Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-156/09/ZK
z 29 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-156/09/ZK
Data
2009.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
aport
działalność gospodarcza
księga przychodów i rozchodów
spis z natury


Istota interpretacji
1. Czy spis z natury sporządzony na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, a będący zarazem remanentem likwidacyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej wniesionego aportem do spółki cywilnej powinien w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tej spółki zostać ujęty jako pierwsza pozycja w księdze, czy wpisywać wartość spisu w księdze podatkowej w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.
2. Czy zgodnie z ust. 21 pkt 2 lit. a załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) do wartości tego spisu z natury (będącego spisem z natury na początek roku podatkowego) doliczyć wartość zakupu towarów z kolumn 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku podatkowego i dalej stosować podane tam metody ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 09 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 17 lutego 2009r.), uzupełnionym w dniu 17 kwietnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ujęcia w prowadzonej przez Spółkę cywilną podatkowej księdze przychodów i rozchodów, spisu z natury sporządzonego na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej – jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ujęcia w prowadzonej przez Spółkę cywilną podatkowej księdze przychodów i rozchodów, spisu z natury sporządzonego na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne. Dlatego też, pismem z dnia 06 kwietnia 2009r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 17 kwietnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą wniosła przedsiębiorstwo (w całości) w formie aportu do spółki cywilnej, w której została jednym z trzech wspólników. Jej działalność gospodarcza jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta, a fakt wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej został udokumentowany stosowną aktualizacją zapisów w tej ewidencji. Przedsiębiorca był czynnym podatnikiem VAT a w wyniku podpisania aktu notarialnego na mocy którego wniósł przedsiębiorstwo do spółki cywilnej, złożył VAT Z. Z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczał się na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z chwilą zawiązania spółki cywilnej i wniesienia do niej aportem całego przedsiębiorstwa, firma jednoosobowa uległa likwidacji, natomiast nie została zlikwidowana działalność gospodarcza przedsiębiorcy bowiem będzie ona kontynuowana w spółce cywilnej. W takiej sytuacji ma zastosowanie przepis art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowiący, że spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. W dniu wniesienia aportem do spółki cywilnej całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ ustawy Kodeks cywilny, przedsiębiorstwo prowadzone samodzielnie przez osobę fizyczną traci swój byt, w związku z tym właściciel jednoosobowej firmy sporządził spis z natury posiadanych towarów i materiałów, produkcji w toku (w tym środek trwały w budowie), wyrobów gotowych, braków, odpadów i wyposażenia. Wartość tego spisu nie powoduje skutków w postaci powstania obowiązku zapłaty podatku w formie ryczałtu określonego przepisem art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ z brzmienia art. 24 ust. 3 pkt 3 tej ustawy wynika, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie aportu do spółki cywilnej składniki majątku objęte remanentem.

Akt notarialny, na mocy którego wniesiono przedsiębiorstwo osoby fizycznej do spółki cywilnej został sporządzony dnia 31 grudnia 2008r. o godz. 10.00.

Od początku roku 2009 już tylko spółka cywilna kontynuowała działalność, uprzednio została ona zgłoszona jako podatnik VAT czynny oraz dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych przychody i koszty ewidencjonuje za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosując metodę kasową.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m. in., iż spółka cywilna została powołana umową z dnia 03 grudnia 2008r., w której jeden ze wspólników zobowiązał się do wniesienia indywidualnej działalności gospodarczej aportem do spółki cywilnej dnia 31 grudnia 2008r. Spółka cywilna rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej dnia 01 stycznia 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy spis z natury sporządzony na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, a będący zarazem remanentem likwidacyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej wniesionego aportem do spółki cywilnej powinien w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tej spółki zostać ujęty jako pierwsza pozycja w księdze, czy wpisywać wartość spisu w księdze podatkowej w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.

2. Czy zgodnie z ust. 21 pkt 2 lit. a załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) do wartości tego spisu z natury (będącego spisem z natury na początek roku podatkowego) doliczyć wartość zakupu towarów z kolumn 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku podatkowego i dalej stosować podane tam metody ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym...

Zdaniem wnioskodawcy:

Podatnicy są obowiązani założyć księgę na dzień 01 stycznia roku podatkowego i na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku. Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą muszą pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi – w terminie 20 dni od dnia jej założenia. Wynika to z § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Podatnicy mają obowiązek sporządzić i wpisać do księgi spis z natury m. in. na dzień rozpoczęcia działalności (§ 27 rozporządzenia). O spisie tym podatnicy nie mają obowiązku zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Spisowi podlegają towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcja w toku, wyroby gotowe, braki i odpady.

Jeśliby natomiast podatnik posiadał składniki majątku podlegające spisowi (towary handlowe, materiały zakupione przed rozpoczęciem działalności) powinien na arkuszu spisu z natury odnotować kolejne numery pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w trakcie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary i wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową. Wycena spisu powinna być dokonana najpóźniej 14 dni od dnia zakończenia spisu w cenach zakupu lub zbycia albo cenach rynkowych z dnia sporządzenia spisu – jeśli są one niższe niż ceny zakupu lub nabycia. Na arkuszu spisu z natury należy ponadto wykazać łączną wartość spisu oraz klauzulę „Spis zakończono na pozycji…”. Poza ww. danymi w spisie z natury muszą się znaleźć: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwa firmy), data sporządzenia spisu i podpisy osób sporządzających spis, uczestniczących w spisie oraz podpis właściciela zakładu (§ 28 rozporządzenia).

Spis z natury stanowi pierwszą pozycję księgi, nie podlega jednak sumowaniu z pozostałymi zapisami. Spis z natury powinien być wpisany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników będzie przechowywane łącznie z księgą (§ 29 ust. 5 rozporządzenia). Przyjęło się wpisywać wartość spisu w księdze w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to bezpośredniego zaliczenia do kosztów wartości towarów zakupionych przed rozpoczęciem działalności. Remanent początkowy będzie miał wpływ na koszty dopiero przy obliczaniu dochodu z działalności (poprzez uwzględnienie różnicy stanów remanentów: początkowego i końcowego). Po wpisaniu wartości spisu z natury do księgi najlepiej będzie podkreślić tę pozycję – pozwoli to uniknąć błędu przy sumowaniu kosztów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważa się, iż przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) nie wskazują, w której pozycji księgi należy wpisać spis z natury sporządzony na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej (remanent początkowy). Ważne jest aby remanent początkowy stanowił pierwszy wpis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Jak wynika z § 27 ust. 1 i 3 ww. rozporządzenia, spisem z natury obejmuje się towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, a w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności także wyposażenie. W świetle powyższego spisem z natury nie obejmuje się środków trwałych w budowie, jak wskazano w części F. poz. 50. wniosku ORD-IN.

Zważywszy na fakt, iż wnioskodawcą jest Spółka Cywilna, niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tej Spółki, co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla jej wspólników.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj