Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-300/09/KB
z 14 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-300/09/KB
Data
2009.04.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
najem
przychód
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Sposób opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 16 stycznia 2009r.), uzupełnionym w dniu 02 marca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 11 lutego 2008r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 02 marca 2008r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 01 grudnia 2008r. małżonkowie rozpoczęli działalność gospodarczą w formie Spółki Cywilnej. W zakresie działalności jaką Spółka prowadzi zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 09 grudnia 2008r. znajduje się „wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”. Spółka wybrała opodatkowanie podatkiem dochodowym liniowym (PIT-36L). W ramach wspólnego majątku małżonkowie są właścicielami mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość, które odpłatnie wynajmują osobom trzecim. Do tej pory z tego tytułu płacili podatek dochodowy zryczałtowany (PIT-28).

W uzupełnieniu wniosku wskazano m. in., iż:
- mieszkanie będzie stanowiło środek trwały w prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej,
- między małżonkami będącymi wspólnikami Spółki panuje wspólność majątkowa,
- w zakres prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej nie wchodzi sprzedaż nieruchomości

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy ewentualna przyszła sprzedaż mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość, zakupionego przez małżonków w 2001 roku na majątek osobisty, w przypadku gdy przychody i koszty związane z najmem mieszkania będą rozliczane jako przychody i koszty prowadzonej przez małżonków działalności gospodarczej (spółka cywilna), będzie skutkować tym, że przychód z tytułu sprzedaży mieszkania będzie traktowany jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych pomimo, iż od momentu zakupu tego mieszkania minęło ponad 5 lat...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy ewentualna przyszła sprzedaż mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość zakupionego przez małżonków w 2001 roku na majątek osobisty, w przypadku gdy przychody i koszty związane z najmem mieszkania będą rozliczane jako przychody i koszty prowadzonej przez małżonków działalności gospodarczej (spółka cywilna), z uwagi na fakt, iż od momentu zakupu upłynęło 5 lat oraz biorąc pod uwagę art. 14 ust. 2c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z roku 2000, nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit a ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio. W myśl art. 30e ust. 1 wskazanej powyżej ustawy – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Przy czym w myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Dlatego też zważywszy, iż nabycie wskazanej we wniosku nieruchomości nastąpiło w 2001r., do jej sprzedaży mają zastosowanie przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka rozważa możliwość sprzedaży w przyszłości lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, będącego środkiem trwałym w prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast z uwagi na fakt, iż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. lokalu do momentu sprzedaży upłynie więcej niż 5 lat, sprzedaż ta nie będzie także źródłem przychodu wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji wnioskodawca nie będzie także zobowiązany do zapłaty zryczałtowanego podatku od dochodu uzyskanego ze zbycia ww. nieruchomości, określonego w art. 28 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zważywszy na fakt, iż wnioskodawcą jest podmiot gospodarczy, tj. Spółka Cywilna, niniejsza interpretacja, stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej, jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 – 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj