którego Wnioskodawczyni ma się stać właścicielem lub współwłaścicielem.

Przeznaczenie środków pieniężnych ze sprzedaży nieruchomości gruntowej na mieszkanie które nie będzie własnością Wnioskodawczyni a najemcą będzie jej syn nie spełnia przesłanek do zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki rekreacyjnej.

Elementem konstrukcyjnym zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, jest prawo podatnika do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat od dnia nabycia, ale pod warunkiem dotrzymania terminu wydatkowania w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – literalnie wymienionych w ww. artykule.

Przepis ten stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeśli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.

Katalog wydatków wymienionych w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma charakter enumeratywny, tj. wyczerpujący, zatem brak jest podstaw do zastosowania wykładni rozszerzającej i uwzględnienia wydatków poniesionych w związku z umową najmu lokalu mieszkalnego dla syna, jako korzystających z przedmiotowego zwolnienia.

Ponadto należy wskazać, że wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe stanowią wyjątek od zasady powszechności i równości opodatkowania, a co za tym idzie, jakakolwiek wykładania rozszerzająca przepisów dotyczących ww. preferencji podatkowych jest niedopuszczalna.

Natomiast w kwestii przeznaczenia uzyskanego ze sprzedaży przychodu na zakup gruntu z przeznaczeniem na budowę wskazać należy, że o ile przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wprost przyznaje prawo do ulgi w przypadku wydatkowania uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego środków, na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego oraz gruntu związanego z tym budynkiem, o tyle w zakresie nabycia samego gruntu, przepis uzależnia przyznanie prawa do zwolnienia od przeznaczenia gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Stosownie do przepisu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o „działce budowlanej" - należy przez to rozumieć nieruchomość gruntowa lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. W myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Biorąc więc pod uwagę cytowane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że nabywając działkę objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z możliwością zabudowy zostaną spełnione wymogi uprawniające do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto organ podatkowy zauważa, że podatnik ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości, wydatkowanych na nabycie gruntu, nawet w przypadku gdy w momencie zakupu grunt nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, jeżeli w okresie dwóch lat od dnia odpłatnego zbycia podatnik uzyska decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z przeznaczeniem pod budowę budynku mieszkalnego.

Zauważyć należy, że powyższe zwolnienie będzie miało zastosowanie, jeżeli zakup nastąpi w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży działki rekreacyjnej.

Reasumując uzyskany przez Wnioskodawczynię przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lt. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem wydatkowania go w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie gruntu objętego planem zagospodarowania przestrzennego jeżeli natomiast zakup gruntu objętego planem zagospodarowania przestrzennego nastąpi po upływie dwóch lat od daty sprzedaży działki rekreacyjnej, będzie stanowić przychód do opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w takiej części w jakiej zostanie wydatkowany na przedmiotowy zakup. Natomiast przeznaczenie uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na mieszkanie dla syna w Towarzystwie Budownictwa Społecznego nie będzie stanowiło realizacji celów mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy i w konsekwencji przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych powyżej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj