Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-37a/09/HD
z 9 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-37a/09/HD
Data
2009.04.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Deklaracje i zaliczki od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
decyzja
działy specjalne produkcji rolnej
hodowla (chów) zwierząt
norma
produkcja
szacowanie obrotu
szczególne zasady ustalania dochodu
zaliczka na podatek


Istota interpretacji
1. Jak należy rozliczyć podatek dochodowy za 2008 r. – czy według sztuk zadeklarowanych, pobranych czy sprzedanych?
2. Czy dostawę kurcząt zaplanowaną na 2009 r., a dostarczoną w grudniu 2008 r., należy doliczyć do ilości sztuk zadeklarowanych na 2008 r.?
3. Jak postępować, jeśli zadeklarowana dostawa kurcząt nie dojdzie do skutku, a wyprodukowana ilość będzie znacznie mniejsza od zadeklarowanej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 23 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wraz z małżonką jest Pan właścicielem, w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, czterech kurników. Posiadają Państwo odrębne numery REGON i każdy samodzielnie prowadzi produkcję drobiu rzeźnego w dwóch kurnikach. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany jest na podstawie norm szacunkowych. Każdego roku występują Państwo do naczelnika urzędu skarbowego o wydanie oddzielnych decyzji ustalających wymiar zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie zadeklarowanych ilości sztuk drobiu. Corocznie też składają Państwo wspólne zeznanie podatkowe.

Na 2008 r. zaplanował Pan produkcję drobiu rzeźnego w ilości 270.000 sztuk i od tej ilości został obliczony zryczałtowany podatek dochodowy. Jednakże dostawca piskląt drobiu przesunął termin wstawienia kurcząt ze stycznia 2009 r. na grudzień 2008 r. O tę dostawę ilość kurcząt wstawionych jest większa od wcześniej zadeklarowanej. Właściwy urząd skarbowy został poinformowany o zmianach, tj. przekroczeniu ilości zadeklarowanych na rok 2008 sztuk. Podaje Pan również, że uzyskał informację (z telefonicznej infolinii podatkowej), że podatek zryczałtowany polega na szacunkowym wyliczeniu według planowanej wielkości produkcji i w przypadku zarówno zmniejszenia, jak i zwiększenia produkcji, wysokość podatku jest liczona według decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego na dany rok.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Jak należy rozliczyć podatek dochodowy za 2008 r. – czy według sztuk zadeklarowanych, pobranych czy sprzedanych...
  2. Czy w przedstawionej sytuacji należy wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o skorygowanie decyzji ustalającej na 2008 r. wymiar zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej...
  3. Czy dostawę kurcząt zaplanowaną na 2009 r., a dostarczoną w grudniu 2008 r., należy doliczyć do ilości sztuk zadeklarowanych na 2008 r....
  4. Jak postępować, jeśli zadeklarowana dostawa kurcząt nie dojdzie do skutku, a wyprodukowana ilość będzie znacznie mniejsza od zadeklarowanej...
  5. Czy istnieje prawo wystąpienia do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianę decyzji na niższy wymiar podatku...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze, trzecie i czwarte. W części dotyczącej pytania drugiego i piątego – wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku mniejszej produkcji od zadeklarowanej, podatek należy płacić zgodnie z decyzją wydaną przez naczelnika urzędu skarbowego na dany rok – mimo niższego dochodu od planowanego. Uważa Pan, że układ powinien być symetryczny, tj. przy większej produkcji również powinno się płacić podatek według decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Charakterystyka produkcji rolniczej powoduje, iż niemożliwe jest dokładne zaplanowanie jej wielkości z rocznym wyprzedzeniem. Zawsze występują pewne rozbieżności między wielkością planowaną, a rzeczywistą produkcją.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), działy specjalne produkcji rolnej są odrębnym źródłem przychodów.

Zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa przepis art. 24 ust. 4 ww. ustawy, który stanowi, iż dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Wobec powyższego, jeśli podatnik nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów, bądź ksiąg rachunkowych, dochód ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych, tj. na zasadach ryczałtowo-szacunkowych, zapisanych w art. 24 ust. 4-4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Normy szacunkowe dochodu rocznego, stosownie do ust. 4a tego artykułu, stosuje się od jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 załącznika nr 2, z tym że w przypadku:


  1. upraw w szklarniach i tunelach foliowych – od 1 m2 powierzchni ogólnej obliczanej według wewnętrznej długości ścian,
  2. upraw grzybów i ich grzybni – od 1 m2 powierzchni zajętej pod te uprawy,
  3. wylęgarni drobiu – od 1 sztuki pisklęcia uzyskanego z wylęgu,
  4. zwierząt laboratoryjnych – od 1 sztuki sprzedanych zwierząt – na podstawie zawartych umów dla potrzeb laboratoryjnych, badań i doświadczeń naukowych, analiz i testów prowadzonych w laboratoriach, a także kontroli procesów technologicznych,
  5. hodowli i chowu zwierząt wymienionych pod lp. 15 lit. b)-h) załącznika nr 2 – od 1 sztuki zwierząt sprzedanych,
  6. hodowli ryb akwariowych – od 1 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.


Ponadto, w myśl ustępu 4b art. 24 ww. ustawy, jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.


Stosownie natomiast do treści art. 43 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. Ponadto, są obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:


  1. zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
  2. zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji,
  3. rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej; w tym wypadku podatnicy ci składają deklaracje, o których mowa w ust. 1, o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w tym roku.


Ponadto, po złożeniu deklaracji, o której mowa w ww. art. 43 ust. 1 ww. ustawy, podatnik otrzymuje od naczelnika urzędu skarbowego decyzję ustalającą wysokość dochodu oraz zaliczek na podatek dochodowy (PIT-7).

Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a dochód ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych, tj. na podstawie rozmiarów zamierzonej produkcji – dochód liczony jest jako iloczyn jednostek określających wielkość działu specjalnego produkcji rolnej (np. ilość sztuk) oraz współczynnika dochodowości wynikającego z załącznika nr 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. Należy mieć na uwadze, że jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji. Na 2008 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. Nr 187, poz. 1329).

W danym roku podatkowym o wszelkich zmianach w produkcji w stosunku do ilości podanej w deklaracji PIT-6, np. o zwiększeniu lub zmniejszeniu produkcji należy, stosownie do treści art. 43 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Naczelnik urzędu skarbowego w wydanej decyzji ustala wysokość zaliczek na podatek dochodowy, a więc nie wysokość podatku dochodowego.

Właściwym do rozliczenia dochodu z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej –również w przypadku, gdy dochód ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych – jest formularz PIT-36 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Działów specjalnych produkcji rolnej dotyczy wiersz 4 części D formularza PIT-36. W przypadku podatników nieprowadzących ksiąg, w kol. b i d formularza należy wykazać dochód ustalony przy zastosowaniu norm szacunkowych – tj. łącznie wynikających z decyzji naczelnika urzędu skarbowego (PIT-7) oraz obliczony przez podatnika z zastosowaniem norm szacunkowych w przypadku zgłoszenia zmianami w produkcji rolnej. W kolumnie tej należy również wykazać kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych, w związku z art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 z późn. zm.). Podatnicy nieprowadzący ksiąg nie wypełniają kolumny c formularza PIT-36 – dotyczącej strat. Natomiast w kolumnie f zeznania należy wykazać kwotę należnych zaliczek wynikających z decyzji naczelnika urzędu skarbowego (PIT-7).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działy specjalne produkcji rolnej w zakresie hodowli drobiu rzeźnego (kurczęta), ustalając dochód przy zastosowaniu norm szacunkowych. Na 2008 r. zaplanował Pan produkcję drobiu rzeźnego w ilości 270.000 sztuk i taka ilość została zgłoszona do wyliczenia zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże dostawca piskląt drobiu przesunął termin wstawienia kurcząt ze stycznia 2009 r. na grudzień 2008 r. O tę dostawę ilość kurcząt wstawionych jest większa od wcześniej zadeklarowanych. O zmianie został zawiadomiony właściwy naczelnik urzędu skarbowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz zaprezentowany uprzednio stan prawny stwierdzić należy, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej za 2008 r. należy wyliczyć przy zastosowaniu norm szacunkowych od jednostek produkcji zwierzęcej wstawionych, tj. ilości rzeczywistej, a nie zadeklarowanej – pod warunkiem terminowego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianach w produkcji. Podatek ten winien Pan wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi osiągniętymi dochodami oraz opodatkować według obowiązującej skali podatkowej, zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, dostawę kurcząt zaplanowaną na 2009 r. a wstawioną w 2008 r. należy uwzględnić (poprzez zastosowanie norm szacunkowych) w zeznaniu podatkowym za 2008 r.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj